Otestuje sa: Čo (ne)viete o Sherlockovi Holmesovi a snežienkach?

Týždenník PLUS 7 DNÍ pre vás v každom čísle pripravuje vedomostný test. Svoje znalosti si môžete overiť aj ONLINE.

Prahu navštívil svetoznámy čínsky umelec a architekt Aj Wej-wej. Uviedol tu svoje dielo Zverokruh. Dvanásť bronzových zvieracích hláv čínskeho zverokruhu sú repliky pôvodných plastík, ktoré zničili v Záhrade dokonalého jasu neďaleko Pekingu zahraničné vojská počas ópiových vojen v roku 1860. Dielo bude vystavené pred budovou galérie vo Veľtrhovom paláci až do konca augusta. Sochy pred vernisážou zabalili do zlatej termofólie, do akej balia utečencov z člnov, aby sa rýchlo zahriali. Čínskeho umelca v jeho domovine prenasledujú pre jeho ľudskoprávne postoje.

1. Čínsky umelec Aj Wej-wej pricestoval do Prahy na oslavu: a) 220. výročia založenia Národnej galérie b) 550. výročia Karlovho mosta c) 5. výročia smrti Václava Havla

Zima u nás bola veľmi mierna, no na najchladnejšom kontinente s trvalou snehovou pokrývkou, v Antarktíde, sa priemerná teplota pohybuje okolo mínus 40 stupňov. Nachádza sa tam 70 percent všetkej sladkej vody a 90 percent ľadu na svete. Nie sú tam žiadne mestá, iba pobrežné polárne stanice, na ktorých sa platí menami domovských štátov. Ruská výskumná stanica Vostok vo východnej časti svetadielu namerala v roku 1983 dosiaľ rekordnú najnižšiu teplotu na Zemi mínus 89,2 stupňa Celzia.

2. Symbolom Antarktídy je: a) biely medveď b) veľryba c) tučniak

Deti veria, že im nosia súrodencov, dospelí ich považujú za symbol šťastia. Bociany sú vytrvalí letci a partneri. Uzatvárajú takzvané hniezdne manželstvá. Samec a samička striedavo sedia na vajciach, no počas zimovania žijú oddelene. Najznámejší druh je bocian biely, ktorý sa k nám pravidelne vracia z Afriky. Jeho príbuzným je bocian čierny, bocian marabu i veľké africké jabiru a bocian sedlatý. V Európe je bocian ohrozený druh a vo väčšine európskych krajín vrátane Slovenska je zákonom chránený.

3. Na našom území možno nájsť: a) jeden druh bociana b) dva druhy bociana c) tri druhy bociana

Snežienka jarná je trvalka. Jej zvončekovité kvety odolajú aj desaťstupňovým mrazom. Do roku 2003 bola na Slovensku vo voľnej prírode chránená. Zapríčinil to masívny zber kvetov najmä pred Medzinárodným dňom žien. Teraz sa nesmie trhať v chránených oblastiach, v bežných hájoch si môžete uviť kytičku. Na snežienky si treba dávať pozor, pretože celá rastlina je jedovatá, obsahuje nebezpečné alkaloidy. Konzumácia vyvoláva hnačku a vracanie.

4. Na snežienke je najjedovatejší: a) kvet b) cibuľka c) listy

Socha Sherlocka Holmesa v parčíku na námestí v Meiringene akoby uisťovala, že ste na správnom mieste. V Reichenbašskom vodopáde nad mestečkom vraj v roku 1891 kráľ detektívov zahynul. Jeho tvorca sir Arthur Conan Doyle mal už svojej literárnej postavy dosť, nechal ho zrútiť sa do priepasti spolu so zloduchom Moriartym. Ibaže čitatelia si časom Sherlockov návrat vynútili. Otvorili tu aj múzeum, kde sa stretávajú jeho priaznivci v dobových kostýmoch. Okolitá nádherná krajina s vysokými horami, vodopádmi, jazerami je balzam na dušu.

5. Sherlock Holmes sa zrútil do vodopádu: a) v Nemecku b) vo Švédsku c) vo Švajčiarsku

Správne odpovede: 1a, 2c, 3b, 4b, 5c