Od pustatiny k milionárskemu raju: Chatrče nahradili vily magnátov

Pred sto rokmi bol polostrov Sandbanks opusteným a zanedbaným miestom. Dnes je z neho nóbl destinácia, ktorú vyhľadávajú predovšetkým tí solventnejší.

V neskorej viktoriánskej ére bol polostrov Sandbanks doslova odrezaný od zvyšku Veľkej Británie. Zanedbaná pustatina, pieskové duny, kde-tu domček. V roku 1896 sa parcela prenajímala na rok za súčasných 13 tisíc libier. Na porovnanie – toľko dnes stojí štvorcový meter bytu v centre Londýna.

Keď sa po prvej svetovej vojne vybudovala na polostrove riadna cesta, oblasť si postupne našli turisti. Vďaka šikovnému marketingu realitných kancelárií má dnes táto časť Británie hodnotu 933 miliónov libier! Stal sa z nej milionársky rezort, kde zakopávate o desaťmiliónové honosné sídla, poskytujúce útočisko magnátom a tváram šoubiznisu.

Všade samý piesok

Kým dnes sa boháči predbiehajú, kto si vo vychytenej lokalite postaví luxusnejšiu rezidenciu, pred sto rokmi to bolo celkom inak. V roku 1880 stál v južnom cípe polostrova jediný hotel, ktorý lákal hostí oddýchnuť si od civilizácie. Vôbec prvými obydliami boli domček pre pobrežnú stráž a záchranná stanica, ktoré postavili v 70-tych rokoch 19. storočia.

Vozovka bola samostatnou kapitolou. Viezli ste sa po ceste z prístavu a odrazu ste narazili na pieskové duny. Bez koní by ste sa presúvali len veľmi ťažko.

Keď sa začali parcely prenajímať za 5 až 125 libier ročne, pribudli tu drevené chatrče, ktoré majiteľom slúžili ako rekreačné domčeky. Pochopiteľne, dostali sa k nim len na mašinách, ktoré dokázali prekonať duny.

Bankári aj lordi

Riadna vozovka spájajúca polostrov pevninou sa vybudovala až po prvej svetovej vojne. Urobila ho dostupnejším a tým aj populárnejším pre pravidelných rekreantov i príležitostných výletníkov. Nedotknutá pôda čoskoro padla do oka smotánke.

Medzi prvými, ktorí si postavili hneď niekoľko domov v tejto lokalite, bol bankár Edward Andreae. Ten nechal vybudovať na polostrove hneď osem nehnuteľností – pre každé zo svojich detí. Sídla si tu stavali aj britskí lordi.

Stavebný boom na dvadsať rokov stopla druhá svetová vojna, no po roku 1960 nastal skutočný rozmach. Ako prvé sa vykúpili pozemky na pobreží. Mnohé staré domy sa búrali a nahradili novými.

Ešte v roku 1980 boli ceny nehnuteľností dostupné pre bežného smrteľníka. Šikovný marketing realitných maklérov v 90-tych rokoch však takmer zo dňa na deň vyrobil z bývalej pustatiny milionársky rezort. V roku 1998 cena za štvorcový meter priemerného bytu zaradila lokalitu medzi štvrté najdrahšie miesto na svete z hľadiska hodnoty nehnuteľností.

Odvtedy ceny ešte vzrástli a hodnota ostrova, ktorý križujú ulice lemované autami značky Ferrari a Bentley, sa dnes odhaduje na 933 miliónov libier.

O kúpu pozemkov majú napriek astronomickým sumám záujem davy ľudí. Presne o tie pozemky, ktoré pred sto rokmi nikto nechcel.

Pozrite si fotogalériu.

Vianočné tipy na darček