Ostali ste sama s deťmi? Nestrácajte hrdosť a žite naplno!

Ak sa žena neľutuje, ale dokáže svoj život naplniť aj bez partnera, má oveľa väčšie šance stretnúť toho pravého.

Už dva roky od rozvodu a stále nič. Vlastne, niečo sa našlo. Pár podivných chlapíkov, ktorí si s Alenou chvíľu užili a šli ďalej. Možno za ďalšou osamelou, zúfalou, ochotnou… Alebo naopak - usadili sa pri nejakej bezproblémovej, o desať rokov mladšej a bezdetnej.

Majú teda ženy s dvoma či viac deťmi vôbec nejakú šancu na nový plnohodnotný vzťah? Samozrejme. Nájsť „pána božského“ sa často nedarí ani ich mladším a bezdetným konkurentkám. A tak, ako pribúda osamelých žien, v čakárni na lásku stoja aj mnohí rozvedení či sklamaní muži.

Sebavedomie na bode nula

Jedným z najťažších balvanov stojacich na ceste k novému vzťahu je sklamanie, ktorým žena, ale nielen ona, po rozvode prejde. Nech už boli dôvody akékoľvek, často túto situáciu sprevádzajú pochybnosti o sebe samej. Ak sa k tomu pridá fakt, že ženu opustil manžel kvôli inej, možno mladšej a krajšej, chvíľu trvá, kým si odkopnutá napraví pošramotené sebavedomie.

„Posledné roky som od manžela počúvala, že mám veľký zadok, že ho nepriťahujem a nudím. Keď sa teraz s niekým zoznámim, mám problém uveriť, že môžem byť pre neho príťažlivá,“ sťažuje sa tridsaťsedemročná Darina.

„Rozvod je vždy silný zásah do sebavedomia - treba sa vyrovnať s odmietnutím. Je to veľmi náročné obdobie a celý proces býva rôzne dlhý, je to individuálne a závislé od psychickej zrelosti človeka,“ opisuje psychológ a psychoterapeut Ľudovít Dobšovič.

Odborník by takýmto ženám navrhol, aby sa hneď nehrnuli do nového vzťahu, ale aby počkali, kým sa duša zahojí. „Aby si samy nevyberali muža, ale ,nechali‘ sa vybrať. Múdre príslovie hovorí, že keď je žiak pripravený, učiteľ sa nájde,“ pripomína.

Ženy v tejto životnej etape môžu nájsť odpovede na mnohé otázky napríklad v ecounterovej skupine, ktorej členovia sa pod vedením psychoterapeuta delia o svoje životné skúsenosti.

„Možno sa dozvedia, čím prispeli k rozvodu a čoho sa majú vyvarovať v novom vzťahu. Dôležité je, aby zostali verné samy sebe a vo vzťahu k mužom si zachovali vnútornú slobodu,“ upozorňuje Ľudovít Dobšovič.

Kde a hlavne kedy?

Jednou z prvých otázok, ktoré si ženy túžiace po novom partnerovi kladú, je - kde ho hľadať? Mnohé osamelé matky trávia s deťmi všetok voľný čas. Zavalené povinnosťami si málokedy nájdu chvíľu na aktivity, pri ktorých je väčšia šanca spoznať príjemného muža. Často volia najjednoduchší spôsob - internetové zoznamky.

„Vždy som tam na niekoho narazila, ale ani tu nájsť niekoho na seriózny vzťah nie je jednoduché. Zväčša sa ozývajú muži, ktorí si chcú len užiť. Mnohí sú ženatí, s manželkou im to sexuálne neklape, ale nechcú rozbíjať rodinu. Potom sú takí, ktorí hľadajú vyslovene erotické dobrodružstvo. Alebo úplne neschopní, o ktorých by v reálnom živote normálna žena nezakopla,“ smutne konštatuje Alena.

Psychológ Ľudovít Dobšovič radí: „Ženy by nemali nikoho hľadať. Mali by iba žiť tak, aby ich bolo vidno, predovšetkým však nestrácať svoju hrdosť, dôstojnosť a nežnú ženskosť. Na to my muži určite ,letíme‘!“

Risk je zisk

Ak muž stretne vysnívanú ženu, s ktorou nájde spoločnú reč, zrejme ho jej deti neodradia. Možno už má vlastné a po ďalších netúži alebo sa jednoducho zamiluje do ženy so všetkým, čo k nej patrí - teda aj s potomkami. V každom prípade je nadväzovanie a udržiavanie vzťahov žien so záväzkami komplikovanejšie.

„Musia voliť často hlbší kompromis - na jednej strane sú deti, na druhej partner. To je vždy veľmi náročné a vyžaduje si to veľa trpezlivosti, vnútornej lásky a odovzdanosti,“ opisuje odborník.

So ženou muž prijíma aj jej deti a riskuje, že bude na druhom mieste. „Máloktorá žena dokáže uprednostniť partnera pred potrebami detí - hovorím už o starších deťoch, nie maličkých, kde je to samozrejmé. Navyše je možné, že žena bude chcieť otehotnieť aj s novým partnerom, pre ktorého môže byť náročné milovať všetky deti rovnako,“ hovorí Ľudovít Dobšovič.

Prijať cudzie dieťa nie je iba vec rozumového rozhodnutia. Musí sa najprv vybudovať vzťah a to chvíľu trvá. Pre partnera môže byť namáhavé napríklad kritizovať ženino dieťa z obavy, že sa jej to nebude páčiť. Neraz preto muži potláčajú svoju nespokojnosť a postupne sa v nich hromadí napätie, čo určite poznačí aj vzťah k partnerke.

Môže mať teda pre muža vzťah s rozvedenou ženou a cudzími deťmi aj nejaké pozitíva? „Rozhodne áno! Má šancu naučiť sa veľa nového a získať ďalších ľudí - jej deti, pre ktoré môže byť vzorom, istotou, oporou a prebudí v nich dôveru a lásku. To sú veľmi vzácne hodnoty a človeku dodávajú na šľachetnosti,“ hovorí psychoterapeut.

Zjednotenie

Väčšinu z nás priťahujú vyrovnaní a spokojní ľudia. Ak sa žena neľutuje, ale dokáže svoj život naplniť aj bez partnera, má oveľa väčšie šance stretnúť toho pravého. Možno sa nebude každé ráno s ňou prebúdzať, ale nájde v ňom blízkeho človeka, pri ktorom sa jej ženstvo naplno realizuje.

Niektoré rozvedené ženy dokonca cielene nevyhľadávajú príliš vážne vzťahy. Jednoducho - vyhovuje im určitý druh slobody a po ďalšom manželstve netúžia.

Čoho by sa teda mali dámy vyvarovať a čo, naopak, robiť pre to, aby sa ich šance na uspokojivý vzťah zvýšili? Psychológ radí, aby sa za žiadnych okolností nesnažili muža zmeniť, kontrolovať ho alebo sa pokúšať o ovládanie.

„Je to pílenie konára pod sebou. Ak sa zo vzťahu vytratí sloboda, partneri si budú na seba robiť nároky, začne sa rozvíjať nedôvera a to je zlý smer,“ varuje.

Keď už žena vpustí do svojho života i do života svojich detí nového muža, mala by sa s ním dobre poznať a vzájomne zjednotiť v otázkach hospodárenia, ako je zárobok, šetrenie a podobne, výchova detí, trávenie voľného času až po intímne spolužitie. „Keď sa všetky oblasti vydiskutujú a vyjasnia, zvýši sa pravdepodobnosť, že vzťah pretrvá a bude silnieť,“ dodáva psychológ.

Vianočné tipy na darček