Obrátený vrtuľník a iné sci-fi: Čo hovorí na scény v bondovkách veda?

Môže vrtuľník letieť obrátene a dokážeme skákať po plávajúcich krokodíloch či biť sa vo vzduchu o padák?

Tak toto je teda pekná volovina. Určite vám pri pozeraní krkolomných kúskov agenta 007 aspoň raz preblesla hlavou podobná myšlienka. Vedecký časopis [email protected] si posvietil na Bondove zázračné úniky, na beh po krokodíloch, letiace klobúky či vystreľovacie sedadlá.

S pomocou odborníkov skúmal, či aspoň niektorá z týchto nevídaných vecí by sa mohla stať aj v reálnom živote. Výslednými zisteniami budete prekvapení.

Obrátený vrtuľník: MOŽNÉ

Už po zverejnení prvých záberov z najnovšej bondovky Spectre pozornosť fanúšikov upútal akrobatický kúsok s vrtuľníkom. Stroj sa počas letu otočil o 360 stupňov, chvíľu teda letel obrátene. Podľa skúseného britského pilota Mika Buckleyho je takýto let helikoptéry uskutočniteľný.

„Zo záberov to vyzerá na stroj Bo 105, ktorý riadi skúsený, dobre trénovaný pilot. Ide o mimoriadne náročný manéver.“ Náročný, ale nie nemožný. Ako vysvetľuje Buckley, Bo 105 má pevnú hlavu rotora, čo mu umožňuje takto krkolomne lietať. Ak predpokladáme, že James Bond prešiel kvalitným výcvikom, mohol by nebezpečnú akrobaciu v prípade nevyhnutnosti zvládnuť.

„Armáda Spojeného kráľovstva má vo svojej letke vrtuľníky Westland Lynx s pevnou hlavou rotora. Na leteckých šou spravidla robia zaujímavé kúsky a príležitostne aj 360-stupňové otočky,“ hovorí pilot.

Iná je otázka, či sú zábery skutočné, alebo je to počítačová animácia. Alebo ide o kombináciu oboch techník? „Pre lety nízko nad zemou platia prísne bezpečnostné predpisy,“ vysvetľuje Buckley. „Takže, ak ide o skutočné zábery, tvorcovia filmu ich museli natočiť vo väčších výškach a okolité budovy k nim pridali neskôr.“

Foto: YouTube

Čítajte viac:

Bond v službách feminizmu: Sexice agenta 007 už nie sú len do postele

Katapultovanie spolujazdca: NEMOŽNÉ

Vo filme Goldfinger z roku 1964 mal Bond vo svojom Aston Martine nevítaného hosťa - najatého zabijaka, ktorý na neho mieril zbraňou. Samozrejme, agent 007 aj tentoraz unikol. Stlačením tlačidla na rýchlostnej páke nešťastníka katapultoval zo sedadla spolujazdca mimo vozidla.

Andrew Martin zo spoločnosti Martin Baker, vyrábajúcej katapultovacie sedadlá pre lietadlá, pripúšťa, že teoreticky by sa takéto sedadlo dalo namontovať aj do auta. Ale do väčšieho, nie športového. „Auto musí byť dostatočne vysoké,“ vysvetľuje. „V lietadle sa pilot nedotýka prilbou strechy.“

A je tu aj ďalšia vec - na úspešné katapultovanie treba, aby pilot sedel vzpriamene. Šofér a pasažier v športovom aute sú však naklonení dozadu a kolená majú zdvihnuté. Zabijak by nemal ako zistiť, čo mu v aute hrozí, katapultovacie sedadlo spolujazdca by pokojne mohlo mať rovnaký tvar ako šoférovo.

„Možno by bol trochu prekvapený, prečo je jeho sedadlo plastové a nie kožené ako Bondovo, ale inak by tam neboli žiadne iné stopy,“ vysvetľuje Martin. Na druhej strane, nebezpečenstvo pri katapultovaní by hrozilo aj agentovi 007. „Potreboval by ochranu, inak by mu vystreľovacie sedadlo na raketový pohon spôsobilo vážne popáleniny,“ zdôrazňuje.

Foto: profimedia.sk

Čítajte viac:

Ktorý Bond bol najhorší chlapec: Výsledok vás prekvapí

Klobúk pretne sochu: MOŽNÉ

Ešte raz Goldfinger. V jednej zo scén varoval neopakovateľný zloduch Bonda, aby sa nemiešal do jeho kšeftov. A názorne mu ukázal, čo sa mu môže stať. Dal pokyn svojmu zabijakovi s menom Oddjob a ten zamieril svojím kovovým klobúkom na neďalekú sochu. Klobúk chvíľu plachtil vzduchom ako lietajúci tanier a vzápätí soche sťal hlavu.

Profesor experimentálnej fyziky na Technickej univerzite v Dortmunde Metin Tolan je presvedčený, že niečo podobné je možné, ale klobúk musí byť veľmi ťažký a musí letieť veľmi rýchlo.

„Je tu určité protirečenie, keďže vôbec nie je jednoduché hodiť veľkou rýchlosťou niečo také ťažké,“ spresňuje. „Na to by ste potrebovali silu Oddjoba. Obyčajný smrteľník by to asi nezvládol.“ Aby sa kúsok podaril, museli by byť splnené aj ďalšie podmienky.

V prvom rade hustota kovového lemu klobúka musí byť väčšia než hustota kameňa. Takisto treba vytvoriť veľký tlak v bode, kde klobúk zasiahne kovovú sochu. Zasiahnutá plocha preto musí byť čo najmenšia. Platí totiž nepriama úmera - o čo väčšia je zasiahnutá plocha, o to menší je tlak.

Pozrite si scénu:

Violončelový obal ako sánky: NEMOŽNÉ

Azda najviac ironických úškrnov na Slovensku vyvolal agent 007 v bondovke Dych života z roku 1987. Konkrétne, keď cez strmé pohoria unikal prenasledovateľom z Bratislavy do Viedne. V tejto scéne však nebol na hlavu postavený iba zemepis. Pripomeňme si povestnú naháňačku.

Timothy Dalton v role Jamesa Bonda uháňal spolu s hudobnou virtuózkou Karou Milovyovou k rakúskym hraniciam na obale z violončela. Využili ho ako sánky na zasneženom kopci. Nakoniec dvojica, samozrejme, o vlások unikla nebezpečenstvu.

Podľa bývalého majstra sveta v skeletone Kristiana Bromleyho by v skutočnosti mali čo robiť, aby sa na puzdre udržali, nieto pred niekým ušli. „Ak violončelový kufor mal hranatý okraj, je dokonca otázne, či by sa vôbec kĺzal po snehu,“ dodáva bývalý športovec, ktorý dnes navrhuje sofistikované sánky pre olympionikov.

Ako vysvetľuje, predná časť obalu by musela byť trochu nadvihnutá nad povrchom, aby bol pohyb vôbec možný. „Ak by aj puzdro malo správny tvar, Bond by ho nedokázal v žiadnom prípade ovládať.

Mohol by skúsiť meniť smer rukami, ale v takom prípade by sa agent s dievčaťom zrejme začali nekontrolovateľne točiť a skončili by v snehu. Ale Bondovi by nebolo veľmi platné ani to, ak by nejakým spôsobom dokázal ovládať pohyb obalu. „Prenasledovatelia na lyžiach by ich určite dohonili,“ tvrdí Bromley.

Pozrite si scénu:

Čítajte viac:

MAPA: Bond bol poriadny cestovateľ: Kávičkoval aj v Bratislave!

Boj o padák vo vzduchu: MOŽNÉ

Vo filme Moonraker z roku 1979 sme sledovali jednu z najneuveriteľnejších scén zo všetkých bondoviek vôbec. Rogera Moora ako agenta 007 nebezpečný zabijak Zub vystrčil bez padáka z pokazeného lietadla. Bond, samozrejme, našiel východisko aj z tejto bezvýchodiskovej situácie.

Pri páde dohonil pilota, ktorý z lietadla vyskočil len chvíľu pred ním. Po kratšom boji vo vzduchu ho obral o padák a zachránil sa. Medzičasom z lietadla vyskočil aj Zub, no jeho padák sa neotvoril. Zabijak však dopadol na cirkusový stan, čo stlmilo pád a obor vyviazol len s modrinami.

Toto vás asi prekvapí, ale je to možné. Aspoň podľa experimentálneho fyzika Metina Tolana. „Urobili sme prepočty a vychádza to. Bond šikovne pracoval s odporom vzduchu, pri páde zvolil aerodynamickú pozíciu. Ak by spolu s pilotom vyskočili z päťtisícmetrovej výšky, stihol by ho dohoniť a zobrať mu padák,“ tvrdí vedec.

„Podľa našich výpočtov aj Zub by mohol prežiť. Padal síce rýchlosťou 150 až 180 kilometrov za hodinu, ale cirkusový stan vysoký desať metrov by ho dostatočne spomalil. Bol by to mimoriadne tvrdý dopad, spôsobil by vám zranenia, ale nemusel by vás zabiť.“

Pozrite si scénu:

Skákanie po krokodíloch: NEMOŽNÉ

Vo filme Žiť a nechať zomrieť z roku 1973 podliak Kananga chcel nechať Bonda zomrieť na malom ostrovčeku uprostred močiara plného krokodílov.

Keď ho hladné plazy už-už išli zožrať, agent 007 unikol originálnym spôsobom. Na pevninu sa dostal skokmi po chrbtoch štyroch nebezpečných zvierat. Scénu točili na krokodílej farme na Jamajke a po krokodíloch skákal majiteľ farmy Ross Katanga.

A predsa takýto kúsok v skutočnosti nie je možný. Pri natáčaní sa totiž podmienky zďaleka nepodobali tým, aké panujú v divočine. Filmári závažiami pripevnili plazy o dno močiara, krokodíly mohli pohybovať len chvostom a hlavou.

Ani pri takto ochromených zvieratách Katanga nezvládol prvé tri pokusy. Pri štvrtom dokonca jeden z krokodílov odhadol, kade pôjde, a uhryzol ho do nohy. Majiteľ farmy si potom vymenil topánky a na piaty pokus sa mu to podarilo.

Pozrite si scénu:

Vianočné tipy na darček