Klamstvá o veku a tele: Beyoncé pred dvoma rokmi pobúrila fanúšikov graficky upravenými fotografiami, na ktorých vyzerá štíhlejšia. O niečo neskôr sa začali dohady, že klame aj o svojom veku - údajne je o dva roky staršia, než uvádza.

Odborník na vzťahy: Ženy neklamú, len si vymýšľajú pravdu, ktorú práve potrebujú

Naozaj by sme sa mali s partnerom vždy podeliť o čistú pravdu?

Tokai bol osobne presvedčený, že všetky ženy sú od narodenia vybavené jedným zvláštnym nezávislým orgánom, ktorý im umožňuje klamať. Sú medzi nimi len drobné odlišnosti v tom, aké lži používajú, v akej situácii a akým spôsobom. Ale v istých okamihoch klamú celkom zaručene všetky ženy, a to v dôležitých veciach, - píše v poviedke Nezávislý orgán populárny japonský spisovateľ Haruki Murakami.

Lži. Niekedy milosrdné, inokedy kruté a vypočítavé. Do vzťahu vstupujeme plní ideálov o absolútnej úprimnosti. Naozaj by sme sa mali s partnerom vždy podeliť o čistú pravdu? V každodennom živote mnohé ženy zamlčia veci či zaklamú neraz podvedome. Niekedy zase účelovo, inokedy zo strachu alebo si chcú zachovať súkromie.

Ženy nikdy neklamú. Nanajvýš si vymýšľajú pravdu, ktorú práve potrebujú,“ zaironizoval si raz herec a šansonier Yves Montand. Majú ženy všeobecne s úprimnosťou problém?

Lži pre komplexy

„Nemyslím si, že ženy sú klamárky, ale... Je pravda, že za klamstvo nepovažujú zmenu názoru, zamlčanie niektorých faktov ani účelové správanie pre získanie výhod. A často sú to naozaj banálne situácie,“ hovorí psychoterapeut Ľudovít Dobšovič.

Z praxe vie, že mnohé dámy si tak vylepšujú obraz v očiach partnera či známeho. „Najčastejšie ide o ženy s nízkym sebavedomím. Nedôverujú samy sebe a tomu, že by mohli byť dostatočne zaujímavé alebo príťažlivé, keby sa ukázali v pravdivom svetle,“ hovorí odborník.

Takéto ženy účelovo upravujú pravdu, čo mnohí nazývajú lžou. Podľa Dobšoviča je však závažnejšie také klamstvo, ktorého sa dopúšťajú s plným vedomím, že chcú druhého naozaj využiť, a uvedomujú si, že to robia. Z pocitu menejcennosti sa ženy uchyľujú ku lži aj v intímnej oblasti.

„Neraz predstierajú vzrušenie a orgazmus, ,podržia‘. To je veľmi nebezpečné. Jednak sa im časom sex a intimita začnú bridiť, budú sa im vyhýbať a navyše, muž pravdu aj tak odhalí a vtedy príde vážna kríza vo vzťahu,“ upozorňuje psychoterapeut.

Čítajte viac:

Sex prospieva telu i duši: Masturbácia však nestačí

Predstieranie citov

Nuž, toto je jedna z najväčších rán oklamaných mužov. Naozaj ma miluje alebo to na mňa len hrá? „Predstieranie citov, lásky či záujmu je bežné správanie málo sebavedomých žien. Lichotí im, keď sú obdivované a cítia túžbu iných. Dodávajú si tak na cene, hoci vo svojom vnútri vedia, že samy nie sú ochotné nič investovať,“ tvrdí Ľudovít Dobšovič.

Takéto ženy vedia muža vydráždiť a získať si jeho pozornosť, na druhej strane si hlboko vnútri uvedomujú, že ju dosiahli neprirodzene, a to ich postupne ešte väčšmi zneisťuje.

Keď príliš utráca

Medzi najbežnejšie a svojím spôsobom najnevinnejšie ženské lži patria tie o nákupoch. Veď načo partnerovi vždyvešať na nos, že za tú malú kabelku zaplatila nekresťanskú sumu alebo si kúpila ďalší pár topánok? Ak si aj muž novú vec všimne, šikovne vie zmierniť jeho prípadnú zlosť tým, že zo zaplatenej sumy vypustí jednu nulu alebo jednoducho mávne rukou: „To už mám dávno, len som to nenosila.“

Môžu vzťah ohroziť aj takéto klamstvá? „Každý muž má obmedzenú mieru akceptácie a keď sa táto zásoba minie, naruší sa dôvera a klamanie bude musieť byť čoraz sofistikovanejšie a premyslenejšie,“ upozorňuje psychoterapeut.

Možno takéto ženy pohŕdajú vlastným mužom a využívajú jeho prostriedky na kúpu oblečenia, ktorým si zvyšujú sebavedomie. Alebo zamlčujú pravdu preto, že ich partner obmedzuje a kontroluje každý cent. Iste, podstupovať denne teror v podobe výčitiek za najbežnejší nákup nie je žiadna slasť.

Ale to už hovoríme o extréme života s tyranom a manipulátorom. Vtedy sú niektoré lži prejavom strachu. Ďalším dôvodom „nevinného klamstva o utrácaní“ môže byť fakt, že muž venuje žene málo pozornosti, a tak hľadá spôsob, ako ho zaujať.

„Mnohé dúfajú, že pre nás mužov oblečenie, nechty, mihalnice, zafarbené vlasy a iné sú to hlavné ‚dráždidlo‘. Nie je to pravda, sú na omyle. Ak je žena príliš umelá, nemáme istotu, či nie je umelá aj v kontakte s nami,“ vysvetľuje odborník.

Čítajte viac:

Vrátiť sa k bývalému partnerovi? Odborníci varujú, ľudia chyby opakujú

Lži neverníc

Mnohí partneri sú presvedčení, že ich polovička na iného ani nepozrie, a pritom je možno zamilovaná do svojho fitnestrénera. Ako polovičke povedať, že ju pozval na kávu mladý kolega alebo sa jej po rokoch ozvala prvá láska? Nehovoriac o tom, že majú s niekym milostný románik.

Nuž, ženy, rovnako ako mnohí muži, vedia v tomto smere zahrať dokonalé divadlo. „Z praxe viem, že také niečo sa začne diať vtedy, keď sa partner doma o ženu málo zaujíma, keď nepociťujejeho túžbu. Potreba dávať sa a cítiť, že je milovaná, je pre ženu základ vnútornej istoty,“ hovorí odborník.

Ak túto potrebu nemá naplnenú, derie sa čoraz viac na svetlo v podobe flirtovania alebo románika. „Vtedy je však už vzťah vo vážnej kríze. Keď sa žena rozhodne pre neveru, najčastejšie je iba otázka času, kedy sa vzťah rozpadne,“ pripomína odborník.

Vlastný svet

Ženy niekedy klamú partnerovi o niečom alebo o niekom, aby ho chránili. Napríklad kryjú svoju kamarátku či kamaráta a jeho tajomstvá. „Manžel sa ma po stretnutí s priateľkou pýta na niektoré podrobnosti, ktoré mu, skrátka, nemôžem povedať, lebo by som mala pocit, že ju zrádzam,“ hovorí Petra.

Máme sa podeliť s partnerom o každý detail svojho života a myšlienok? „Každý má svoje tajomstvá a súkromie a je to prirodzené. Vyžaduje si to naozaj veľmi intímny vzťah a hlbokú dôveru, aby sme dokázali partnerovi odkryť svoje najhlbšie vnútro. Otázka je, či tie ,tajomstvá‘ nezasahujú do každodenného života. Ak žena napríklad býva zamyslená a muž sa jej spýta, na čo myslí, a ona mu odpovie, že na nič, nie je to pravda. Po nejakom čase začne takéto vyhýbanie sa pravde vnášať do vzťahu napätie,“ zdôrazňuje.

V každom prípade však klamanie ohrozuje vzťah a zasieva nedôveru. „Ten, kto klame, píli si pod sebou konár. Dokonca aj vtedy, keď sa na jeho klamstvo nepríde,“ hovorí Ľudovít Dobšovič. Pripomína, že svedomie dokáže byť veľmi nepríjemný, no spravodlivý sudca.

„Napríklad v podobe výčitiek svedomia alebo vo forme rôznych psychosomatických ochorení. Mnohé ženy poznajú migrény, výtoky, zápaly a podobne, ktoré súvisia práve s problémami v partnerskom vzťahu,“ dodáva.