Ambiciózny: Túžba zlepšovať sa ženie Klobučníka vpred.

Plavec Tomáš Klobučník: O úspechu rozhodujú aj ostrihané nechty

Držiteľ slovenských rekordov Tomáš Klobučník si pred majstrovstvami sveta v plávaní veril aj vďaka tomu, že trénuje v rakúskom Grazi.

Skončiť? Alebo skúsiť šťastie niekde v zahraničí? Tomáš Klobučník, najlepší slovenský plavec roka 2009 a 2011, riešil po vlaňajšej olympiáde v Londýne rovnakú dilemu ako väčšina našich nádejných reprezentantov.

Slovensko má kopu akvaparkov, no minimum päťdesiatmetrových bazénov vhodných na profesionálny tréning. Aj málo špičkových trénerov. „Ak mám štyri roky bojovať o rovnaký výsledok, aký som dosiahol vlani na olympiáde v Londýne, tak nemá zmysel pokračovať,“ sympaticky sa málilo 23-ročnému Topoľčancovi 23. miesto na prsiarskej dvojstovke.

Napokon vyhrala druhá možnosť. Od januára žije a trénuje v rakúskom Grazi pod vedením bývalého trénera plavcov Južnej Afriky a Nemecka Dirka Langeho.

Aj nechty zavážia

V týchto dňoch prebiehajú majstrovstvá sveta v španielskej Barcelone. Naznačia, kam sa bývalý plavec J&T Sport Team Bratislava posunul. Bez ohľadu na výsledky si Klobučník pôsobenie v Rakúsku pochvaľoval už počas našej návštevy. „Bola to pozitívna zmena. Viac pracujem s rýchlosťou, učím sa narábať s tempom. Vyhovuje mi to. Už za pol roka som si zlepšil osobné rekordy,“ vraví špecialista na prsiarske disciplíny.

Vo všetkých troch disciplínach, na 50, 100 i 200 metrov, dnes drží slovenský rekord. Ak si v Barcelone vylepší osobné maximum, automaticky to bude znamenať aj národný rekord. Presne o to ambicióznemu Tomášovi ide. Pravda, či to bude stačiť na postup do semifinále, čiže medzi šestnásť najlepších, je v súčasnej nabitej konkurencii vo hviezdach.

Klobučník veľmi dobre vie, aký je to zvláštny pocit zaplávať v dopoludňajších rozplavbách slovenský rekord a zároveň sa zmierovať s vypadnutím. Právo podvečerného štartu prináleží len šestnástke najlepších.

„Už sa mi to párkrát stalo. Aj preto som teraz u Dirka, aby som dosiahol časy, ktoré mi na to semifinále budú stačiť. Čakám, že aj v Barcelone to bude ťažké, konkurencia je krutá a plávanie náročný šport, kde o úspechu či neúspechu rozhodujú stotiny sekundy. Maličkosti. Občas aj banality, ako sú ostrihané nechty. Stále dúfam, že sa mi to podarí,“ trúfal si pred odchodom. Neľahká úloha, na jej splnenie musel z osobných časov v Španielsku ešte poriadny kusisko odkrojiť.

Juhoafrický svetový rekordér Cameron van der Burgh je Tomášov častý tréningový partner. Foto: profimedia.sk

Sparinga mu robí svetový rekordér

Na posledných majstrovstvách sveta v Hongkongu pred dvoma rokmi to do semifinále nedotiahol žiaden náš plavec. Klobučníkovo maximum bolo 34. miesto na dvojstovke, takmer štyri sekundy za časom posledného postupujúceho. No odvtedy sa Tomáš zlepšil. „Aj vďaka sparingovi. Tento rok som mal najlepšieho na svete,“ pochválil sa.

Nie sú to žiadne táraniny. Jeho tréningovým partnerom v skupine Dirka Langeho bol úradujúci svetový rekordér na sto i dvesto metrov prsia Juhoafričan Cameron van der Burgh. Jeho svetový rekord na prsiarskej päťdesiatke je 26,67 sekundy, Klobučníkovo čerstvé slovenské maximum 28,20. V tejto šprintérskej disciplíne je to obrovský rozdiel, no to neznamená, že Tomáš Camerona na tréningu občas nezdolá.

„Občas sa mi zadarí. Je s ním zábava, hecujeme sa. Je výhoda trénovať s takým borcom.“ Po slovensky ho ešte nenaučil, no pár našich štipľavých nadávok vraj už Cameron s prispením Tomáša ovláda. „S takými sa lekcia slovenčiny najlepšie začína,“ figliarsky zažmurkal náš prsiar.

Slovenský Graz

Nemec Dirk Lange pôsobí prísnym dojmom, no podľa Klobučníka v tomto prípade zdanie klame. „V čase hlavnej prípravy sa obaja koncentrujeme, ale v iných fázach tréningu si doprajeme aj zábavu. Je to až príliš veľký dobrák. Na to, ako prísne vyzerá,“ smeje sa Tomáš, s ktorým v Grazi trénuje aj Katarína Listopadová.

O tri roky mladšia Bratislavčanka a zároveň Klobučníkova partnerka. Rovnako ako Tomáš reprezentuje Slovensko a vyplávala si účasť na barcelonskom šampionáte. To zďaleka nie je kompletná slovenská enkláva v Grazi. Langeho manželkou je iná bývalá slovenská reprezentantka Ivana Lange - za slobodna Walterová.

Asistentom nemeckého trénera je ďalší bývalý plavec a dodnes úradujúci slovenský rekordér na 200 metrov znak Trnavčan Miroslav Machovič. „Som u Dirka od vlaňajšieho decembra. Dokonca bývam v jeho dome,“ prezradil nám Miro, účastník olympijských hier v Atlante 1996 i Sydney 2000.

Priateľka: Aj Katarína Listopadová si vyplávala účasť na barcelonskom šampionáte. Foto: profimedia.sk

O piatej vstávať nemusí

Zmena prostredia nepriniesla Klobučníkovi len kvalitnejšie časy, ale aj neskoršie vstávanie. „Celý život som vstával o piatej, aby som o šiestej mohol skákať do vody. Tu v Grazi prichádzam k bazénu o siedmej, o desať minút neskôr som vo vode. Plávam dve hodinky, potom mám voľno, obed a poobede sa to isté zopakuje. Dva razy do týždňa pridávam posilňovňu,“ opisuje svoj deň Tomáš.

Spolu s Katkou si v Grazi prenajali malý dvojizbový bytík. „Za 620 eur mesačne,“ priznáva Tomáš. Diaľkovému študentovi obchodnej akadémie v Bratislave finančne pomáhajú rodičia. Peňazí nie je nazvyš. „Ukrajinec Maxim Šemberev, ktorý tu trénuje s nami, má od federácie päťtisíc eur na mesiac, ja dve tisícky na rok,“ povzdychol si.

Koniec drzosti

Tomáš pôsobí navonok ako flegmatik, na ceste to však zďaleka neplatí. „Na môj vkus jazdia Rakúšania príliš pomaly. Tri roky v Bratislave ma naučili, že treba jazdiť drzo. Tu sú ľudia schopní skôr pohádať sa, kto koho pustí. Najčastejšie cyklistov, ktorí sú tu mimoriadne v obľube,“ tvrdí Klobučník.

Momentálne je členom Dukly Banská Bystrica, kam prestúpil z bývalého klubu. Plavecké súťaže na MS v Barcelone sa začali už v poslednú júlovú sobotu, trvajú do nedele 4. augusta. Okrem Klobučníka s Listopadovou máme v hre ešte kvarteto Richard Nagy, Michal Navara, Marek Botík a Zuzana Mimovičová. Po odchode Martiny Moravcovej z bazéna môžeme na medaily zabudnúť, k spokojnosti by nám stačil čo i len jeden postup do semifinále.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní