Pliaga, ktorá môže pochovať futbal: Pomáha jej aj internet

Nelegálne stávky ničia šport. Časy, keď ste so všetkým museli ísť do pobočky, sú dávno za nami. Dnes je tipovanie zápasu otázkou niekoľkých sekúnd.

Podvody, podplácanie hráčov a nelegálne stávkovanie sú najväčšou hrozbou budúcnosti futbalu. Francúzsky šéf Európskej futbalovej únie Michel Platini v tom má jasno. „Ak by sme zajtra išli na zápas, o ktorom dopredu vieme, ako sa skončí, futbal by bol v tom okamihu mŕtvy,“ vyznal sa raz pre francúzsku rozhlasovú stanicu RTL.

Vo funkcii je Platini už osem rokov, proti nelegálnym stávkam brojí neustále. No vyzerá to ako márny boj. Pri rozmachu a čoraz väčšej dostupnosti internetu a rastúcej popularite online stávkovania je to mimoriadne náročná úloha. „Futbal musí v prvom rade zostať hrou,“ vyhlásil rezolútne.

Zisky v miliónoch eur

„Podľa nášho odhadu sa môže vo svete ročne pretipovať vyše sedemsto miliárd eur vrátane stávok na čiernom trhu. Vklady na futbal z toho tvoria sedemdesiat percent,“ informoval pred dvoma rokmi riaditeľ agentúry Sportradar Darren Small. Firma mala pod drobnohľadom 55-tisíc zápasov do roka, pochybnosti o férovosti duelov vznikli zhruba pri jednom percente.

„Nezdá sa to veľa, no stále je to zhruba päťsto zápasov, pri ktorých môžeme hovoriť o zisku v miliónoch eur,“ varoval Small. Pre globalizáciu a nedostatok efektívnych spôsobov kontroly je často veľmi ťažké odhadnúť vinníkov.

„Pred desiatimi rokmi sa podvádzalo len na konci sezóny. A takmer vždy prišlo k dohode už pred začiatkom zápasu. Teraz sa tak deje počas neho. Stačí mať dopredu vymyslený systém. Jednou z možností je zorganizovať fiktívny zápas,“ tvrdí Francesco Baranca, generálny riaditeľ neziskovej spoločnosti Federbet.

Federbet vznikol v Belgicku pred tromi rokmi a pomáha prevádzkovateľom hazardných hier s odhalením neférových praktík vo svete športu. Čím nižšia súťaž, tým väčšia šanca dohodnúť si želaný výsledok - to tvrdia zástupcovia spoločnosti.

„Zaznamenali sme pokusy v Uzbekistane, na Malte, v Bulharsku, Gruzínsku, Albánsku aj v Kanade,“ vymenúva Baranca. Sklamaný z toho, že kluby nie sú ochotné prispievať na prevenciu nelegálnych stávok. „A pritom pri nich prichádzajú o milióny.“

Kamerunské zhnité jablká

Výnimkou nie sú ani vrcholné podujatia. Kamerunský futbalový zväz po škandalóznej prehre s Chorvátskom na vlaňajších majstrovstvách sveta v Brazílii v oficiálnom stanovisku označil sedem svojich hráčov za „zhnité jablká, ktoré nerešpektovali princípy zväzu“.

Kamerun prehral 0 : 4 a už v prvom polčase mal vylúčeného hráča, keď Alex Song, hviezda Barcelony, nepochopiteľne poslal k zemi Mária Mandžukiča.

Presne v rámci scenára, ktorý podľa denníka Der Spiegel vykreslil pár hodín predtým na Facebooku šéf singapurskej stávkovej mafie Wilson Raj Perumal. Ten to celé neskôr poprel, no podozrenie zostalo. Ku konkrétnym obvineniam a trestom však nikdy nedošlo. Nebolo dôkazov.

Čítajte viac:

Sponzor je pán: Islamským mecenášom európskych klubov vadia kríže

Pobočky na ústupe

Digitalizácia zasiahla aj stávkujúcich, a to brutálnym spôsobom. Svet hazardu s príchodom internetu už nie je taký ako predtým.

„Viac ľudí tipuje online ako v bežných pobočkách. Je to zhruba v pomere šesťdesiat k štyridsať. Časy, keď ste so všetkým museli ísť do pobočky, sú dávno za nami. Dnes je tipovanie zápasu otázkou niekoľkých sekúnd,“ tvrdí Marek Biely, generálny riaditeľ slovenskej stávkovej kancelárie Fortuna, patriacej do holdingu Fortuna Entertainment Group.

Kamenné pobočky si síce na seba ešte zarobia, no nie je ďaleko čas, keď vraj budú len marketingovou záležitosťou. Cez mobil, iPad či iné online zariadenie je tipovanie nepomerne rýchlejšie. Zmenil sa aj predmet stávkovania. Už nevedú tipy na výsledok zápasu. Viac sa začalo vkladať na live stávky - prvý gól, výsledok polčasu, počet rohových kopov, kedy padne gól, či bude červená karta.

Je to trend posledných dvoch rokov, ktorý prišiel zo západnej Európy. Musíme tomu prispôsobovať celú našu ponuku. Ľudia sú nároční na štatistiky, chcú mať všetko hneď a v čo najlepšej ponuke,“ pokračuje Marek Biely.

Samozrejmosťou dnešných dní, o čom sa zakladateľovi a bývalému majiteľovi Fortuny, úspešnému českému textárovi Michalovi Horáčkovi, v deväťdesiatych rokoch určite ani nesnívalo, sú streamy. Čiže priame prenosy z vybratých športových podujatí. Rovno na internetovej stránke stávkovej kancelárie. Aby mali tipujúci čo najväčší zážitok.

Kurzy pod kontrolou

„Všetky naše systémy sú dnes automatizované. Okamžite vieme, ako sa hýbu kurzy vo svete,“ dodáva marketingový manažér Fortuny Tibor Švarda. Oklamať zaužívané stávkové kancelárie v Európe je podľa zástupcov Fortuny v súčasnosti oveľa zložitejšie, ak nie nemožné. „Vysvetlenie je jednoduché: fungujú kontrolné mechanizmy,“ vraví Biely. Najatí bookmakri sledujú pohyb kurzov nepretržite. „Využívam na to program Betradar.

Vďaka nemu môžem sledovať pohyb kurzov vo všetkých dôležitých stávkových kanceláriách vo svete. Ak sa niektorá začne neštandardne správať, prípadne začnú nelogicky pribúdať vklady na nejaké prekvapenie, okamžite spozornieme a buď kurz zmeníme, alebo zápas celkom vyradíme z ponuky.

Reagujeme jednoducho na všetko, čo sa okolo zápasu deje. Žiadne výrazné zmeny kurzu sa však po ich stanovení už veľmi nedejú. Dnes ide zhruba o stotiny,“ vysvetľuje hlavný bookmaker Fortuny Marián Varga.

Tri obrovské obrazovky pred ním potvrdzujú jeho slová. Na jednej z nich svietia dvojice najbližšieho kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže, pod nimi množstvo vložených eur na každý možný výsledok. Hneď vedľa kurzy na rovnaké zápasy v iných stávkových kanceláriách.

Za 123 eur vyhral trištvrte milióna

Miliónové vklady u nás nenájdete. Aj Fortuna má svoje limity. Na jednom tikete sa dá zarobiť maximálne 150-tisíc eur. Pri troche šťastia to však môže byť poriadne tučný balík.

Jednému zákazníkovi zo západného Slovenska sa v októbri minulého roku podarilo vďaka štyrom uhádnutým remízam z KHL a jednej vo švajčiarskej lige zarobiť na piatich tiketoch rovných 750-tisíc eur. A to do hry vložil „len“ 123 eur. Bola to najvyššia výhra v histórii stávkovej kancelárie. „Majstrovský kúsok. Jasné, že čosi také pocítime. Veď to neboli malé peniaze.

Na druhej strane s tým musíme počítať. Ešte v deväťdesiatych rokoch sme boli jeden deň vo väčšom mínuse. Zhruba tridsať miliónov, ale to boli plošné stávky,“ spomína Marek Biely. V zaužívaných stávkových kanceláriách si milión eur na jediný zápas nestavíte ani teoreticky. Ani keď ho rozdelíte na desať vkladov po stotisíc.

„Už po prvom vklade, ak by sme ho vôbec prijali, by sa kurz menil. K druhému takému veľkému vkladu by sa už zákazník určite nedostal,“ tvrdí Biely. Možnosť veľkých výhier na jediný zápas obmedzuje u nás nielen výška vkladov, ale aj online história hráča.

„Ak by niekto hral celý čas napríklad basketbal a zrazu chcel vložiť veľkú sumu na podozrivý zápas v inom športe, stavil by som sa, že by sme mu ho nezobrali.“

Kauzu DAC nepocítili

Podvody, hoci nie dokázané, sa však dejú stále. Najmä na ťažko kontrolovateľnom ázijskom trhu. Len počas posledných futbalových majstrovstiev Európy v Poľsku a na Ukrajine v roku 2012 zatkla polícia sto Malajzijčanov pre podozrivé stávky v hodnote niekoľkých miliónov dolárov.

Na rozdiel od slovenských stávkových kancelárií si možno v Ázii staviť takmer za neobmedzenú sumu. Výhodou je aj absencia manipulačného poplatku. Slovenské stávkové kancelárie musia podľa platných zákonov z každého obratu odovzdať šesť percent. V tom prípade sa príliš neoplatí vložiť obrovské sumy na favorita a nízky kurz.

Na vysvetlenie: Ak je kurz napríklad na víťazstvo Realu Madrid 1,1, tak pri vklade stotisíc eur by výhra predstavovala 110-tisíc eur, čiže čistý zisk desaťtisíc. Z toho šesťtisíc by tipujúci musel odovzdať štátu.

Oplatí sa kvôli štyrom tisíckam riskovať takú veľkú sumu? Najmä keď aj futbal je plný prekvapení a nečakaných výsledkov. „Preto sa u nás nedá hovoriť o extrémnych sumách,“ vraví Marek Biely. „Nás sa nijako nedotkla ani posledná veľká kauza Dunajská Streda. U nás sa vtedy kurzy správali normálne,“ dodáva.

Fortuna má pre každú súťaž nastavené vlastné pravidlá. „Inak sa správame k NHL, inak k našej lige. A, samozrejme, spolupracujeme so Slovenským futbalovým zväzom. Je však ťažké predstaviť si, že by niekto vedel ovplyvniť výsledky top súťaží vo svete a svoje informácie chcel speňažiť na Slovensku. Nepochodil by,“ hovorí Tibor Švarda.

Vianočné tipy na darček