Plastická operácia vás komplexov nezbaví

Priveľa estetických zásahov vás môže zmeniť na hračku, ktorú muži iba použijú a zahodia. Žena, ktorá všetko podriadi dokonalému výzoru, môže byť sklamaná.

Pútajú pozornosť na večierkoch, v obchodných centrách i na titulných stranách časopisov. Dámy, pre ktoré sa dokonalá vizáž stala prioritou a neraz aj komoditou.

„Mám kamaráta, úspešného podnikateľa, ktorému sa páčia len umelo vylepšené ženy. Tie bez nafúknutých pier a vytŕčajúcich pŕs nemajú šancu,“ hovorí Bratislavčanka Martina. Mužov uprednostňujúcich „produkty“ estetickej medicíny pred prirodzenou krásou aj s jej chybami však nie je až tak veľa, ako by sa mohlo zdať.

Fakt je, že umelé krásky, za ktorými páni vystreľujú zvedavé pohľady, si získajú pozornosť o čosi rýchlejšie než tie s prirodzenými telesnými danosťami. Problém je, že na oveľa kratší čas.

„V podstate nemám nič proti umelým prsiam a iným zásahom, ale len u milenky. Manželku by som takú nechcel,“ hovorí slobodný štyridsiatnik Ľudo. Alibizmus? Možno.

Skôr ako sa však zveríte do rúk plastických chirurgov, mali by ste dôkladne zvážiť dôvody. A nezabúdať, že odstránenie dvojitej brady či ovisnutej kože na bruchu z vás neurobí iného človeka. Stále to budete vy, hoci v novom tele.

Krása na prvý pohľad

Diktát súčasnej módy je neúprosný - žiada si dokonalú krásu bez nedostatkov a chybičiek. Výsledkom sú zástupy krások, ktoré si pomáhajú nielen implantátmi v hrudníku a kyselinou hyalurónovou v perách, ale aj zmenšovaním nosa, korekciou odstávajúcich uší, operáciou čela či očných viečok, silikónovými tvárovými implantátmi s cieľom zvýrazniť lícne kosti, umelými mihalnicami, predĺženými a zahustenými vlasmi, úpravou ovisnutej kože na tvári či stehnách, odsávaním tuku a kadečím iným.

Veď prečo nevyužiť možnosti, ktoré moderná doba ponúka, keď už bola príroda na niektorých častiach tela skúpa či, naopak, príliš štedrá? Psychiater Artúr Ivančík potvrdzuje, že takto upravené dámy zaujmú zrak mužov skôr ako ženy bez viditeľných zásahov plastickej chirurgie a estetickej dermatológie.

„Napokon, cieľom týchto úprav je zvýšiť atraktivitu a príťažlivosť dotyčnej dámy. Ženy od prírody intuitívne vycítia, akými fintami a úpravami pritiahnu náš pohľad.“ Odborník nenamieta proti jemným a rafinovaným úpravám. „Treba však zdôrazniť, že len prirodzene pôsobiace zákroky a vylepšenia sa nemíňajú našej pozitívnej reakcii,“ upozorňuje.

Zatočia s komplexmi

Dnešné ženy majú viacero možností, ako sa priblížiť vysnívanému ideálu. A nemusí ísť hneď o zákroky plastickej chirurgie. Želaný výsledok možno docieliť pravidelným pohybom, zdravou životosprávou, výberom vhodnej kozmetiky i dobre padnúceho oblečenia, ktoré zvýrazní klady a zakryje nedostatky.

Prečo teda podstupujú nezriedka bolestivé tortúry, ktoré sú zásahom do ich tela? Podľa Artúra Ivančíka nemožno paušálne jednoznačne určiť, či ženy podstupujú plastické a estetické vylepšenia len pre seba, alebo kvôli mužom či okoliu všeobecne.

„Motivácie na úpravu zovňajšku sú rôznorodé. Medzi najčastejšie motívy patria rôzne telesné komplexy, ktoré mávajú svoje zárodky často v puberte a v adolescencii. Podľa lekárskych štatistík mladiství už v tomto období zatúžia napríklad po zmene tvaru nosa či úprave ušníc. Aj veľkosť a tvar poprsia vedia poriadne otriasť sebaistotou mladej dievčiny i zrelej ženy,“ vysvetľuje odborník.

Každý sa so svojimi nedostatkami vyrovnáva inak. Niekto z nich dokáže urobiť prednosti a z kedysi zaznávaných pieh, medzierky medzi zubami či výrazného nosa sa môže stať osobité poznávacie znamenie majiteľky, ktoré zvýrazní jej sexepíl. Iný sa s nimi nedokáže zmieriť a vyslobodenie hľadá v rukách plastických chirurgov.

„Správne zvolený skrášľujúci zákrok môže posilniť sebavedomie dotyčnej osoby,“ priznáva psychiater. Ale pozor - neplatí to vždy! „Ani najlepší zásah korektívneho dermatológa či plastického chirurga nevyrobí akoby šmahom čarovného prútika z nevyváženej a zakomplexovanej ženy sebaistú a vyrovnanú osobnosť,“ varuje Artúr Ivančík.

Pochybnosti o výzore mávajú podľa neho často veľmi hlboké korene. O každej výraznejšej zmene výzoru sa preto treba vždy dôkladne poradiť s odborníkmi aj s najbližším okolím. „Často práve nevyrovnané osobnosti prepadnú nekontrolovateľnému absolvovaniu veľkého množstva zbytočných estetických zákrokov,“ dodáva.

Len ako sexuálny objekt

Spoločnosť kladie na obe pohlavia vysoké nároky. Vo všeobecnosti platí, že mocní muži s plnými vreckami a krásne ženy s dokonalými tvarmi majú u opačného pohlavia väčší úspech než tí druhí. Dokonalá krása ani bohatstvo však nie sú automaticky zárukou spokojného života. Žena, ktorá všetko podriadi dokonalému výzoru, môže byť sklamaná.

„Ak sa rozhodne pre konkrétne úpravy len preto, aby vyhovela nejakému všeobecne akceptovanému alebo vyžadovanému estetickému kritériu či nárokom vlastného partnera, mení sa na sexuálny objekt, stráca subjektivitu, vlastnú tvár.

Potom sa nemôže čudovať, že s ňou zaobchádzajú ako s objektom - teda s vecou. A veci sa vlastnia, používajú a použité sa napokon zahodia. Vec skrátka nemôže byť plnohodnotným partnerom. Je iba na zábavu,“ hovorí Martin otvorene to, čo si mnohí muži myslia, ale nepovedia nahlas.

Všetko s mierou

Spoliehať sa na rovnicu - čím viac plastických zásahov, tým väčší úspech - sa rozhodne neoplatí. „Aj v tomto prípade platí stará dobrá zásada, že menej je viac.

Neprirodzené estetické vylepšenia ako extrémne zväčšené pery či prehnane veľké a umelo pôsobiace prsia na útlom hrudníku mladých žien určite nepatria do prvej ligy vábnych plastických úprav. A zvyčajne sa nestretávajú s pozitívnym ohlasom ani u mužov,“ pripomína psychiater. Súhlasí s ním aj štyridsiatnik Martin.

„Každá vlastnosť vyhnaná do extrému sa napokon mení na karikatúru seba samej. A platí to aj o úpravách vlastného tela. To, čo malo byť pekné, sa najprv stane vyzývavým a, ak žena nepozná mieru, napokon obscénnym. Napríklad extrémne zväčšené prsia už nemajú nič spoločné s estetikou. Teda ak nepokladáte za atraktívne to, že nosíte na tele niečo, čo skôr pripomína dva bujnejúce silikónové nádory.“

Estetická medicína má človeku pomôcť stať sa tým, kým sa cíti. Ak chce byť žena niekým celkom iným, svedčí to o jej psychickej nevyrovnanosti. Ako chce očakávať úctu od milovaného muža, keď si sama seba neváži?

Vianočné tipy na darček