Tu sa to začne: Olympijský štadión v Londýne je už nachystaný.

Olympiáda, najväčšia športová udalosť roka, štartuje už v piatok

Žiadny svetový hokejový šampionát, futbalové EURO v Poľsku a na Ukrajine či cyklistická Tour de France, ktorá na Slovensku rozpútala saganomániu. Najväčšia športová udalosť roka nás ešte len čaká. Bude ňou londýnska olympiáda, ktorú slávnostne otvoria v piatok 27. júla.

Aj so zvieratami

Z hľadiska sledovanosti a celosvetovej popularity nemá konkurenciu. Otvárací ceremoniál 30. olympijských hier uvidí podľa odhadov organizátorov zhruba miliarda divákov na celom svete. Osemdesiattisíc šťastlivcov si ho vychutná osobne na olympijskom štadióne, ktorého výstavba stála vyše pol miliardy libier.

Celkový rozpočet olympijského sviatku sa po zvýšení napokon vyšplhal až na astronomických 9,3 miliardy libier. Len slávnostný ceremoniál, ktorého zábavnú časť dostal na starosť režisér Trainspottingu Danny Boyle, vyjde na 27 miliónov. Na stvárnenie svojej vízie tradičného britského vidieka dostal k dispozícii 10-tisíc dobrovoľníkov, 70 sliepok, 12 koní a 10 kurčiat. Organizátori mu síce na poslednú chvíľu ubrali z programu polhodinu, aby sa návštevníci stihli poslednými spojmi dostať domov, no aj tak to vraj bude jedinečný vizuálny zážitok.

Ženy do ringu

V hre bude rovnako ako v Pekingu 302 kolekcií medailí, no absolútne totožný program ako pred štyrmi rokmi v Číne vyše desaťtisíc športovcov z viac než dvesto krajín nečaká. Z programu hier vypadol bejzbal a softbal, pribudol ženský box. A to napriek tomu, že olympijskí funkcionári ešte pred siedmimi rokmi spoločne odhlasovali, že pre hry nebude mať žiadny prínos. Medaily sa budú rozdávať aj za tenisový mix, čiže miešanú štvorhru, ktorá bola naposledy olympijskou disciplínou v Antverpách 1924! Londýn je prvým mestom, ktorému sa cti usporiadať najväčšiu športovú udalosť planéty dostalo po tretí raz. Metropola pri Temži v záverečnom hlasovaní v Singapure v roku 2005 zdolala Paríž tesne, o päť hlasov. Sebavedomí Briti obsadia všetky športy a dúfajú, že po štvrtom mieste na poslednej letnej olympiáde v Pekingu 2008 sa v domácom prostredí vyšvihnú v celkovej medailovej bilancii na pomyselný stupeň víťazov. Číňania v domácom prostredí v tejto štatistike vyhrali, keď získali 51 zlatých. Druhí Američania len 36.

Lámanie bariér

Udalosťou hier je premiérová účasť športovkýň z Kataru, Bruneja či zo Saudskej Arábie. Nikdy predtým tieto konzervatívne moslimské krajiny ženu na olympiáde nemali. Arabský svet sa s predstavou ženy športovkyne vyrovnáva veľmi ťažko. Keď sa snažili presadiť vzpieračky v Spojených arabských emirátoch, razom bola sociálna sieť plná urážok a znevažujúcich slov. Kuvajtský ženský futbalový tím čakali doma po návrate z medzinárodného turnaja právnici a hneď potom ho rozpustili.

Rovnako dopadla aj snaha irackých zápasníčok. Ešte pred rozpustením klubu však museli čeliť vyhrážkam smrti od ortodoxných náboženských skupín. Dnes je navonok všetko inak. Bežkyňa na 400 metrov Maziah Mahusinová by dokonca mala byť vlajkonosičkou skromnej brunejskej výpravy. „Dúfam, že inšpirujem aj ďalšie brunejské ženy,“ povedala v rozhovore pre agentúru Reuters. Saudská Arábia vyšle rovnako bežkyňu - Sarah Attarovú a súťažiť bude aj džudistka Wodjan Shahrkaniová.

No podľa expertov sú to len prvé lastovičky. O žiadny veľký prevrat v myslení vraj aj tak nejde. „Na fakte, že saudskoarabské ženy doma nemajú na výber, to nič nemení. To si len Saudi chcú vylepšiť celosvetový imidž,“ tvrdí politická analytička Mona Abassová zo susedného Bahrajnu. A pripomína, že obe športovkyne aj tak už dávno netrénujú doma, ale v zahraničí. Attarová napríklad žije v kalifornskom San Diegu. Na lámanie bariér si budú musieť zvyknúť aj návštevníci tenisového turnaja na wimbledonskej tráve.

Už roky platí, že hráči môžu mať na sebe počas grandslamového turnaja len biele oblečenie. No počas olympiády bude povolené aj farebné. „Už sa na to teším. Bude to nezvyčajné a určite zábava,“ komentovala zmenu ruská tenistka Maria Šarapovová. Španiel Rafael Nadal pri tom nebude, na poslednú chvíľu sa pre zranenie odhlásil, čo by mohlo uľahčiť cestu za prvenstvom Švajčiarovi Rogerovi Federerovi. Čerstvý wimbledonský víťaz vyhral vo svete tenisu vari všetko, len olympijské zlato z dvojhry stále doma nemá.

Phelps či Lochte?

Kanadský dôchodca Ian Millar cestuje už na svoju desiatu olympiádu. Tú prvú dnes 65-ročný parkúrový jazdec z Halifaxu absolvoval v roku 1972 v Mníchove. No medaily, striebornej, sa dočkal až pred štyrmi rokmi v Pekingu. „Vždy som šiel na olympijské hry vyhrať a vždy som bol prekvapený, keď mi to nevyšlo,“ vtipne poznamenal pre britské médiá. Millar je už štyri roky sám, manželka Lynn mu v marci 2008 umrela na rakovinu. Ťahákom prvého týždňa by mal byť plavecký súboj 14-násobného olympijského víťaza Američana Michaela Phelpsa s krajanom Ryanom Lochtom. Phelps v Pekingu vylovil z bazéna rekordných osem zlatých, čo sa žiadnemu plavcovi pred ním nepodarilo.

V Londýne bude mať ďalších sedem možností a práve Lochte mu môže najviac skrížiť plány. Aj on sa predstaví v siedmich disciplínach. Lochte s Phelpsom prvých dvadsať vzájomných súbojov prehral, no vlani na majstrovstvách sveta v Šanghaji bol s piatimi zlatými hviezdou šampionátu už on a aj preto sa stal najlepším plavcom uplynulého roku. Phelpsa dva razy zdolal a keďže aj on sa môže v Londýne predstaviť v siedmich disciplínach, bude to súboj kto z koho. „Ja som rád, že Phelps existuje. Tým, že ma tak dlho zdolával, som mohol popri ňom rásť. Len vďaka nemu mám teraz takú výkonnosť,“ poznamenal Lochte, prvý muž, ktorý pokoril svetový rekord aj po tom, čo plaveckí šéfovia konečne zakázali futuristické celotelové plavky a používaný materiál označili za nedovolený.

Bolt či Blake?

Najväčší magnet v atletike má podobnú zápletku. Na jednej strane stojí hrdina pekinských hier, 25-ročný Jamajčan Usain Bolt, a na druhej strane rovnako krajan, ktorý žiari v posledných mesiacoch - Yohan Blake. Bolt v Pekingu ohúril svet neuveriteľným časom v behu na 100 metrov - 9,69 sekundy, ktorý o rok neskôr v Berlíne stlačil na dych vyrážajúcich 9,58. No vlani na majstrovstvách sveta v kórejskom Tägu zbabral štart a diskvalifikovali ho. Po zlato si tak pohodlne s časom 9,92 dobehol o tri roky mladší Blake. Bolt sa trápi aj v tejto sezóne, Blake ho na jamajskej olympijskej kvalifikácii predbehol na stovke i dvojstovke. Zvládne Bolt v Londýne zlaté double z Pekingu? Alebo sa zrodí nový šprintérsky kráľ? Dozvieme sa v nedeľu 5. augusta.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní