Podprsenka z laminátu, šaty z plastu? Čo už, aj taká je móda

Na mólach sa čoraz častejšie objavujú futuristické modely. Nahradí plast a neoprén bavlnu?

Pokrok, to nie sú len nové, odľahčené materiály a pohodlné strihy. Točia sa v ňom veľké peniaze a návrhári musia neustále prekvapovať a šokovať. Prírodné materiály ľan a bavlnu striedajú umelé. Neoprén bol hitom sezóny minulý rok a veľkej obľube sa teší aj túto zimu. V Ázii, mekke takmer všetkých futuristických výmyslov, sa na nedávnej módnej prehliadke zjavili modelky odeté do priehľadného plastu. Vizuálny dojem bol v tomto prípade určite prednejší ako pocit komfortu a pohodlia v oblečení, tým sme si istí.

Ako z inej dimenzie

Nadčasová móda pôsobí, akoby prichádzala z vesmíru. Šaty vyzerajú ako z kovu. Z modelov vyžaruje prepojenie s módnymi technológiami. Návrhári stavili najmä na šifón a tyl, teda ultra ľahké tkaniny, aby dosiahli vesmírny vzhľad. Pozoruhodné sú aj strihy jednotlivých modelov. Prísne zarovnané ako podľa pravítka. Objavujú sa plisované prvky, lesklé stuhy, semiš, kovovo lesklé plyše alebo podložené prestrihy. Farebné zvršky bez akéhokoľvek zapínania, výstrihu a s trojštvrťovými rukávmi stačí doplniť klasickými nohavicami a pokrokový model je na svete.

Nitiam odzvoní?

Sakám dominujú plecia zvýraznené vypchávkami a podšité hrubou sieťovinou. Obľúbené sú vesty, ktoré majú netradičný strih, na jednej strane sú kratšie, zapínajú sa až ku krku. Prevažujú pastelové farby - ružová, žltá a modrá. Úspech zaznamenáte aj šatami, ktoré doplníte striebornými alebo metalickými pančuchami a zaujímavými topánkami, ktoré však nepútajú žiadnymi ozdobami. Návrhári sa predvádzajú viacerými strihmi šiat, od krátkych s nápadným prestrihom až po naoko jednoduché, no o to pôsobivejšie.

Tie sa rovnako vynímajú krátkym strihom, no tkanina je lesklejšia, ladená do sivomodrej a sivohnedej farby v kombinácii s béžovou. Napríklad izraelský dizajnér Yitzhak Abecassis navrhol oblečenie, ktoré búra všetky konvencie v zhotovovaní modelov. Na svoje výtvory nepoužil ani jeden steh urobený ručne alebo šijacím strojom, žiadne zipsy či gombíky. Oblečenie vyrobil pomocou 3D skenovania a 3D tlače. Použil laminát, neoprén aj silikón.

Vianočné tipy na darček