Ilustračná fotografia

Podvodníci zo sociálnej siete: Pošlete im tisíce eur a kúpite jachtu

Dávajte si pozor na to, čo zdieľate na sociálnych sieťach. Sú rajom pre podvodníkov, ktorí môžu veľmi radikálne zasiahnuť do vášho najhlbšieho súkromia. Nehovoríme len o voyerizme nad fotografiami, ale napríklad aj o vybielení bankového účtu. A to aj vtedy, ak informáciami na svojom profile šetríte.

Sociálne siete Facebook, LinkedIn a 192.com sa podľa portálu dailymail.co.uk ukázali ako najširšie pole pôsobenia pre špekulantov, ktorí sa chcú obohatiť na cudzí úkor. Jednoducho si vytvoria falošný profil, najčastejšie s fotografiou atraktívnej ženy, a lákajú naň nič netušiacich užívateľov. Títo profesionálni podvodníci potom zbierajú najrozličnejšie údaje o neznámych ľuďoch, ktoré nájdu v ich profiloch na sociálnych sieťach a používajú ich na vytvorenie vlastnej imaginárnej identity. S tou sa im otvárajú takmer nekonečné možnosti – počnúc online nákupmi až po žiadosť o úver.

Jednoduché ako puzzle

Mnohí používatelia sa spoliehajú na to, že ak majú v profile málo informácií, nič sa im nemôže stať. Podvodníci sú však natoľko sofistikovaní, že si dokážu zhromaždiť dostatok dát z viacerých zdrojov a vytvoriť si kompletný profil ako skladačku. Hlavnými zdrojmi osobných údajov sú, pochopiteľne, populárne sociálne siete, ktoré poskytujú aj tie najelementárnejšie údaje – vek, miesto bydliska, vzdelanie, zamestnanie či informácie o členoch rodiny. Siete ako Facebook a Linkedln poskytujú aj fotografie a históriu dát. Kapitál, s ktorým sa skutočne už dá čosi urobiť...

Zaberajú sexi slečny

Ako takýto virtuálny podvod funguje, prezrádza muž, ktorý sa tomuto „športu“ kedysi intenzívne venoval. Vytvoril si viacero facebookových profilov s fotkami krásnych slečien a s týmto arzenálom kontaktoval vytipovaných užívateľov v snahe získať od nich citlivé osobné informácie. „Musíte sa vcítiť do myslenia bežných ľudí. Väčšina z nich, máme na mysli najmä mužov, je ochotná pridať si medzi priateľov peknú tváričku, aj keby ju nepoznali,“ vysvetľuje expodvodník.

Aby profil vyzeral vierohodne, potrebujete si vytvoriť niekoľko rôznych identít a pomocou nich potom komunikovať. „Vymyslíte si dievča s peknou fotkou, pridáte k nej niekoľko náhodných ľudí ako priateľov, telefónne číslo a môžete ísť na lov. Ak máte šťastie, užívateľ vám napokon napríklad aj e-mailom pošle o sebe všetky dôležité informácie,“ dodáva expert.

Otvorenosť všetkým je zlý ťah

O tom, že to podvodníci nemajú až také zložité, svedčia výsledky štúdie istej britskej spoločnosti o správaní používateľov internetu, podľa ktorej množstvo ľudí nie je opatrných. "Jeden zo štyroch užívateľov na Facebooku nekontroluje nastavenia ochrany osobných údajov,"vraví riaditeľ spoločnosti Justin Basini a dodáva: "Jeden z piatich ľudí prijíma žiadosti o priateľstvo od cudzích ľudí a väčšina ľudí používa rovnaké heslo pre všetky druhy služieb."

Špekulanti svoje falošné identity využívajú najmä na žiadosť o úvery alebo na online nakupovanie v cudzom mene. Opatrnosť a ešte raz opatrnosť. Aby sa vám náhodou neprihodilo, že si cez internet objednáte jachtu a požičiate na rekonštrukciu bytu a ani o tom nebudete vedieť.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní