Nikoho nepotrebuje: Talianka Laura Mesiová sa zosobášila sama so sebou.

Počet žien a mužov, ktorí sa sobášia sami so sebou, stúpa. Psychológovia dvíhajú varovný prst

Single je nová forma vzťahov. Oslávte lásku k sebe samým! vyzýva agentúra Marry Yourself slobodné ženy i mužov.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že voľnomyšlienkarskí podnikavci prišli so skvelým nápadom, ako zarobiť na zúfalých jedincoch. Fakt však je, že ich služby vyhľadáva čoraz viac slobodných dám a pánov, ktorých vek sa pohybuje okolo štyridsiatky. Ak si myslíte, že najnovšiemu trendu podľahli len ženy v strednom veku, ktoré majú doma tri mačky a dobre zásobenú vínotéku, ste na omyle. Ide napríklad o úspešné fitnesky, mužov, ale i celebrity.

Veria len sebe

Už neveria, že nájdu partnera, ktorý im zostane verný, neopustí ich v krušných chvíľach a bude spĺňať ich požiadavky. „Chcela som tak veľa, ak som žiadala vernosť, pohodu, lásku a bezpečie? Po rokoch v nefunkčnom vzťahu som si uvedomila, že jediná osoba, ktorá mi to všetko môže bezhranične poskytnúť, som ja sama,“ vysvetľuje svoje rozhodnutie Talianka Laura Mesiová. Tento rok sa stala jednou z desiatok ľudí, ktorí sa rozhodli vstúpiť do manželského zväzku so sebou samým.

Nikoho nepotrebuje: Talianka Laura Mesiová sa zosobášila sama so sebou.
Nikoho nepotrebuje: Talianka Laura Mesiová sa zosobášila sama so sebou.
Foto: Internet

Svadbu si vystrojila presne podľa svojich predstáv. Po dvanásťročnom vzťahu a bolestivom rozchode Laura chcela všetkým svo-jim známym dokázať, že láska jej nechýba. Cíti ju k svojej osobe viac ako kedykoľvek predtým k hocijakému chlapovi. „Povedala som svojim priateľom a rodine, že ak sa mi do štyridsiatky nepodarí nájsť spriaznenú dušu, vydám sa sama za seba. Ak sa mi časom podarí nájsť vyhovujúceho partnera, nebudem sa tomu brániť. Ale moje šťastie od toho nezávisí,“ vyjadrila sa pre La Repubblicu. Nejde o ojedinelý prípad. Vo svete terminológie má už svoje odborné pomenovanie - sologamia.

Svadba so všetkým, čo k nej patrí

Mesiová má za sebou deň, o ktorom snívajú takmer všetky ženy. Mala na sebe biele šaty, kráčala k oltáru, na ruke jej pribudla obrúčka, rozkrojila trojposchodovú tortu. Všetko sama. Za svadbu zaplatila desaťtisíc eur, pozvala sedemdesiat známych a rodinných príslušníkov. Dokonca sa potom vybrala na svadobnú cestu do Egypta. Ako inak - sama, len s telefónom, prostredníctvom ktorého zásobovala sociálne siete romantickými fotografiami.

O tom, že tento trend je čoraz rozšírenejší, svedčí fakt, že zásnubným diamantovým prsteňom sa nedávno na sociálnej sieti pochválila aj supermodelka Adriana Lima. Tvár luxusnej značky bielizne Viktoria’s Secret rozhodne nemá núdzu o ctiteľov, po rozvode so srbským basketbalistom Markom Jaričom v roku 2016 sa jej meno spájalo s hráčom amerického futbalu Julianom Edelmanom a bejzbalovým hráčom Mattom Harveym. Aj tieto vzťahy stroskotali, a tak sa Adriana rozhodla aspoň na určitý čas veriť iba sebe. Na sociálnych sieťach vysvetľovala fanúšikom, že do smrti bude milovať samu seba. Zdá sa však, že v posledných mesiacoch znovu objavila čaro mužov. Teda, minimálne jedného - tureckého spirituálneho učiteľa Metina Haru, s ktorým sa čoraz častejšie objavuje na verejnosti.

Adriana Lima: Supermodelke sa rozpadlo manželstvo so srbským basketbalistom Markom Jaričom, neskôr jej stroskotalo niekoľko ďalších vzťahov. V tom čase na sociálnych sieťach zverejnila fotografie s prsteňom a odkazom, že vždy bude milovať samu seba.
Adriana Lima: Supermodelke sa rozpadlo manželstvo so srbským basketbalistom Markom Jaričom, neskôr jej stroskotalo niekoľko ďalších vzťahov. V tom čase na sociálnych sieťach zverejnila fotografie s prsteňom a odkazom, že vždy bude milovať samu seba.
Foto: Instagram

Kde je hranica únosnosti? Zlé jazyky tvrdia, že sologamia je výmysel zatrpknutých feministiek, ktoré si nedokážu nájsť chlapa. Kritici zachádzajú ešte ďalej. Takýto druh svadby považujú za vrchol samoľúbosti a zúfalstva, odraz sebeckosti a arogantnosti k tradičným zväzkom. Ide o trend, ktorý je v našich konzervatívnych končinách neznámy, ale v zahraničí má už niekoľkoročnú tradíciu. Láska k sebe samému sa dá vyjadriť rôznymi spôsobmi a nekonvenčný Západ to poňal svojsky. Mať rád seba samého, rešpektovať sa a nestratiť svoju osobnosť len preto, že sme stratili partnerov, je sila, ktorú má v sebe každý z nás, hovoria psychológovia. Upozorňujú však na skrytú hrozbu. Je veľa nemých výkrikov s podtónom prosby o pomoc. Ľudia sa boja vykričať do sveta, že sú sami a že ich to bolí. Že im chýba partner a láska. Takéto netradičné svadby treba posudzovať jedno-tlivo - či ide o človeka extroverta, ktorý má skutočne potrebu vykričať do sveta, ako sám seba miluje, alebo o trpiaceho človeka, ktorý sa bojí, že toto je posledná šanca, ako zaujať a zažiť niečo, po čom celý život túžil, ale neprichádza to, dodávajú odborníci. Zároveň varujú, že môže ísť o formu nebezpečného narcizmu.

Nie navždy

Aj keď tieto svadby zašli tak ďaleko, že ženy či muži sľubujú pred svedkami večnú lásku k sebe samým, tento akt nie je nijako právne vyriešený. Je to svojím spôsobom len šaráda a divadlo pre zúčastnených, spôsob vyjadrenia. Žiadny štát však legislatívne nezastrešuje podobné sobášne zväzky - ak ich tak vôbec môžeme nazvať.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní