Rituál s vodou: Cez tekutinu sa môžeme spájať s mysľou živých aj neživých ľudí.

Oprava mysle: Život vám môže zmeniť mentálna mágia

Mentalista využíva nielen pozorovanie, ale aj psychológiu a neurolingvistické programovanie - metódu, ktorá sa teší už niekoľko rokov veľkej obľube.

Nemôžete za to, aké ste dostali karty, ale môžete za to, ako s nimi hráte, - hovorí o ľudskom živote mentalistka Martina Venglošová, ktorá pracuje pod menom Santera Oyá.

Aj jej sa páči seriálový kolega Patrick Jane, „mentalista“, ktorý dokáže človeka prečítať za pár sekúnd. Mentalizmus môže mať rôzne podoby, ale jeho základom je práca s mysľou. „Musíte poznať ľudské telo, vedieť čítať z pohybov a mimiky človeka a poznať, ako funguje mozog,“ vysvetľuje Oyá. Ak sa človek naučí narábať s myšlienkami, má vyhraté.

Každý je jediný

Kedysi sme v PLUS 7 DNÍ písali o Tomášovi Valacsayovi, kúzelníkovi, ktorý sa tak dokonale naučil pracovať s energiou, že silou vôle ohýbal lyžičky či na diaľku sa dotýkal ľudí. Zažili sme to na vlastné oči, na vlastnej koži.

Svoje umenie pred štyrmi rokmi spolu so synom predviedol aj v televíznej šou Česko Slovensko má talent. „Mentalizmus využíva silu človeka. Vďaka modernej technike sme veľa vecí zabudli. Použitím vlastnej energie dokážem pohnúť predmetom, vycítiť, čo si druhí myslia, a ľahšími vecami aj levitovať,“ vysvetlil nám.

Dlho bol na Slovensku jediný mentalista. Dnes ich je viacej, ale nie každý svojou mysľou ide tak ďaleko ako Tomáš. Väčšina odborníkov na prácu s mysľou sa venuje hlavne koučingu, teda trénovaniu s klientom. Aj Oyá.

Právničku, ktorá robila diplomovú prácu z grafológie, dávno očarili rôzne ezoterické a terapeutické metódy. K mágii ju priviedol zlý zdravotný stav dcéry. Po očiste a rituáloch začali lieky zaberať a dnes má doma zdravé dieťa.

Čítajte viac:

Telekinetik Tomáš Valacsay: Nehrám sa na Boha. Všetko je v hlave

Sprievodca k cieľu

Ak si odmyslíme, že niekto zaujme pozornosť ľudí manipuláciou s predmetmi na diaľku, ako nám môže mentalizmus pomôcť? „Táto metóda účinkuje na všetky problémy - psychické aj fyzické. Človek príde s nejakými ťažkosťami, či už finančnými, alebo vzťahovými, a mentálna mágia mu môže ukázať, že skutočný problém je niekde inde,“ hovorí mentalistka z Bratislavy.

„Všetko je v našom mozgu. Opakujeme vzorce, ktoré sa do nás dostali výchovou. Niekedy stačí urobiť len malú zmenu a už sa začnú v živote človeka diať veci inak. Lenže ľudia nechcú zmenu. Čakajú zázrak. Mojou úlohou teda je viesť ich, nasmerovať ich tam, kam sa chcú dostať,“ objasňuje.

Mentálnej mágii sa Oyá venuje v Santerii, spoločnosti, ktorá združuje viacerých čarodejníkov. „Každý klient nás najprv kontaktuje cez internet. Určíme mu dátum osobnej konzultácie, zakladateľka Sonia vyloží karty, zorientuje sa v probléme a navrhne dotyčnému plán. Robia sa rituály, potom záujemcu čaká mentálny koučing.“

Mentalista využíva nielen pozorovanie, ale aj psychológiu a neurolingvistické programovanie - metódu, ktorá sa teší už niekoľko rokov veľkej obľube.

„Deväťdesiat percent toho, čo medzi nami prebieha, je neverbálna komunikácia,“ upresňuje Oyá. Na človeku vidí, ako sa cíti, na čo asi myslí. Stačí pozorovať jeho pohyby, ako sa tvári, rozpráva, kam pozerá. Potom už len kladie otázky. Čo si prečítala z nás?

„Teraz sa usmievate inak ako na začiatku, uvoľnenejšie. Myslím, že sme sa dotkli témy, ktorá vám je blízka,“ hovorí. Vzápätí prekvapí otázkou: „Ako vnímate seba?“ Zasekneme sa. „Vidíte, aj z toho sa dá veľa vyčítať,“ usmeje sa.

Energetický cyklus

Mentalista prijíma informáciu z každého slova. Všíma si, ako ho poviete, akým smerom sa pritom pozriete a podobne. „Niekedy práve klamári pozerajú uprene do očí, lebo bežne ľudia lovia informácie z ľavej alebo pravej hemisféry a podľa toho smeruje aj ich pohľad,“ vysvetľuje.

„V mentalizme často využívame kotvy, to sú informácie, záchytné body, o ktoré sa oprieme pri rozhovore s klientom a ktoré nás posunú vpred,“ dodá.

Ak túžite po zmene vo svojom živote, mali by ste dodržiavať 21-dňový cyklus. „Je univerzálny,“ pripomína mentalistka. „Chcete začať cvičiť? Lepte si na zrkadlo každý deň papieriky s nápisom, že budete cvičiť. Uvidíte, čo sa vo vás zmení. Najideálnejšie by bolo, keby ste sa aj venovali tejto aktivite, lebo po dvadsaťjeden dňoch získate návyk a budete túto činnosť s chuťou vyhľadávať,“ dáva príklad.

Jej klienti po uplynutí tohto cyklu posielajú o sebe správu. Zmenilo sa niečo v ich živote? Nuž, tu Oyá často naráža na pesimistické postoje. „Stane sa, že mi niekto v správe napíše, že sa nič nezmenilo, že potrebuje podporu. Napríklad pani, ktorá sa pripravuje na konkurz.

Hoci je nespokojná a stále má obavy, v správe sa dočítam, že jej okolie vytvára podmienky na prípravu, že zrazu od konkurzu odstúpili šiesti ľudia, čím sa jej zvýši šanca na úspech. Ona si však tieto pozitíva na ceste k cieľu vôbec neuvedomila.“

Niekedy človek môže zmeniť svoje ciele počas procesu. Napríklad žena chce blondiaka s modrými očami a okolo seba má samých tmavovlasých. „Nakoniec zistí, že aj tmavovlasý môže byť fajn. Aj takto môže človek dosiahnuť cieľ - teší sa z reálnych vecí.“

V bežnom živote

Pomocou mentalizmu môže človek pracovať s mysľou, ako chce. Manipuluje, snaží sa ju prekabátiť či usmerniť. Tak ako mentalista Tomáš.

„Prezradím vám princíp ohýbania lyžičky - zabudnite na to, že je z kovu. Len čo máte v sebe, že je kovová, tak sa vám to v živote nepodarí. Musíte si v hlave preinštalovať predstavu o tej veci. Ja si predstavujem, že je z čokolády. Aj tá sa vám ohne, keď ju budete šúchať.“ Naozaj teda môžeme všetko? Ako však donútiť mozog pracovať podľa našich predstáv?

Mentalisti ako Oyá, ktorí pôsobia skôr ako psychoterapeuti, v tom majú jasno. Kúsok po kúsku, navonok úplne banálnymi otázkami, na ktoré sa však ťažko hľadá odpoveď, zverencov usmerňujú.

„Ako sa dnes máte?“ pýta sa. „Dobre,“ odpovedáme. „Dobre v porovnaní s čím?“ pýta sa ďalej. A človek sa postupne dostáva k myšlienkam a postojom, ktorým by sa inak úspešne vyhol. „S dcérou niekedy v obchode skúšame, ako mentálna mágia funguje v praxi,“ hovorí Oyá.

„Poznáte to - dlhý rad pred pokladnicou, nervozita v kupujúcich kulminuje. Stačí málo, niekto vybuchne. Snažím sa vždy podľa okolností niečo vymyslieť, aby som náladu zmenila. Stačí pár milých slov jednému človeku, ktorými zmeníte jeho nastavenie, a on potom šíri to príjemné ďalej. Nakoniec sa začne usmievať aj unavená predavačka.“

Mág alebo psychológ?

Možno aj vy ste podľahli šarmu plavovlasého Patricka Jana z amerického seriálu Mentalista. Je poradcom bezpečnostnej agentúry CBI a pomáha vyšetrovateľke Terese Lisbonovej a jej tímu objasňovať vraždy. Neprestáva dúfať, že jedného dňa možno natrafí i na stopu vedúcu k Redovi Johnovi, ktorému sa chce pomstiť za smrť svojej manželky a dcéry.

Na riešenie náročných prípadov využíva najmä svoj neobvyklý pozorovací talent, temer dokonalú znalosť ľudí - a občas tiež nemenej fascinujúcu schopnosť zhypnotizovať ich.

Nie je však žiadnym čarodejníkom! Ohurovať ľudí nadprirodzenými schopnosťami prestal hneď po tom, ako prišiel o rodinu. Dovtedy na svojich schopnostiach zarábal nemalé peniaze, ale po životnej tragédii a liečbe na psychiatrii je oveľa rozvážnejší.

To, čím fešák Patrick vyniká, je predovšetkým skvelý psychologický talent a kombinačné schopnosti. Navyše upúta svojím excentrickým a často drzým správaním, ktoré vie vzápätí kompenzovať obrovskými znalosťami o konkrétnom človeku.

„Bola radosť Patricka hrať. Je domýšľavý, ale nie arogantný, rozvážny, ale nie dogmatik. Je beťár, ale nie otravný. Je zaujímavý, aj keď občas neznesiteľný, ale vždy chceme, aby vyhral,“ hovorí o svojej seriálovej úlohe austrálsky herec Simon Baker.

„Patrick je úžasne dabovaný, tak optimisticky. Je sympatický a nepotrebuje veľké zbrane ako iní mužskí hrdinovia, on má zbraň v hlave,“ opisuje Santera Oyá. Mentalista vo filme, tak ako tí v realite, pracuje so signálmi tela, s mimikou, všíma si každý detail na človeku.

„Niektoré veci sú nadnesené, nestačí len chytiť za ruku a hneď viete človeka prečítať, ale veľa vecí je pomerne verne zobrazených. Každý sa to môže naučiť, len sa treba tomu venovať. Dôležité je počúvať iných. A to sme zabudli,“ dodáva slovenská mentalistka.

NLP - manipulácia mysle a reči

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia sa začala z Kalifornie do Európy šíriť zaujímavá psychoterapeutická metóda, ktorá si našla stúpencov hlavne v Nemecku a Rusku. Jej zakladateľom bol matematik, programátor a psychológ Richard Bandler a lingvista John Grinder.

Využívali psychoterapiu otca modernej hypnoterapie Miltona Hylanda Ericksona z Arizony a svoju metódu pomenovali neuropsychologické programovanie - NLP.

Ako napovedá názov, využíva nielen psychoterapiu, ale aj metódy kybernetiky a jazykovedu, pretože práve pomocou jazyka všetko prežívané pomenúvame, organizujeme a delíme sa o to s inými ľuďmi.

Každý vníma realitu inak, preto NLP rozlišuje tri typy ľudí - vizuálny sa zameriava na obrazy a hovorí rýchlo, sluchový typ vníma a pamätá si hlavne zvuky a melódie a kinestetický v sebe uchováva pocity, emócie, dotyky.

Aj v týchto odlišnostiach spočívajú mnohé nezhody v porozumení medzi ľuďmi - akoby sme mali každý naladený iný kanál. Pomocou metódy NLP môžeme zmeniť svoje správanie i prežívanie.

Sľubuje nielen odstrániť komunikačné konflikty medzi ľuďmi prameniace z odlišného vnímania reality, ale pomocou nej odhalíte, či vám niekto klame, odstránite fóbie a iné strachy.

Začnete napríklad chudnúť, cvičiť - jednoducho sa stanete tým, kým chcete. NLP sa uplatnila vo výcviku manažérov, obchodníkov, tvorcov reklám, teda všade tam, kde sú dôležité komunikačné schopnosti.

Na nastolenie psychickej pohody ju používajú úspešní športovci ako Serena Williamsová či hráči anglického futbalového klubu Manchester United.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].