Pohľadnica sa trmácala 22 rokov, kým došla k adresátovi: Čo na to pošta? Čistá konšpirácia!

Pohľadnica v schránke vždy poteší. Špeciálne, keď dôjde po 22 rokoch od odoslania.

„Ahoj mami a oci, pozdrav z Krkonôš zasiela Jirka,“ napísal pred 22 rokmi z lyžiarskeho výcviku vtedy 16-ročný prvák na strednej svojim rodičom v presvedčení, že pohľadnicu im poštárka hodí do schránky pražského paneláka o pár dní. Rodičia sa dočkali až teraz. „Rodičov to potešilo možno viac, než keby pozdrav prišiel pred 22 rokmi,“ povedal Jiří pre portál iDnes.

C.S.I.: Česká pošta

Napriek tomu, že Jiří ťažké srdce na Českú poštu nemá a ocenil, že pozdrav vôbec doručili a chybu nezamietli pod koberec, pošta svoju zodpovednosť odmieta a záhadu vysvetľuje na základe pečiatok.

Česká pošta pohľadnicu dôkladne preskúmala a pre iDnes sa vyjadrila, že všetko nasvedčuje tomu, že ide o vymyslenú a vopred pripravenú kuriozitu. Na pohľadnici sú totiž dve pečiatky pošty.

Prvýkrát opečiatkovala pošta pohľadnicu, keď ju vytiahla zo schránky vo východočeskom kraji pred 22 rokmi. Podľa pošty bola vtedy spracovaná a predpokladá sa, že aj v poriadku doručená. Druhá pečiatka je z 30. marca 2017 zo zberného uzla v Prahe. „Znamená to teda, že niekto túto už použitú pohľadnicu opakovane vhodil do pražskej poštovej schránky,“ cituje stanovisko Českej pošty iDnes. Jiŕí, ktorý pohľadnicu pred 22 rokmi odosielal, manipuláciu odmieta, aký by mal dôvod?

Pozdrav zo záhrobia

Nech je, ako chce, pod článkom na Facebooku sa objavili desiatky komentárov. „Čo by si chcel, obyčajný poštový priemer,“ napísal Fanda Rocku. Daniel pripojil vtipnú hlášku: „Švajčiarska pošta skúša doručovať balíky dronom. Česká pošta skúša doručovať.“ Svoju skúsenosť pripojila aj Halina: „Tiež mi došiel pozdrav, síce len po pol roku, ale to už bol odosielateľ 5 mesiacov po smrti. Asi pozdrav zo záhrobia od deda.“ Podľa Stanislava sú však Česi národ hejterov, ktorý si pamätá vždy len to negatívne. Ako pravdepodobnejšia mu pripadá verzia pošty.

Ako môžete tušiť, doručenie 22 ročné meškanie nebude žiadny rekord. Napríklad pozdrav z dovolenky na Tahiti z roku 1966 dorazil do austrálskeho Adelaide po pol storočí. Pošta sa za meškanie ospravedlnila, list pravdepodobne niekde zapadol a celé roky naň sadal prach.

Na druhej strane sa stali aj také kuriózne prípady, keď pošta doručila list napriek tomu, že namiesto vypísanej adresy bola na obálke nakreslená len mapka miesta doručenia, či napísané len krstné meno adresáta a miesto určenie – žlté dvere, vtedy bezpochyby pomôžu znalosti miestnych doručovateľov. Každopádne v dobe internetu, keď sa posiala stále menej a menej klasických listov, pohľadnica v schránke vždy poteší, bez ohľadu na dátum odoslania.

Máte kuriózne zážitky s poštou? Napíšte nám o nich do komentárov.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček