The World: Rezidenčná loď vzbudí pozornosť v každom prístave.

Plávajúci svet: Na palube najväčšej rezidenčnej lodi na svete nuda nehrozí, sto prístavov za rok

Ako sa žije na najväčšej súkromnej rezidenčnej lodi na svete? Nudiť sa nebudete.

Viete si predstaviť, že celý život sa budete plaviť morami a oceánmi sveta, navštívite najatraktívnejšie a najexotickejšie krajiny, spoznáte rôzne kultúry, denne si budete vychutnávať pohľady, ktoré mnohí neuvidia ani len v televízii, a pritom budete stále len pár minút od luxusu a pohodlia svojho domova? Nie, nehovoríme o počítačovej hre či virtuálnej realite. Toto nekonečné dobrodružstvo vás čaká na najväčšej rezidenčnej lodi sveta The World.

Od januára do marca ňou môžete prekonávať trasu od Biskajského zálivu pri pobreží Španielska cez Atlantický oceán až po najjužnejšie ostrovy Latinskej Ameriky, od apríla do júna vyrazíte od nórskych brehov na Baltské a Severné more a cez Lamanšský prieliv sa opäť ocitnete v Atlantiku a slnečnom Portugalsku. Počas najteplejších letných mesiacov zase oboplávate prakticky celú Európu a jeseň privítate v exotickom Jordáne. Na záver roka sa popri brehoch Indie, Malajzie a Indonézie dostanete až k protinožcom a Silvestra oslávite v Sydney.

Sen? Nie! To je plán cesty, ktorú si The World naplánovala na tento rok. Ak sa však chcete pridať k obyvateľom tejto takmer dvestometrovej jachty s dvanástimi podlažiami, musíte si zaplatiť byt. Za štúdio najmenej 1,5 milióna dolárov, za trojizbový apartmán vybavený podľa vašich predstáv až pätnásť miliónov. A k tomu nemalú daň z „nehnuteľnosti“.

Na palube nuda nehrozí

Hoci cena je pre bežného človeka doslova astronomická, duša cestovateľa pri nej musí plesať. Navyše, The World vám za ňu poskytne jeden zo 165 skvelo vybavených apartmánov, kde si sami môžete navrhnúť, ako by mal vyzerať, neopakovateľný životný štýl a skvelý servis. Rezidenti majú k dispozícii šesť štýlových reštaurácií, množstvo kokteilových salónikov, butikov a obchodov, dva bazény, zariadenia s kúpeľnými procedúrami, masážami či so saunami, telocvičňu, fitnescentrum, cvičné golfové ihrisko, tenisový kurt, pingpongový i biliardový stôl. Tí, ktorým sa žiada umenie a kultúra, si môžu zájsť do divadla alebo galérie.

Relax: Obyvatelia jachty sa na nedostatok zábavy sťažovať nemôžu.
Relax: Obyvatelia jachty sa na nedostatok zábavy sťažovať nemôžu.
The World

Relax: Obyvatelia jachty sa na nedostatok zábavy sťažovať nemôžu.FOTO: The World

Divadlo ponúka každý deň pestrý program. Od premietania filmov cez herecké predstavenia a rôzne šou až po vzdelávacie prednášky na všemožné témy. Galéria zase predstavuje množstvo výstav aj lokálnych umelcov z krajiny, kde sa jachta práve nachádza. Tu sa však možnosti nekončia. Na lodi pôsobia alebo hosťujú odborní lektori, ktorí sa starajú o ideálne využitie voľného času. Tak sa majitelia lodných príbytkov môžu potápať v mori, ochutnávať svetové vína, učiť sa variť, programovať, naživo i prostredníctvom prednášok, workshopov a tematických podujatí, neraz s lokálnymi lektormi, spoznávať zvyky, kultúru aj prírodu jednotlivých krajín.

No a ak ich pochytí romantická nálada, stačí vyjsť na dvanáste podlažie a využiť pohodlie postelí Bali umiestnených pod holým nebom. Tam budú zaspávať pri pohľade na nočnú oblohu plnú hviezd.

Sto prístavov za rok

Na palube si na svoje prídu aj gurmáni, estéti a milovníci módy. Jachta ponúka rovnaké benefity ako luxusné výletné lode, oproti nim má však veľa nesporných výhod. V prvom rade sa nemusíte nikam ponáhľať. Na všetko je dosť času, a tak pasažieri môžu dosýta vychutnávať mestá a rezidencie, kde práve The World stojí. Prípadne si zájsť do vnútrozemia, ak ich zláka. Než by sa však začali nudiť, pokračuje plávajúci svet ďalej. Za rok sa zastaví zhruba v stovke prístavov, v ktorých sa zdrží dlhšie než na otvorenom mori.

Dopisovateľka magazínu Forbes Joanne Shurvellová si nedávno pobyt na palube vyskúšala a jej skúsenosti boli veľmi pozitívne. Vysoko hodnotí dôraz tvorcov interiéru na detaily hlavne v reštauráciách. „Miestami sú prekvapujúco pôsobivé. Či už sú to drahé lustre známych značiek, alebo len stolové lampy,“ opisuje. „Navyše, napríklad v reštaurácii Portraits poteší výborná kuchyňa či pivnica s dvanástimi tisíckami fliaš výborného vína.“ Zrenovovaná reštaurácia Marina, kde šéfkuchár pred zrakmi hostí pripravuje gurmánske špeciality z rôznych kútov sveta, má tiež lákavú vonkajšiu terasu, ktorej otváracie hodiny závisia len od počasia. Obed s výhľadom na nekonečné moria a oceány má určite niečo do seba.

Interiér: Miestnosti sú zariadené vkusne.
Interiér: Miestnosti sú zariadené vkusne.
The World

Interiér: Miestnosti sú zariadené vkusne.FOTO: The World

Nemôžeme však zabudnúť na klasický americký steakhouse, jedáleň zameranú na dary mora, grilovačku pri bazéne či štýlový bar jachtklubu.

Nákupná horúčka vás môže pochytiť všade. Aj na lodi. O to skôr, že butiky vo svojich priestoroch ponúkajú celý rad najkvalitnejších značiek, medzi ktorými nechýba napríklad Bulgari alebo Lalique. Na palube dokonca producenti uvádzajú svoje najnovšie produkty. Svoje šou tu mali svetové osobnosti módy ako Mia Arcenas, Belinda Tobertson, Camilla Franks, Elysa Suzanne, Joseph Ribkoff a Maggie Coulombe.

More je ich domovom

Jachta The World vyrazila na svoju prvú plavbu už v roku 2002 a odvtedy vystriedala zhruba deväťsto rôznych prístavov v stoštyridsiatich krajinách. Väčšinu z nich si vybrali rezidenti. Zďaleka totiž nie sú len obyčajní cestujúci a ich hlas je pri tvorbe celoročného programu či plánovaní trasy dôležitý. Nakoniec, sú tu doma.

Počet ľudí na palube by nikdy nemal presiahnuť stopäťdesiat. Je to zámer spoločnosti, ktorá dbá na to, aby všetci dostali dostatočnú dávku luxusu, pohodlia a služieb, bez zbytočného čakania. To však nie je veľký problém, keďže väčšina z nich na palube strávi tri až šesť mesiacov. V ostatnom čase sa venujú svojmu podnikaniu na súši a svoje domovy v civilizácii si ponechávajú.

V Benátkach: Obyvatelia jachty majú svetové pamiatky na skok z obývačky.
V Benátkach: Obyvatelia jachty majú svetové pamiatky na skok z obývačky.
profimedia.sk

V Benátkach: Obyvatelia jachty majú svetové pamiatky na skok z obývačky.FOTO: profimedia.sk

Sú však i takí, ktorí sa výhod pevninského života vzdali. Napríklad Američan Scott Steinfort. Hoci majú s manželkou v Illinois úspešnú firmu zameranú na produkty z kukuričných klasov vrátane kozmetiky, na lodi trávia väčšinu roka. Svoj dom na súši predali už pred šiestimi rokmi, teraz bývajú v dvojizbovom lodnom apartmáne a neľutujú ani náhodou. Obaja milujú cestovanie a dobrodružstvo. Hodnota ich dvojizbového apartmánu rokmi podrástla, tento fakt však vnímajú ako nepodstatný. „Nie je to otázka výhodnosti a dobrej investície,“ zverili sa americkému magazínu. „Je to jednoducho voľba životného štýlu.“

Najväčšie súkromné jachty

Jachta The World je unikátna loď, ktorú v podstate financuje vyše stoštyridsať rezidentov. Sú však lode, len o niečo menšie, ktoré si môže dovoliť jediný človek či rodina. Britský Business Insider nedávno zverejnil rebríček najväčších súkromných luxusných jácht na svete. Asi neprekvapí, že väčšina majiteľov pochádza z arabských krajín.

1. Azzam - 180-metrovú loď vyrobili v Nemecku. Najväčšia súkromná jachta sveta je majetkom kráľovskej rodiny z Abú Zabí. Stála šesťsto miliónov dolárov a údajne v útrobách ukrýva aj ponorku so systémom protiraketovej obrany.

Azzam: Najväčšia súkromná jachta stála 600 miliónov dolárov.
Azzam: Najväčšia súkromná jachta stála 600 miliónov dolárov.
profimedia.sk

Azzam: Najväčšia súkromná jachta stála 600 miliónov dolárov.FOTO: profimedia.sk

2. Eclipse - 162,5 metra. Loď brázdi moria od roku 2009, stála päťsto miliónov dolárov. Vlastníkom je ruský miliardár Roman Abramovič.

3. Dubai - 162 metrov. Vyrobili ju na objednávku brunejského princa Jefriho Bolkiaha v roku 1996 a dnes patrí šejkovi Mohammedovi bin Rašídovi Al Maktúmovi.

4. Al Saïd - 155 metrov. V roku 2006 ju postavili pre ománskeho sultána Kabúsa bin Said Al Saida. Zaujímavá je koncertnou halou pre 50-členný orchester.

5. Topaz - 147 metrov. Loď postavili v Berlíne a prvýkrát vyplávala na more pred štyrmi rokmi. Nájdeme v nej telocvičňu, kino aj konferenčnú miestnosť.

6. Prince Abdulaziz - 147 metrov. Jachta patriaca saudskoarabskému kráľovi. Interiér vnútornej loby vytvorili podľa Titanicu.

7. El Horriya - 146 metrov. Loď vyrobili v roku 1865 pre osmanského guvernéra. Dnes je kráľovskou loďou v Egypte.

8. Yas - 141 metrov. Jachta prvýkrát vyplávala na more v roku 2011. Tu sú vlastnícke vzťahy nejasné.

9. Ocean Victory so 140 metrami je svetovou deviatkou. Má sedem podlaží, šesť bazénov a patrí ruskému biznismenovi a politikovi Viktorovi Rašnikovovi.

10. Al Salamah má dĺžku 139 metrov a je jednou z mnohých superjácht v majetku saudskej kráľovskej rodiny. Túto vlastní princ Sultan bin Abdul Aziz.