Pred odlúčením: Dvojica by sa mala dohodnúť, ako často bude komunikovať a navštevovať sa.

Partnerský vzťah na diaľku môže fungovať, no nie je pre každého

Páry žijúce pod jednou strechou môžu mať k sebe ďalej ako tie na opačných koncoch zemegule.

Oženiť sa či vydať, postaviť dom, splodiť potomka a žiť šťastne v rodnej obci, aby som sa neskôr mohol postarať o rodičov... Pre väčšinu mladých nepredstaviteľná voľba. Pred založením rodiny uprednostňujú kariéru a možnosť vidieť, čo je za humnami. A keď sa im zacnie, stačí vytiahnuť mobilný telefón, vďaka internetu prekročiť hranice a spojiť sa s blízkymi z ľubovoľného miesta planéty.

Virtuálny svet ignoruje hranice a stiera vzdialenosti. Jazykovo zdatným zvedavcom, po poznaní túžiacim jedincom či dobrodruhom umožňuje cestovať bez toho, aby stratili kontakt s rodičmi i láskami.

Čoraz viac vzťahov tak funguje na diaľku. To, čo je pre jedných samozrejmosť či dokonca výhoda, vyvoláva u iných pochybnosti. Môže prežiť láska na diaľku?

Kilometre nerozhodujú

Výsledky výskumov nie sú ani v tomto smere jednoznačné a tomu, kto hľadá definitívnu odpoveď, nepomôžu. Žiadna sonda totiž netvrdí, že vzťahy na diaľku sú ohrozenejšie ako tie klasické, keď s partnerom žijete bok po boku.

Tajomstvo každého vzťahu totiž nestojí na vzdialenosti, ale na vzájomnej dôvere, otvorenej komunikácii a schopnosti prekonávať prekážky. Ak ste neistí a neveríte si, nehovoriac o chorobnej žiarlivosti, nepomôže ani to, keď budete žiť pod jednou strechou.

Na druhej strane však treba priznať, že láska partnerov tráviacich väčšinu času v lokalitách vzdialených stovky či tisíce kilometrov má svoje riziká a treba s nimi počítať. Po počiatočnej eufórii totiž nastúpi všedná každodennosť, s plynúcim časom sa dostavia pocity osamelosti.

„Na lásku na diaľku som nikdy neverila, preto som nám s Tomášom nedávala žiadnu šancu. Napriek tomu je to najlepší vzťah, aký som zatiaľ mala,“ dušuje sa dvadsaťpäťročná Katka, ktorá pracuje na recepcii luxusného hotela v Prahe. Spravidla býva desať dní v práci, po ktorých nasleduje týždeň v Bratislave s partnerom. Pár tvoria dva roky a zatiaľ vraj nemuseli riešiť „vzdialenosť“.

„Obaja si chceme udržať prácu, takže zmenu v režime neplánujeme. Verte, že niekedy môžete mať partnera vedľa seba stále, a pritom sa cítiť oveľa osamelejší,“ dodáva Katka. Naopak, takmer o desaťročie staršia Martina vzťahom na diaľku neverí. Tvrdí, že sa tak nedá žiť dlhodobo. Ako dôkaz uvádza vlastný príklad. „S Ondrejom som chodila rok a pol, keď odišiel na stáž do Londýna. Dovtedy nemal náš vzťah chybu. Potom sme sa nevideli rok. A hoci sme si pravidelne telefonovali a písali, odcudzili sme sa.“

Po Ondrejovom návrate už vraj nič nebolo tak ako predtým. „Keby nikam necestoval, možno by sme sa nerozišli,“ myslí si Martina. Oba príklady iba dokazujú, že všetko závisí od konkrétnej dvojice. Zatiaľ čo jeden môže vo vzťahu na diaľku fungovať aj niekoľko rokov, iný to nezvládne. Ak rozchod nepríde počas neprítomnosti partnera, stane sa tak po jeho návrate.

Očami odborníka

Psychológ Petr Šmolka partnerské vzťahy na diaľku a priori nezavrhuje. Podľa neho môžu fungovať, no nie sú pre každého. Ak patríte k „vyvoleným“, môže vám láska na diaľku vyhovovať viac ako spolužitie pod spoločnou strechou.

„V niektorých prípadoch to dokonca funguje lepšie než tradičný vzťah,“ dodáva. Odborník potvrdzuje, že vzťahov na diaľku v posledných rokoch pribúda. Upozorňuje, že majú svoje čaro i riziká. Jedna z výhod je, že pocit všednosti a akejsi únavy z partnera hrozí minimálne.

Keďže dvojica nie je spolu každý deň, nemusí riešiť maličkosti, ako je vysýpanie smetí, nákup chleba ani pranie. A keď sa konečne ocitne spolu, nepokazí si vzácne chvíle žabomyšími hádkami. Slabinou vzťahu na diaľku je zriedkavejšia komunikácia - s partnerom nemôžete riešiť aktuálne problémy, poradiť sa, vyrozprávať. „Na druhej strane platí, že v komunikácii môžete zažiť viac intimity ako páry žijúce pod jednou strechou,“ upozorňuje Šmolka.

Ďalším rizikom vzťahu na diaľku je, že poskytuje až príliš veľký priestor na fantáziu a primálo priestoru na vzájomné poznávanie. Ľudia, ktorí majú dlhodobý vzťah na diaľku, si partnera idealizujú nepomerne viac ako tí, čo s ním žijú v jednom byte a musia čeliť realite. Skutočnú tvár toho druhého tak spoznajú až vtedy, keď sa situácia „znormalizuje“ a dvojica dostane príležitosť byť spolu každý deň. Až potom sa ukáže, čo bol sen a čo skutočnosť.

Ako prežiť?

Párom, ktoré začnú žiť v jednej domácnosti po dlhej odluke, Šmolka odporúča začať de facto odznova a nič neunáhliť. „Partneri by mali zabudnúť na predchádzajúce obdobie bez ohľadu na jeho dĺžku, ponechať si to dobré, no začať akoby od nuly.“ Dôvod? Obaja boli zvyknutí na vlastné pravidlá a teraz sa budú musieť zosúladiť.

Iné je to v prípade vzťahov, kde došlo k odlúčeniu po dlhodobejšom spoločnom spolužití. „Tam odlúčenie funguje ako katalyzátor. Dobrý vzťah posilní, naopak, pre zlý, nefungujúci vzťah môže byť odluka klincom do rakvy,“ dodáva Šmolka.

Pravidlá prežitia

Špecialista na partnerské vzťahy Lucian Kantor zdôrazňuje, že bez ohľadu na to, či ide o odluku na začiatku, alebo po rokoch fungovania vzťahu, dôležité je pripraviť sa na ňu. „Vzťah na diaľku je prechodná záležitosť a tak by ho mali vnímať obaja partneri. Na začiatku by si mali objasniť základné veci, ako napríklad frekvenciu telefonátov, osobných stretnutí i základný rámec spoločného fungovania.“

V tejto fáze treba byť otvorený, nesnažiť sa s tým druhým manipulovať ani mu sľubovať nesplniteľné. V zásade platí, že pre vzťah na diaľku je nevyhnutná tolerancia a vzájomná dôvera. Prílišná kontrola vzťahu nesvedčí. Najväčším problémom býva podľa Kantora práve odlúčenie a s tým spojené pochybnosti.

„Nesmiete dopustiť, aby vás ovládol strach. Preto sa snažte partnera ubezpečiť v tom, že si jeho dôveru zaslúžite. Povedzte mu, ako a s kým sa chystáte tráviť voľné chvíle. Ak k vám bude rovnako otvorený, dosiahnete ďalší stupeň dôvery.“

Dôležité je mať spoločné témy. „Radi by ste spolu sledovali nejaký seriál? Spojte sa cez internet a komentujte pocity z diania na obrazovke,“ radí odborník. Netreba zabúdať ani na prekvapenia a darčeky, či už len v podobe klasického listu, alebo papierovej pohľadnice. Hoci ide o maličkosť, pre partnerov bude hmatateľným dôkazom lásky a pozornosti toho druhého.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní