Jedna z nádejí: Krídelník švédskej Luley Peter Cehlárik získal vlani s dvadsiatkou bronz, teraz si zahrá na seniorskom šampionáte. Na snímke zo zápasu v Skalici uniká dánskym obrancom.

Omladený tím bez veľkých hviezd: Toto je naša hokejová reprezentácia

Ján Lašák radí cígerovcom útočiť. Dočkáme sa zázraku?

Až dvanásť hráčov v 25-člennom výbere trénera Zdena Cígera má menej ako 25 rokov, štyria z nich majú bronz z vlaňajších majstrovstiev sveta dvadsiatok - Réway, Cehlárik, Skalický, Jaroš. Niet sa čo čudovať, že silné slová pri predšampionátových prognózach nepadali. Najmä, keď sme sa posledné dva roky medzi osmičku najlepších neprebojovali. A tri roky predtým sme ju vo Švédsku a Fínsku uzatvárali. „Veľa bude záležať na trénerovi, ako to zvládne. Musí to byť celé dokonale postavené. Potom by to mohlo ísť. U nás v Liberci to zafungovalo. Vlani sme sa zachraňovali, teraz sme získali titul,“ myslí si brankár Ján Lašák, 83-násobný slovenský reprezentant. Kde nastala zmena?

„Máme mladý tím, tak sme útočili. Možno by sa k tomu mohol uchýliť aj Cíger, no, ako hovorím, nesledoval som detailne herný systém národného tímu. Nebolo kedy. Omladenie mu však my starší hráči určite schvaľujeme. Len s tým musí prísť aj bojovnosť. A veľká. Budem im v tom držať palce,“ tvrdí Lašák.

Kto bude našou brankárskou jednotku v Petrohrade, ostáva otvorené. K dvojici Hudáček - Konrád môže pribudnúť ešte Peter Budaj, ktorému sa v zámorí darí. „Napíšeme zatiaľ na súpisku len dvoch,“ prezradil generálny manažér nášho tímu Róbert Švehla. Kapitánom bude Andrej Sekera, lebo dokáže mladým vlievať energiu. „Takého najmä v prvých zápasoch, ktoré asi budú nervózne, veľmi potrebujeme,“ tvrdí Švehla.

Hrá sa vo dvoch základných osemčlenných skupinách. Prvé štyri tímy postupujú do štvrťfinále, posledný v A- aj B-skupine vypadáva. V prípade, že to bude Nemecko alebo Francúzsko v našej skupine, vypadne predposledný tím. Ak by si Nemci a Francúzi rozdelili posledné dve miesta, vypadne len jeden tím - posledný v A-skupine.

MS 2017 by si v takom prípade ako postupujúci tím zahrali len Slovinci. Taliani, ktorí obsadili druhé miesto na MS B-kategórie, by museli bojovať o návrat medzi elitu ešte rok.

Program zápasov našich

Sobota 7. mája o 11.15 h: Slovensko - Maďarsko

Nedeľa 8. mája o 19.15 h: Francúzsko - Slovensko

Utorok 10. mája o 15.15 h: Slovensko - Nemecko

Streda 11. mája o 15.15 h: Slovensko - Bielorusko

Sobota 14. mája o 19.15 h: Kanada - Slovensko

Nedeľa 15. mája o 19.15 h: Slovensko - Fínsko

Utorok 17. mája o 11.15 h: USA - Slovensko

Skupina A - Moskva: Rusko, Švédsko, Česko, Švajčiarsko, Lotyšsko, Nórsko, Dánsko, Kazachstan

Skupina B - Petrohrad: Kanada, Fínsko, USA, Slovensko, Bielorusko, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko

Nominácia SR

Brankári: Július Hudáček (Örebrö), Branislav Konrád (Olomouc), Samuel Baroš (Zvolen) alebo Peter Budaj (Los Angeles Kings)

Obrancovia: Dominik Graňák (Rögle), Christián Jaroš (Lulea), Andrej Meszároš (Novosibirsk), Michal Sersen, Ivan Švarný (obaja Slovan Bratislava), Andrej Sekera (Edmonton), Martin Marinčin (Toronto), Juraj Mikuš (Sparta Praha)

Útočníci: Marek Bakoš (Liberec), Marek Bartánus, Tomáš Hrnka (obaja Košice), Peter Cehlárik (Lulea), Marko Daňo (Winnipeg), Vladimír Dravecký (Třinec), Libor Hudáček (Örebrö), Patrik Lušňák, Pavol Skalický, Andrej Šťastný, Marek Viedenský (všetci Slovan Bratislava), Tomáš Marcinko (Pardubice), Martin Réway (HC Fribourg-Gottéron)