Jedinečná: Úvraťová železnička je veľmi populárna.

Pamiatky Slovenska: Typy na výlety pre cyklistov aj pre peších

Chystáte sa do prírody? Vyberte si niektorú z výnimočných trás autom, na bicykli i peši, ktoré odporúča geograf a zostavovateľ turistických sprievodcov Daniel Kollár.

Keď idete autom

Severné Slovensko: Pre autoturistu je veľmi zaujímavé severné Slovensko. Cesty, ktorými sa dostanete cez horské sedlá, ponúkajú pekné vyhliadky. Napríklad cesta z Kysúc na Oravu, cez Vychylovku a Oravskú Lesnú.

„Prídete nad Oravskú Lesnú do sedla Beskýd a odtiaľ krásne vidno laznícku krajinu. Môžete navštíviť nádherný lesnícky náučný chodník. Predĺžili a zreparovali tiež kysucko-oravskú lesnú železničku. Ten, kto ide po tejto trase, má všetko na veľmi malom mieste. Slovenský orloj v Starej Bystrici, Vychylovku či Múzeum kysuckej dediny, čo je jeden z najstarších skanzenov, súčasťou ktorého je práve úvraťová železnička, mimochodom, jediná taká v Európe. Podobné sú v Andách v Peru,“ odporúča geograf Daniel Kollár.

Štiavnická trasa: Zaujímavá je aj štiavnická trasa, vedúca krížom-krážom Štiavnickými vrchmi. Má necelých 70 kilometrov. Začína sa krátkou prechádzkou mestom, v ktorom sa nachádza jedinečný súbor pamiatok najmä medzi Námestím Svätej Trojice a Radničným námestím. Od Starého zámku môžete smerovať okolo Klopačky k jeho „dvojčaťu“ - Novému zámku, ktorý stojí na susednej vyvýšenine s názvom Frauenberg .

Odtiaľ autom okolo Piargskej brány k Banskému múzeu v prírode ležiacom len pár kilometrov od Banskej Štiavnice. Mestu dominuje najvyšší vrch Štiavnických vrchov Sitno s panoramatickým výhľadom. Na Sitno je najlepší peší prístup od Počúvadlianskeho jazera, ktoré je najväčšie z takzvaných tajchov.

Kalvária: Banská Štiavnica a jej okolie ponúkajú zaujímavosti dostupné autom i peši. Foto: Norbert Grosz

Pokračujeme do malebnej osady Kopanice a do Banskej Hodruše. Okolo Hodrušského jazera cesta stúpa do sedla Červená studňa a z neho klesá do starej baníckej a železiarskej obce Vyhne. Tam sa môžeme vykúpať v areáli Vodný raj Vyhne s prírodnými termálnymi vodami. Z Vyhní prejdeme cez Hliník nad Hronom a na jeho konci odbočíme opäť do Štiavnických vrchov.

Málo frekventovaná cesta nás privedie do kúpeľnej obce Sklené Teplice, kde sa nachádzajú travertínové útvary viažuce sa na miestne veľmi teplé minerálne pramene. Zo Sklených Teplíc cesta pokračuje až jedenásťpercentným stúpaním do obce Podhorie, z ktorej to máme už len kúsok do východiskového a zároveň cieľového miesta našej trasy - Banskej Štiavnice.

Keď idete peši

Oravská trasa: V Oravskej Lesnej sa začína región Biela Orava. Odtiaľ vedie jedna z nádherných hrebeňoviek. „Môžete ísť z Novote, vyjdete asfaltovou cestou a dostanete sa na hrebeň. Po ňom idete na Pilsko, druhý najvyšší vrch Oravských Beskýd po Babej hore.

Málokto vie, že Oravské Beskydy sú štvrté najvyššie pohorie na Slovensku. Je to hrebeňovka na tri dni, pod hrebeňom je vždy na poľskej strane vari každé tri hodiny chata. Výlet sa dá preto spraviť veľmi zaujímavým spôsobom.“

Oravská Lesná: Najmladšia oravská obec získala titul Dedina roka 2011. Foto: Jana Pustayová

Muránska planina: „Z národných parkov je najmenej známy park Muránska planina. Ňou chodiť, to je vyslovene balzam na dušu a na oči,“ vraví Kollár. Planina je vo výške nad 900 metrov nad morom a najskôr sa na ňu musíte dostať náročnejším stúpaním napríklad z obce Muráň.

Za odmenu vás však čaká celodenná túra nenarušenou krajinou bez jediného ľudského obydlia. Na tamojších lúkach, kde sa nedá dostať nijako inak, len pešo, sa chovajú aj špeciálne šľachtené ťažné kone. Plemeno sa volá norik muránsky.

Trasa cez kras: Veľmi málo známy a turistami neobjavený je kraj planín Slovenského krasu. Slovenský kras má sedem planín, nie cez všetky vedú turistické chodníky. „Pekná je trasa Plešiveckou alebo Silickou planinou, tadiaľ idete takmer celý deň a nestretnete človeka. Je to veľmi členená krasová oblasť asi s tisíckou závrtov, jaskýň, priepastí, s vyvieračkami či so škrapovými poľami. Mnohé z nich sú zapísané do zoznamu UNESCO.“

Keď idete na bicykli

Trasa nivou Moravy: Jednou z najpopulárnejších cyklotrás v okolí Bratislavy je trasa nivou rieky Morava, ktorá vedie nížinnou lužnou krajinou a poskytuje nádherné lúčne scenérie, lesné úseky aj tiché riečne zákutia. Keďže od leta 2012 existuje cyklistické premostenie medzi Schlosshofom a Devínskou Novou Vsou, tvorí priam ideálny slovensko-rakúsky okruh.

Trasa prakticky bez prevýšenia vedie po príjemných cestách s asfaltovým povrchom. V prvej časti až po Vysokú pri Morave sleduje náučný chodník nivou Moravy a najmä tento úsek je akoby vystrihnutý z návodu na rodinnú cykloturistiku. Spája totiž relax s pohybom v očarujúcej oblasti lesov a lúk a k tomu sa pridá ešte množstvo informácií o tomto prostredí. Je však súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Záhorie a podľa toho sa v nej treba správať. Takisto na rakúskej strane vedie chráneným územím a je najvhodnejšia pre cestné bicykle.

Obľúbený: Nový cyklomost ponad Moravu ponúka ideálny slovensko-rakúsky okruh. Foto: Matej Kalina

Malé Karpaty: Popri nenáročných, typicky rodinných okruhových trasách sa možno v okolí Bratislavy aj dobre „vytrápiť“ najmä v stupákoch Malých Karpát, kde prevýšenie niektorých úsekov dosahuje viac ako 300 metrov a stúpania sú tu niekde až desaťpercentné.

Táto trasa spĺňa všetky cyklistické kritériá horskej trasy a značná časť vedie malokarpatskou hrebeňovkou. Je členitá a náročná najmä pre stúpania a prudké klesania vyžadujúce skúsenosti a kondíciu. Úvodná časť vedie dolinou Vydrice, ktorá predstavuje najpohodlnejší prístup na hlavný chrbát Malých Kapát.

Cyklotrasa vedie tými najkrajšími oblasťami Malých Karpát v okolí Bratislavy. Bola zostavená tak, aby ste si užili stúpania aj zjazdy a najrôznejšie druhy povrchov. Vhodná je najmä pre horské bicykle a pre svoju dĺžku a prevýšenie je určená pre zdatnejších cyklistov. Opäť treba mať na pamäti, že bicyklujeme v prostredí chránenej prírody.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní