Piatok trinásteho stále desí: Povera o diabolskom dni pretrváva dodnes

Zlá sila piatku trinásteho pretrváva aj v súčasnosti.

Zaujímavé je, že moderná doba na tradičných poverách veľa nezmenila. Ešte aj dnes sa napríklad traduje, že čierna mačka - obzvlášť, keď prejde cez cestu - prináša nešťastie. V stredoveku sa toto úbohé zviera považovalo za stelesnenie satana. Verilo sa, že do tela mačky sa vedeli prevteliť bosorky. Čiernej mačke zostala zlá povesť dodnes.

Symbol zla: V stredoveku sa čierna mačka považovala za stelesnenie satana. Verilo sa, že do tela mačky sa vedeli prevteliť bosorky. Úbohej čiernej mačke zostala zlá povesť dodnes.
Symbol zla: V stredoveku sa čierna mačka považovala za stelesnenie satana. Verilo sa, že do tela mačky sa vedeli prevteliť bosorky. Úbohej čiernej mačke zostala zlá povesť dodnes.
Július Dubravay

A rovnako je to aj s piatkom trinásteho. Pokúsili sme sa zistiť, prečo je považovaný za nešťastný deň.

Hlavne nevychádzať

„Existuje množstvo sociologických a psychologických štúdií, ktoré vedú k názoru, že pre určitú skupinu ľudí, ktorí sú psychicky labilnejší, môže byť piatok trinásteho skutočne nešťastným dňom,“ vysvetľuje etnologička Katarína Nádaská. Dlhodobé pozorovania ukázali, že niektorí ľudia mali skutočne v piatok trinásteho nehodu alebo ochoreli. Žeby však išlo o nejaké magické sily, je vylúčené. Psychológovia to skôr pripisujú tomu, že ľudia už dopredu cítili úzkosť a robili si z tohto dňa obavy.

„Aj tak je výsledok výskumu Inštitútu pre zvládanie stresu a fóbií v Severnej Karolíne zarážajúci. Podľa neho Spojené štáty stratia každý piatok trinásteho takmer 900 miliónov dolárov, pretože pomerne veľké percento Američanov si v tento deň radšej berie dovolenky a necestuje do práce len preto, aby sa vyhli prípadným rizikám, ktoré by na nich mohli číhať,“ hovorí Nádaská.

Etnologička Katarína Nádaská: Povery majú síce iracionálny základ, ale v spoločnosti stále pretrvávajú.
Etnologička Katarína Nádaská: Povery majú síce iracionálny základ, ale v spoločnosti stále pretrvávajú.
Matej Kalina

No nielen piatky sa boja čísla trinásť. Trinástka je všeobecne považovaná za nešťastné číslo. Napríklad mnohé letecké spoločnosti nemávajú sedadlo s trinástkou, v hoteloch zas toto číslo nenájdete na dverách izby. Niektorí vysokoškolskí pedagógovia radšej nedávajú termín skúšky na piatok trinásteho - študenti by aj tak neprišli.

Zlomyseľný Loki aj túžba po peniazoch

A kde vlastne povera o nešťastnom piatku trinásteho vznikla? Pôvod má až v troch rôznych mýtoch.

Prvý má korene v kresťanstve. „Na poslednej večeri Ježiša Krista bolo trinásť ľudí – dvanásť mučeníkov a trinásty Kristus. Číslo trinásť je práve preto vo všeobecnosti považované za nešťastné,“ vysvetľuje Nádaská. Na Veľký piatok zas Krista ukrižovali, čiže keď si dáme dokopy kombináciu nešťastného čísla a piatku, dokopy sa pohroma ešte znásobí.

Druhý pôvod povery o piatku trinásteho nachádzame v severskej mytológii, v období pred prijatím kresťanstva. Dvanásť bohov malo hostinu vo Valhalle, čo je akási mytologická sieň slávy, niečo podobné ako v kresťanstve nebo. Medzi hodovníkmi bol aj zlomyseľný boh Loki – nepozvaný trinásty hosť, ktorý rád vyvolával sváry. Bohov tak rozhádal, že boh temnoty Hod, ktorý bol slepý, šípom zasiahol boha šťastia Balduru. „Na Zem sa znieslo utrpenie. Chýbali smiech a radosť,“ hovorí Nádaská.

Piatok trinásteho: Prvý v tomto roku!
Piatok trinásteho: Prvý v tomto roku!
Plus JEDEN DEŇ/MATEJ KALINA

Tretí mýtus pochádza zo 14. storočia, keď vo Francúzsku panoval Filip IV. Pekný. Okrem toho, že bol pekný, mal aj rád peniaze, ale kráľovská pokladnica zívala prázdnotou. Keď špekuloval, ako prísť ľahko k peniazom, napadlo mu, že by sa vyplatilo obviniť templárov z kacírstva. V piatok 13. októbra 1307 dal kráľ zavrieť veľmajstra Rádu templárov Jacquesa de Molay a 60 rytierov. Neskôr boli ako kacíri upálení. Nasledovníci templárov začali odvtedy považovať piatok trinásteho za priam diabolský deň.

Moderná povera sa šíri mejlami

Hoci by sme si mohli myslieť, že v súčasnosti nové povery nevznikajú, nie je tomu tak. „Každému z nás, či už poštou alebo v súčasnosti mejlom chodia rôzne listy šťastia, kde sa hovorí, že pokiaľ reťaz prerušíte a nepošlete list ďalej, tak sa vám prihodí niečo strašné,“ uviedla nám príklad modernej povery etnologička K. Nádaská.

Ako dodala, napriek tomu, že povery majú iracionálny základ, a povedali by sme, že v dnešnej dobe nemajú miesto, nie je problém naraziť na poverčivého človeka, ktorý keď vidí obligátnu čiernu mačku, radšej si kúsok nadíde, ako by mal prejsť tou istou cestou ako ona.

„Nehodový“ piatok

Hoci štatistiky poisťovní nepotvrdzujú povesť „nehodového“ piatku, pre viacerých Slovákov bol tento dátum naozaj smolný.

Matej Kalina

Napríklad pre mäsiara, ktorý v práve v piatok trinásteho sekal pre zákazníčku kosti do polievky. „Z mäsa sa pri údere sekáčikom odlomila kostička a vletela mu do oka. Musel vyhľadať pomoc očného lekára, zranenie však, našťastie, nebolo vážne,“ prezradil nám kurióznu príhodu hovorca poisťovne Generali Milan Janásik.

„V piatok trinásteho sme zaznamenali aj prípad, keď klientka spadla zo stoličky, ktorá sa jej pošmykla na dlážke a zlomila si driekový stavec.“ Šťastie neprialo ani mužovi, ktorý si chcel odkrojiť krajec chleba. „Pravou rukou si nechtiac porezal ukazovák ľavej ruky, a keď sa od ľaku trhol, nôž sa mu vyšmykol a porezal mu pravé stehno.“

Anketa

Veríte, že piatok trinásteho je nešťastný deň, a preto treba počas neho zvýšiť opatrnosť?

Áno, som poverčivá/ý a mám pred piatkom trinásteho rešpekt. 32% Nie, ak sa mi má dačo prihodiť, stane sa, bez ohľadu na dátum. 68%Celkový počet hlasujúcich: 37

  • Katarína Oravská

    Ako editorka/redaktorka portálu Plus7dni.sk zodpovedá za tvorbu obsahu pre webovú stránku týždenníka. Vyhľadáva a spracúva vlastné témy, pracuje s foto a video podkladmi, ako aj  s analytickými dátami. Spravuje sociálny profil Plus 7 dní.

Vianočné tipy na darček