Prečo ich to láka?: Chlapi sú väčšinou neverní hlavne kvôli sexu a ženy zo zamilovanosti. Prešli tým: Dara Rolins a Matěj Homola.

Odborníčka na vzťahy upozorňuje: Nevera vás môže vyjst draho!

Keď si jeden z partnerov začne z rodinného rozpočtu „ukrajovať“ pre milenku či milenca, môže to rodinu priviesť na mizinu.

Aj keď je nevera v súčasnosti hojne rozšírený jav a priznáva ju približne až štyridsať percent žien a mužov, „imúnni“ proti nej rozhodne nie sme. Byť neverný je síce „in“ no riešiť to je „out“. Podľa odborníkov má totiž nevera nielen deštruktívny vplyv na samotný vzťah, ale aj na jeho finančné základy.

Neverníci sa stále uchyľujú k legendárnej stratégii zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať, no keď si jeden z partnerov začne z rodinného rozpočtu „ukrajovať“ pre milenku či milenca, nevera dokáže rodinu priviesť doslova na mizinu.

Čítajte viac:

Robia sa lepšími a zatajujú manželky s deťmi: Prečo muži klamú?

Nevera je ako rakovina

„Klamal mi vždy, keď hovoril, že ma miluje?“ „Odkedy to bola pretvárka?“ „Ako som mohol byť taký naivný a slepý?“ Sebaobviňovanie a depresívne reakcie, sklamanie, poníženie, ale i prejavy nepriateľstva a agresie. S tým všetkým sa stretávajú psychoterapeuti u pacientov zasiahnutých „rakovinou“ nevery svojho partnera.

„Je to tak, podvedení partneri to totiž často cítia práve tak ako pacienti, ktorým určili vážnu diagnózu. Strašnú ľútosť, trýznivú bolesť i nekonečný strach. Sny a plány sa im zrútili. Zrazu nevedia, ako to všetko prežiť,“ potvrdzuje psychologička a sexuologička Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov.

Partnerova nevera človeka často paralyzuje, v extrémnych prípadoch nie je schopný nič robiť. Prežíva beznádej a duševnú bolesť. „Bezprostrednou reakciou je potom často únik do pasivity a intenzívne prežívanie samoty vrátane hľadania ďalšieho zmyslu života alebo, naopak, agresívne správanie,“ vysvetľuje Laura Janáčková. Podľa tejto uznávanej odborníčky po „prevalení“ nevery partneri často cítia ostrú bolesť pri srdci, srdce nepravidelne búši, horšie sa im dýcha, akoby im na hrudi ležal balvan.

Janáčková však upozorňuje aj na ďalšie, na prvý pohľad menej očakávané fyziologické reakcie, ako sú nepríjemné vyrážky, zvýšené vypadávanie vlasov, časté nutkanie na močenie, u žien nepravidelnosti v menštruačnom cykle alebo pokles sexuálnej túžby až impotencia.

Chlapi sú, mimochodom, neverní hlavne kvôli sexu, ženy, naopak, zo zamilovanosti. „Muži túžia po väčšej variabilite partneriek. Je to dané tým, že muži majú milióny spermií a môžu nimi plytvať. Monogamia je pre nich v modernej dobe často prežitok,“ vysvetľuje populárna odborníčka na partnerské vzťahy Laura Janáčková a dodáva, že „ženy majú len niekoľko sto vajíčok za života a musia si ich chrániť a dobre investovať“. Podľa nej sú ženy neverné až vo chvíli, keď im v partnerstve skutočne niečo podstatné chýba, na druhej strane, ich nevera je pre partnerstvo „vážnejší“ problém, ako keď je neverný muž.

Čítajte viac:

Odborník na vzťahy: Ženy neklamú, len si vymýšľajú pravdu, ktorú práve potrebujú

Drahé zálety

Úplne iný pohľad na neveru ponúkajú ekonómovia. „Nevera sa môže skutočne významným spôsobom podpísať i pod rovnováhu rodinných financií,“ otvorene varuje Aleš Pospíšil z českej Poštovej sporiteľne a dodáva, že „za telefóny, darčeky, reštaurácie, kultúrne podujatia alebo za milenecký azyl, čiže za ubytovanie v penziónoch či v hoteloch, zaplatia aktívnejší neverníci oveľa viac ako sto eur mesačne“. Aj tí najväčší lakomci dokážu do milostných dobrodružstiev za rok investovať často tisícky.

A pozor, tí, ktorí svoje výdavky za milenky až tak „neriešia“, podľa odhadov českých ekonómov do záletov investujú ročne sumu vo výške troch priemerných mesačných platov, teda okolo tritisíc eur. „Nevera je v poslednom čase akýmsi koloritom v určitých spoločenských vrstvách, niekedy ju dokonca považujú za aspekt, ktorý zvyšuje atraktivitu jedinca,“ potvrdzuje skúsená psychologička manželskej a rodinnej poradne Jiřina Kozoňová.

Neprekvapuje ju, že až tretina neverníkov sa schádza s milenkou aj niekoľkokrát týždenne. Spravidla to totiž nemajú ďaleko. Neverníci si milencov alebo milenky hľadajú údajne prevažne v mieste bydliska, takže náklady na dopravu sú takmer nulové. A šetrí sa aj na mieste stretnutia.

Dve tretiny mileneckých párov sa schádzajú v byte jedného z nich. Najčastejšie, samozrejme, u toho, kto nemá stály vzťah. Dnešní neverníci si dnes údajne nerobia starosti ani s darčekmi. Jednoducho ich nekupujú. Experti na domáce financie dokonca poukázali na jeden český fenomén, že niektorí záletníci si vraj nechávajú náklady na neveru dokonca zaplatiť od zamestnávateľa.

Tomu to vykazujú ako rôzne darčeky pre klientov a obchodných partnerov. Mimochodom, strach z odhalenia je dôvodom, prečo takmer tretina milencov spolu nikam nechodí, a ak predsa len niekam vyrazia do reštaurácie alebo na kultúrne podujatie, minú najviac 20-30 eur. Neverníci sa údajne už poučili, a tak k základom finančného „maskovania“ patria platby v hotovosti. Dôvod je jasný, aby sa výdavky neocitli na výpise a neverníci nemuseli doma, prípadne v práci použitím služobnej platobnej karty, nič vysvetľovať.

Ak už milenci platia kartou, tak výhradne v miestach bežného použitia karty, ako sú napríklad obchodné centrá.

Strážiť alebo dôverovať?

Je riešením spoločný rodinný účet partnerov? Kde je hranica medzi dôverou a podozrievaním? „Ak sa medzi partnerov dostane nedôvera, podozrievanie či dokonca kontrola a jednostranné dokladovanie výdavkov, vzťah sa stáva nerovnocenným. Na druhej strane môže kontrola výdavkov a obmedzovanie prístupu k financiám predstavovať i jednu z foriem domáceho násilia,“ upozorňuje psychologička Martina Neprašová.

Tá si jednoznačne myslí, že by partneri nemali byť finanční „sólisti“. „Každý síce vstupuje do vzťahu s viac či menej jasnou predstavou o modeli hospodárenia, ale je vždy na oboch partneroch, aby našli taký, ktorý vyhovuje obom,“ vysvetľuje Martina Neprašová a dodáva: „Ak si jeden z partnerov financie ponecháva pre seba a na spoločné rodinné výdavky neprispieva či prispieva minimálne, je to spochybnenie partnerského vzťahu či rodiny ako spoločného projektu.“ Čo robiť v prípade, že odhalíme partnerovu neveru? Racionálne vysvetlenie a pochopenie príčin nevery nepomáha.

V tomto prípade platí, že najlepším liekom je čas. Čas, ktorý človek potrebuje na to, aby sa vnútorne vyrovnal s neverou, je individuálny a ovplyvňuje ho mnoho faktorov - napríklad dĺžka spoločného života, intenzita vzťahu aj to, či v rodine sú, alebo nie sú spoločné deti, ekonomická situácia a ďalšie faktory.

„Najkritickejšie sú pre podvedeného prvé tri mesiace po zistení nevery a následne obdobie jedného roka, keď sa pokúša o adaptáciu,“ vysvetľuje Laura Janáčková. „Pre ženy, ktoré prežijú partnerovu neveru, je typické, že zatúžia po zmene. Menia účes, imidž a veľmi často obmieňajú šatník, prípadne držia diéty, začnú navštevovať posilňovne a majú snahu zdokonaliť sa, často sa vracajú k zabudnutým koníčkom a záľubám. Súčasťou adaptácie je zvýšenie pracovného výkonu,“ dodáva skúsená odborníčka na partnerské vzťahy.

Ako ustrážiť partnera? Ako optimálny model rodinných financií sa ukazuje „všetko je naše“, čiže zo spoločného účtu sa platia všetky spoločné výdavky, ako nájomné, energie, benzín, stravné pre deti, zatiaľ čo na súkromné koníčky má každý z partnerov mesačne vyhradenú vopred dohodnutú sumu. Akýkoľvek neplánovaný výber hotovosti z účtu by mali odsúhlasiť obaja partneri.

Hoci výpis z účtu chodí najčastejšie na adresu alebo e-mail jedného z partnerov, mal by byť prístupný aj tomu druhému. Partneri by mali vedieť o všetkých svojich príjmoch, aby sa zamedzilo odkladaniu príjmov mimo spoločného účtu.

Vianočné tipy na darček