Osudová láska: Fikcia alebo skutočnosť?

Veľká láska je výnimočná práve preto, že sa vymyká zo všetkých našich racionálnych kritérií

Sú ľudia, ktorí prechádzajú zo vzťahu do vzťahu. Zahoria a po čase vyhasnú alebo jednoducho majú smolu. Niektorí to však majú ťažšie. Možno im prejdú posteľou desiatky mužov či žien alebo sa usadia s príjemným človekom, s ktorým ich spája kamarátstvo, sex a istota. Ale niečo chýba! V ich živote, v srdci…

„Je vo mne medzera, ktorú nemôže vyplniť ani žena, ani deti, ale len ty a len ty, jediná zo všetkých ľudí na celom svete. Keď si so mnou, cítim, ako sa tá medzera celá zapĺňa,“ vyznáva sa zo svojich pocitov hrdina knihy Harukiho Murakamiho. Máme hľadať osudovú lásku? Je naozaj len jedna? Alebo si môžeme rovnako vychutnať každú, ktorú nám život prinesie do cesty?

Každý to má inak

Niektorí ľudia prežívajú lásku ľahšie. Presnejšie, jednoduchšie ju nájdu a bez komplikácií prežívajú. „Nerobím z toho vedu. Keď spoznám dievča, ktoré je mi sympatické, je milé a máme si čo povedať, nevidím dôvod, prečo by sme nemohli nadviazať príjemný vzťah. Človeku je samému smutno. Nič extra neočakávam,“ hovorí Milan. Lenže sú ľudia, ktorí radšej budú sami ako s niekým, pri kom - obrazne - nezahoria. „Radšej si raz za čas doprajem nezáväzný sex, ako by som sa mal pravidelne stretávať s niekym, kto naplno neobsadí moje srdce,“ hovorí Matej. Niekto potrebuje lásku na vyplnenie samoty, inému chýba silná vášeň či hlboká odovzdanosť bytosti, pri ktorej sa mu podlamujú kolená.

„Či niektorý človek prežíva lásku ľahšie, alebo povrchnejšie, alebo omnoho hlbšie, je zložité posúdiť. Samozrejme, tak ako existujú ľudia emočne a osobnostne vyzretejší, sú aj jedinci menej citovo vyspelí a nároční,“ hovorí psychiater Artúr Ivančík. Niekto možno miluje len predstavu o dokonalej láske. Stále niečo porovnáva, v hlave si odôvodňuje a konfrontuje, prečo to nie je také, aké by mohlo byť. „Isto sú aj ľudia, pre ktorých je pojem láska niečo nejasné, a ani si neuvedomujú, čo je láska v ich živote,“ dodáva Ivančík.

Navždy spolu: Princ Charles si 9. apríla 2005 vzal svoju životnú lásku Camillu, s ktorou podvádzal manželku Dianu.
Navždy spolu: Princ Charles si 9. apríla 2005 vzal svoju životnú lásku Camillu, s ktorou podvádzal manželku Dianu.
profimedia

Iný vek, iné prežívanie

V období dospievania a mladosti oveľa častejšie podľahneme očareniu a vzplanutiu. Postupne však na scénu prichádzajú racionálne očakávania a vtedy sa veľa lások mení na katastrofu. Už nám nestačí to, že dotyčný má krásny úsmev a vyšportované telo. Chceme viac úcty, porozumenia, možno hĺbky. A materiálneho zabezpečenia. S pribúdajúcim vekom môžu prichádzať pochybnosti a menej nadšenia z nových ľudí.

„Uvedomujem si, že mám asi prehnané nároky - moje srdce môže získať len silný, úspešný a zabezpečený muž, chápavý, rozhľadený, ktorý má veľa záľub, aby s ním nebola nuda, a, samozrejme, ktorý ma bude verne milovať,“ vymenúva Petra. „Áno, kedysi som prežila vášnivé vzťahy, ale dnes som oveľa triezvejšia. A možno mi je aj ľúto, že už neviem tak vzplanúť,“ dodáva 34-ročná žena.

„Myslím, že podľa životnej etapy, v ktorej sa práve nachádzame, sa raz správame, akoby sme čakali len na osudovú lásku, odmietame každého, kto nespĺňa naše racionálne kritériá,“ opisuje odborník. „Zrazu sa posunie čas a prežívame veľkú lásku, ktorá je výnimočná práve preto, že sa vymyká zo všetkých našich racionálnych kritérií,“ približuje paradoxy najhlbších citov.

Najomamnejšia slabosť

Aké sú základné predpoklady, aby sme si vedeli lásku naplno vychutnať? Aby sme ju cítili v každej bunke a milovaný vyplnil naše bytie? „Ak by sme to vedeli, láska by stratila svoju jedinečnosť. Veď to je na nej krásne. Nikdy nevieme, kde na ňu narazíme. Kto to bude? A bude to na celý život?“ pripomína Artúr Ivančík.

„Je veľmi vzácne pociťovať slabosť, skutočnú slabosť z niekoho, a on aby ju budil v nás, aby nás robil slabými. V tom to tkvie, aby nám znemožnil byť objektívny, doživotne nás odzbrojil a spôsobil, že sa vo všetkých sporoch vzdáme,“ píše Javier Marías v knihe Zamilovanosti. Naráža na fakt, že pre zrelého samostatného človeka vôbec nie je jednoduché pocítiť šialenú bytostnú túžbu po inom človeku, ktorá ho celého pohltí.

„Väčšina ľudí toto s dospelým človekom nezažije, v skutočnosti to ani nehľadá. Nepočkajú si, sú netrpezliví, prozaickí, možno ani nechcú, pretože to nechápu, takže sa dajú dohromady alebo vezmú s niekým, kto je poruke,“ píše ďalej španielsky spisovateľ. Ivančík vysvetľuje, že naplno vychutnať ošiaľ lásky si možno len so spontánnou kombináciou prvotného nadšenia, opojenia a túžby aj ochoty bezhlavo podstúpiť isté riziká vlastnej nezodpovednosti a slepej oddanosti.

Aj kontroverzný spisovateľ a cynik Michel Houellebecq vo svojom románe Platforma píše: „Nemožno milovať bez určitého odovzdania, bez aspoň dočasného prijatia stavu závislosti a slabosti.“ Až vtedy môže hlboký omamný cit vyniesť človeka k výšinám a zaplaviť pocitom blaha celú bytosť.

Osudová láska: Tak mnohí označovali vzťah a manželstvo hereckých hviezd Elizabeth Taylorovej a Richarda Burtona, ktorý ju tak zbožňoval, že pri nej zabúdal text.
Osudová láska: Tak mnohí označovali vzťah a manželstvo hereckých hviezd Elizabeth Taylorovej a Richarda Burtona, ktorý ju tak zbožňoval, že pri nej zabúdal text.
profimedia

Neočakávajte, len sa oddajte!

Nikto vám nepovie, či môžete za života zažiť len jednu veľkú lásku, alebo viac. Každý z nás to má inak. „Ale pozor! Aby milovaný naplnil naše bytie, je nutné, ak naozaj milujem, nič neočakávať. Možno pár tajných prianí, ale to, čo naozaj chcem, je dať. Áno, dať všetko, všetku lásku, ktorú v sebe cítim, formou, akou ju vie partner prijať a pochopiť,“ opisuje odborník na ľudskú dušu.

Pomáhame tomu druhému vyrovnať sa so strachom a s obavami zo vzťahu a zároveň mu dodávame sebavedomie tým, že pochopíme a motívy jeho konania postojov a súhlasíme s nimi. „To je ten čas, keď máme právo zabudnúť na všetko a všetkých. A verte mi, bude vám odpustené. Len nehrajte a nehrajte sa! Len tak to stojí za to,“ zdôrazňuje Ivančík. „Lebo inak vám život pretečie pomedzi prsty a vy stratíte možnosť zistiť, či to je tá veľká láska,“ dodáva.

Vianočné tipy na darček