OTESTUJTE SA: Poznáte pápeža Františka a bahniatka?

Týždenník PLUS 7 DNÍ pre vás v každom čísle pripravuje vedomostný test. Svoje znalosti si môžete overiť aj ONLINE.

V Bazilike svätého Petra sa odohrávajú veľkolepé obrady aj počas sviatkov Veľkej noci. Renesančno- baroková stavba vo Vatikáne je najslávnejšia a najviac navštevovaná svätyňa na svete. Je centrom katolíckeho kresťanstva. O jej dôležitosti nielen ako sakrálnej stavby, ale i ako významnej historickej pamiatky svedčí neutíchajúci záujem státisícov veriacich a turistov z celého sveta. Takmer dve storočia trvala výstavba dnešného kostola. Pod jeho vzhľad sa podpísala viac ako desiatka architektov. Na Petrovom stolci sa medzitým vymenilo tridsaťdva pápežov, mnohí zasahovali do výstavby. Napriek tomu pôsobí celistvo a jednotne.

1. Do roku 1990 bola Bazilika svätého Petra najväčší kostol. Predbehol ju: a) Chrám Panny Márie na Malte b) Dóm svätého Martina v New Yorku c) Bazilika Panny Márie Mierovej v Pobreží Slonoviny

Naši slovanskí predkovia ich zapojili do jarných obradov. Na Zelený štvrtok si nimi vyzdobovali domácnosti a vešali na ne vajíčka - znamenia slnečnej sily a nového života. Bahniatka sú v podstate „jahniatka“, teda jahňady. Strom, ktorý nimi zakvitne, má buď samčie, alebo samičie jahňady. Samčie vyzerajú ako rozstrapatené a samičie sú ako z myšacieho kožúška. Práve tie sa nám páčia na konárikoch vo váze, ovešané veľkonočnými vajíčkami. Stromy, ktoré majú jahňady, rastú rýchlo, po orezaní sa hneď spamätajú.

2. Bahniatka pochádzajú z: a) vŕby rakyty b) orecha c) topoľa

Pápež František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, si získal medzi veriacimi obľubu. Za 266. pápeža katolíckej cirkvi ho zvolilo konkláve 13. marca v roku 2013. Je prvý pontifex pochádzajúci z amerického svetadielu, prvý pápež, ktorý vzišiel z jezuitskej rehole. Kardinál Bergoglio sa stal známym pre osobnú pokoru a cit pre sociálnu spravodlivosť. Vždy žil jednoducho, v malom byte a používal verejnú dopravu namiesto limuzíny. Jorge Mario Bergoglio sa narodil v Buenos Aires ako jedno z piatich detí talianskych prisťahovalcov z Piemontu. Získal titul magistra chémie na Univerzite v Buenos Aires a mal dvadsaťjeden rokov, keď sa rozhodol byť kňazom.

3. František je prvý pápež, ktorý sa narodil inde ako v Európe, po: a) 100 rokoch b) 553 rokoch c) 1 270 rokoch

Vajíčko je symbol Veľkej noci, pretože obsahuje zárodok života. V mnohých kultúrach bolo pripomenutím plodnosti a vzkriesenia. Dôvodom jedenia vajec na Veľkú noc bola zrejme aj skutočnosť, že boli zakázané v pôstnom období. V kresťanstve sa vajce vykladá ako symbol zatvoreného hrobu, z ktorého vstal Kristus, ako symbol nesmrteľnosti. V súvislosti s ľudovou tradíciou vznikol zvyk maľovať vajíčka. Kraslicami dievčatá obdarúvajú svojich kúpačov.

4. V Nórsku majú okrem maľovania vajíčok a lyžovania na Veľkú noc jednu zvláštnu tradíciu: a) sprievod masiek b) obdarúvanie ponožkami c) riešenie vrážd

Okrem vajíčok sa na Veľkú noc neobídeme bez zajacov. Tých čokoládových sú plné obchody. V prírode žije zajac poľný, je žltohnedej až hnedosivej farby s krátkym čiernym chvostom s bielou špičkou a dlhými ušami. Obrovské ušnice mu umožňujú veľmi dobre počuť. Trošku horšie je to už so zrakom, ale vidí hlavne za šera a tmy. Zadné nohy má zajac oveľa silnejšie a dlhšie ako predné. Umožňujú mu efektívne kľučkovať v šprinte pri úniku pred dravcami.5. Hovorí sa, že zajac je zbabelý a pred nebezpečenstvom sa dá na útek.

5. Hovorí sa, že zajac je zbabelý a pred nebezpečenstvom sa dá na útek.Väčšinou sa zachráni, pretože je vynikajúci bežec a dokáže vyvinúť rýchlosť až: a) 50 kilometrov za hodinu b) 70 kilometrov za hodinu c) 100 kilometrov za hodinu

Vianočné tipy na darček