Bratislava, Novosvetská ulica

Pod bratislavským Slavínom vyrástli kamenné barikády. Koho sa boja vyvolení?

Niekoľkometrové ploty nestavajú iba Američania na hraniciach s Mexikom či Rusi na Kryme na hraniciach s Ukrajinou. Stavajú si ich aj vyvolení, ktorí bývajú pod bratislavským Slavínom. A nie sú o nič krajšie než tie hraničné. Podobajú sa na barikády.

Len pred pár dňami sme si pripomenuli výročie Zamatovej revolúcie. Tak si tie staré časy pripomeňme ešte raz: spomínate si na hraničné ploty? Na ten stiesnený pocit, keď okolo nich človek kráčal? Na hraniciach zmizli, ale vyrástli nám v najlukratívnejšej časti Bratislavy, pod Slavínom. Okrem starousadlíkov tam obyčajných smrteľníkov stretnete ťažko, kde by na to vzali?

Bratislava, Mišíkova ulica
Bratislava, Mišíkova ulica
Foto: Viktor Malý

Lenže, mať peniaze a mať vkus, to sú dve veci. Vyberte sa na prechádzku do okolia Slavína a budete žasnúť. Úzke ulice lemujú ohyzdné obrovské múry, takže hoci ste na kopci, zväčša nevidíte nič. Ani centrum Starého mesta, ani lietajúci tanier nad Dunajom, ani zlatú korunu na vrchole veže Dómu svätého Martina. Tento pohľad je len pre vyvolených, ktorí žijú - za múrmi. Vám zostáva pohľad - na barikády. A tie sú také vysoké, že nevidíte ani tie najväčšie baraky, ktoré ukrývajú majetky a spôsob života bohatých.

Bratislava, ulica Francúzskych partizánov
Bratislava, ulica Francúzskych partizánov
Foto: Viktor Malý

Prechádza popod Slavín sa zmenila na prechádzku labyrintom. Názov ulice, múr, názov ulice, ďalší múr... Človek si jednoducho musí položiť otázku - čoho sa boja? Čo pred ostatnými tak usilovne skrývajú? Majú sa za čo hanbiť?


  • bub
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní