Archeológovia objavili kuchyňu, kde varil otrok James Hemings Thomasovi Jeffersonovi a jeho hosťom.

Obľúbení otroci Thomasa Jeffersona: Slúžili mu v kuchyni aj v posteli!

Kúsok po kúsku odhaľujú pikantné tajomstvo tretieho amerického prezidenta Thomasa Jeffersona archeológovia.

Nedávno sme v PLUS 7 DNÍ písali o tom, že archeológovia objavili v Charlottesville malú spálňu bez okien, kde pred dvesto rokmi žila Jeffersonova milenka. Izba susedila s tou prezidentovou. Paradoxne, zástanca rovnosti občanov pred zákonom a spoluautor americkej Deklarácie nezávislosti vlastnil viac ako 600 otrokov, z ktorých oslobodil len dvoch. Jednou z jeho otrokýň bola aj Sally Hemingsová. Hoci s ňou Jefferson splodil šesť detí, nikdy sa k nej nepriznal. Nemenej zaujímavý je fakt, že v službách Jeffersona bol aj Sallyn starší brat James. Slúžil mu v kuchyni. Archeológovia najnovšie odkryli kachle, na ktorých vyváral a ani nie hocičo.

Špeciality šéfkuchára

Do majetku Thomasa Jeffersona sa James Hemings dostal podľa Daily Mail v januári 1774. Mal vtedy len deväť rokov. Stal sa Jeffersonovým obľúbeným otrokom. Staral sa o jeho plné brucho. Archeológovia objavili 250-ročnú kuchyňu zotročeného šéfkuchára na Jeffersonovej plantáži Monticello blízko Charlottesville vo Virgínii. Do americkej kuchyne priniesol Hemings crème brûlée, snehové pusinky či makaróny so syrom.

Archeológovia objavili v prvej murovanej budove na plantáži pozostatky kachlí, na ktorých Hemings vyváral pre vtedy ešte len budúceho amerického prezidenta a jeho hostí. Hemings na kachliach kuchtil do roku 1796. Vtedy ho Jefferson oslobodil. „Jeho dráha bola vskutku výnimočná,“ povedal v januári vedúci archeológ v Monticello pre Live Science. Portál nazval Hemingsa majstrovským kuchárom. „Vycvičil“ sa v aristokratických kuchyniach. Jeden z jeho preživších receptov je na dezert snežné vajcia. Zachoval sa tiež inventár používané riadu datovaný do roku 1796.

Objav kachlí je jedným z „naozaj zriedkavých prípadov, keď môžeme spojiť pracovný priestor s konkrétnym zotročeným jednotlivcom, ktorého meno poznáme,“ pokračoval Neiman.

Vedúca terénneho archeologického výskumu Crystal Ptaceková vo videu z marca 2017 opísala objav kuchyne z rokov 1770 až 1808. Jej tím objavil základ pece, predchodcu dnešného sporáka.

Kachle: V Európe sa na nich varilo bežne, v USA nie.
Kachle: V Európe sa na nich varilo bežne, v USA nie.
Foto: The Thomas Jefferson Fundation

Pochúťky z pivnice

Pôvodná kuchyňa bola ukrytá pred archeológmi viac ako pol storočie. Bola totiž prestavaná na kúpeľňu pre návštevy. Archeológovia sa ku kuchyni prekopali cez kopec zeminy a cestou narazili na zubné kefky, rozbitú keramiku a fragmenty sklenených fliaš. Zotročení kuchári pripravovali pokrmy v pivnici. Priamo do Jeffersonových úst boli následne doručené na horné poschodie.

Archeológovia si myslia, že kachle boli súčasťou modernizácie kuchyne, ktorú dal Jefferson urobiť, keď sa vrátil z Paríža, kde pôsobil v rokoch 1785–1789 ako americký veľvyslanec vo Francúzsku. Kachle na varenie a pečenie boli bežné v Európe, v USA nie.

Keď Jefferson prijal pozíciu veľvyslanca, napísal svojmu budúcemu sekretárovi Williamovi Shortovi, že by si chcel so sebou zobrať aj svojho služobníka Jamesa Hemingsa a to s „určitým účelom“. Tým bolo jeho zaučenie sa do tajov francúzskej kuchyne. Hemings varil Jeffersonovi počas prvého roka jeho pôsobenia v Paríži. Hemings sa rýchlo učil. V roku 1787 bol šéfom kuchyne v hoteli de Langeac, ktorý bol súkromnou rezidenciou Jeffersona na Champs-Elysées. Technicky bol Hemings vo Francúzsku slobodným mužom. Dostával nízku mzdu, z ktorej si platil francúzskeho lektora.

Kuchyňa zdokonalená francúzskymi aristokratmi bola mimoriadne náročná na prípravu. Luxusné jedlá zahŕňali čerstvú zeleninu, čerstvé mäso, pomaly varené krémové omáčky na báze masla a vajec. Korenilo sa pomenej, aby sa zachovali prírodné arómy ingrediencií.

Až do Bieleho domu

Nie je jasné prečo Hemings a jeho sestra Sally, ktorá bol tiež v tom čase vo Francúzsku, neiniciovali právne úkony smerujúce k ich oslobodeniu. Hemings sa vrátil do Virginie ako otrok, Jefferson ho oslobodil v roku 1796. Hemings mal vtedy 31 rokov. Predtým než Hemings opustil Monticello, zasvätil do tajov francúzskej kuchyne svojho brata Petra.

V roku 1801 sa Hemings do Jeffersonovej kuchyne vrátil. Tentokrát však už do Bieleho domu, keďže Jefferson bol v roku 1800 zvolení za tretieho amerického prezidenta. O pár týždňov neskôr však Hemings spáchal v Baltimore samovraždu.

Pozostatky kuchyne, kde Hemings vypekal, si budú môcť turisti pozrieť už toto leto.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].