Vyzerala takto jedna z najkrajších žien histórie?

Odhalili tvár najslávnejšej egyptskej kráľovnej. Vyzerala takto Nefertiti?

Pozeráme sa na očarujúcu tvár slávnej Nefertiti? Vedci vytvorili rekonštrukciu, ktorá však vyvolala vlnu nevôle

Neferneferuaten Nefertiti, v preklade „Krásne sú krásy Atén, ten krásny práve prišiel“ je považovaná za matku, alebo nevlastnú mamu faraóna Tutanchamóna. Vody politiky a spoločenského života mútila žena, ktorej krása prepísala dejiny, v Egypte. Vládla v rokoch 1353 – 1336 pred našim letopočtom. Jej sláva bola taká veľká, že si vyslúžila pomenovania ako „Dáma všetkých žien či Sladkosť lásky,“.

Vedci spravili rekonštrukcie tváre kráľovnej Nefertiti
Vedci spravili rekonštrukcie tváre kráľovnej Nefertiti
Foto: internet

Mimoriadna socha, ktorú objavili v jednej z hrobiek, v ktorých mali na večnosť odpočívať panovníci jednej z najpokrokovejších krajín vtedajších čias. Hroby sú plné artefaktov a mumifikovaných tiel, ktorých cena je peňažne nevyčísliteľná. Z architektonických a matematicky presných stavieb čerpá aj súčasná architektúra. Rekonštrukcia podľa dostupných poznatkov trvala viac než 500 hodín, priniesla však aj diskutabilné zábery.

Rasistické poznámky

Egyptológ Aidan Dodson získal povolenie od egyptológov z Národného múzea v Egypte a ministerstva, aby znova preskúmal múmiu, ktorá má údajne patriť tejto žene všetkých žien. Najprv však musel odstrániť ochranné sklenené veko, ktoré postavu chránilo. Jej tvár zrekonštruovali spojením poznatkov získaných z busty ale i z lebky múmie. Po stovkách hodín práce, na ktorej kooperoval aj napríklad bývalý šperkár, ktorý navrhoval kolekcie pre známu módnu značku Dior, uzrela doteraz najpresnejšia podoba kráľovnej svetlo sveta.

Vedci spravili rekonštrukcie tváre kráľovnej Nefertiti
Vedci spravili rekonštrukcie tváre kráľovnej Nefertiti
Foto: internet

Ale na sociálnych sieťach sa stretla s nepochopením, ba s vlnou kritiky. Užívateľom sa totiž nepáči farba jej pleti. „Je príliš svetlá. Prečo ju nevyobrazili tak, ako v skutočnosti vyzerala? Ako černošku?“, reagovali stovky ľudí. Vidia v tom rasistický podtón. Pravdou však je, že podľa najnovších antropologických a genetických výskumov sa starí Egypťania farbou pleti podobali viac Európanom ako Afričanom – boli údajne snedí a pleť mali skôr svetlejšiu, ako tmavšiu. Z týchto faktických poznatkov vychádzali aj konštruktéri tváre kráľovnej, ktorá doteraz svojimi črtami a krásou udivuje egyptológov, antropológov, archeológov, ale i filmových a knižných tvorcov.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].