Niekam si vyraziť: Ženy netúžia po mužoch, ktorí iba ležia na gauči a nevezmú ich do spoločnosti alebo tancovať.

Pohodlnosť zabíja: Gaučoví lenivci sú ženám nanič

Príde domov z práce a s vyloženými nohami pri sledovaní televízie čaká na uvarenú večeru. Zabudne na partnerkin sviatok, sotva po sebe odloží použitý tanier a na spoločnú zábavu v spoločnosti môže žena zabudnúť.

Nemá chuť na kultúrne vyžitie ani debatu o knihách. Prečo sa z niektorých mužov, ktorí kedysi dokázali dáme svojho srdca tak romanticky dvoriť, stávajú pasívni zabijaci lásky a vášne?

Gaučoví lenivci

„Pravda je, že odkedy ma Juraj stretol, nespustil ma z očí,“ priznala nedávno Diana Mórová pre magazín Mia. „Boli sme spolu denne. On bojoval, bol lovec, venoval sa mi, chodili sme do kina, každý deň sme trávili čas tak, ako by ho partneri mali naozaj tráviť. Muž si ženu váži, miluje ju a robí jej program, chce ju. Lenže občas sa stane, že keď to dosiahne, zvykne si a spohodlnie. Vy ho budíte a hovoríte mu - treba vstávať, spraviť to a to. A on len mávne rukou a povie, že sa to ,nejako vyrieši‘. Keď podobná situácia trvá príliš dlho, pristihnete sa pri otázke - a na čo ho vlastne mám?“ vyjadruje Diana pocity mnohých žien.

„Na začiatku vzťahu, ešte vo fáze dvorenia, je bežné a ,prirodzené‘, že partneri neukazujú všetky svoje postoje, návyky a vzorce správania, ktoré si prinášajú zo základnej rodiny,“ vysvetľuje psychológ a psychoterapeut Ľudovít Dobšovič. Lenže ako sa vyrovnať s tým, že po niekoľkých rokoch máme doma iného človeka? Obľúbená herečka opísala to, čo v menšej či vo väčšej miere zažívajú viaceré ženy.

Až sa dostanú do štádia, keď si pomyslia - dosť! „Povedala som si, že som ešte mladá, aby som v takom vzťahu pretrpela roky, a ozrejmila som si, že chcem zažiť aj niečo iné,“ dodala v spomínanom rozhovore na margo jej vzťahu s Jurajom Mokrým. Aj o vzťahu Adely Banášovej a Petra Modrovského sa hovorilo, že dospel do fázy určitej pohodlnosti. Dnes charizmatická moderátorka opäť žiari a užíva si život plnými dúškami s iným partnerom. Takým, ktorý ju dokáže obletovať a pripravovať milé prekvapenia.

Adela: Aj Modrovský vo vzťahu zlenivel, teraz sa moderátorka teší z akčného mladého Vinczeho.
Adela: Aj Modrovský vo vzťahu zlenivel, teraz sa moderátorka teší z akčného mladého Vinczeho.
MICHAL ŠEBEŇA

Adela: Aj Modrovský vo vzťahu zlenivel, teraz sa moderátorka teší z akčného mladého Vinczeho. Foto: Michal Šebeňa

Za lenivosť nevera

Iste, niekomu sa môže zdať, že pokojný život a žiadne stresy z povinností voči partnerovi nemôžu predsa vzťah položiť. Ale je to naozaj pravda? Výskum francúzskej zoznamovacej stránky Gleedon prišiel so zaujímavými výsledkami. Ženy vraj svojich partnerov najviac podvádzajú preto, že im nepomáhajú v domácnosti.

Pritiahnuté za vlasy? Možno na prvý pohľad. Francúzky, ktorým na pleciach ležala celá domácnosť, jednoducho zažívali stres. Pre takéto fungovanie dochádzalo v partnerskom zväzku k častým hádkam a útechu dámy hľadali v náručí iného muža. Samozrejme, toto určite nie je ideálne riešenie. Podľa psychológa Ľudovíta Dobšoviča je dôležité odlíšiť pohodlnosť od posudzovania priorít.

„V praxi sa veľmi často stretávam s tým, že partneri naozaj majú rozdielne názory na to, čo je a čo už nie je dôležité. Tak sa neraz stáva, že ich ten druhý vníma ako pohodlných alebo lenivých neraz len preto, že nemajú rovnaký názor napríklad na upratovanie alebo zabezpečovanie niektorých aktivít súvisiacich s chodom rodiny,“ upozorňuje.

Dodáva však, že pravá pohodlnosť, teda akási neochota spolupracovať a zároveň sa zbavovať zodpovednosti, je pre vzťah veľmi deštruktívna. „Narúša dôveru a vzájomnosť medzi partnermi. Signalizuje najčastejšie nedostatok lásky a to je naozaj veľký problém,“ varuje psychológ.

Stereotypy a zvyk

Prečo niektorí muži po rokoch spolužitia s partnerkou akosi rezignujú? „Čím je dlhší čas spolužitia, tým jasnejší a výraznejší je nástup stereotypov v správaní. Partneri sa už v spolužití naučili, že je možné niektoré aktivity odkladať a hoci musia podstúpiť napríklad konflikt, predsa im to nakoniec ,prejde‘,“ opisuje psychoterapeut.

Možno sú ženy nejaký čas trpezlivé a aj pod vplyvom rodových stereotypov dokážu mužom prepáčiť občasnú pasivitu ohľadom domácich prác aj iných spoločných činností. „Ak sa to opakuje, stane sa z toho čosi ako zvyk, ktorý je zároveň posilňovaný alebo, presnejšie, podporovaný práve tým, že sa cez pohodlnosť v minulosti prešlo bez dôsledkov,“ pripomína odborník.

Áno, možno sú partneri pre pokoj v rodine až príliš opatrní a radšej sa konfliktom vyhýbajú. Lenže každá vnútorná nespokojnosť raz vyjde na povrch. „S manželom sme sa zoznámili na diskotéke, ale po pár rokoch odmietal ísť so mnou raz za čas tancovať alebo sa len tak von zabaviť. Ani doma sa od práce nepretrhol,“ povzdychne si Petra.

Súca Diana: Keď pochopila, že Juraj Mokrý je domased, rozišla sa s ním.
Súca Diana: Keď pochopila, že Juraj Mokrý je domased, rozišla sa s ním.
EMIL VAŠKO

Súca Diana: Keď pochopila, že Juraj Mokrý je domased, rozišla sa s ním. Foto: Emil Vaško

Rezignácia

Sebavedomá, akčná partnerka sa dlho s takýmto pasívnym spolužitím neuspokojí. Výsledkom je podľa psychológa sklamanie a rezignácia. „Žena neverí, že by jej muž bol ochotný zmeniť svoje správanie, musí ho opakovane vyzývať na spoluprácu alebo pomoc a jej sklamanie sa prehlbuje, vstupuje do ich vzťahu - do intimity, do vzájomnej dôvery, do ochoty a chuti spolupracovať a budovať vzťah,“ hovorí o dôsledkoch neangažovaného správania psychológ Dobšovič.

Na druhej strane pripomína, že vo vzťahu nikdy nie je vinná iba jedna strana. Podľa odborníka, ak je muž vo vzťahu pohodlný, rozhodne sa na tom podieľa aj jeho žena. „A ak je muž nespokojný so svojou ženou, musí sa nevyhnutne zaoberať sám sebou a tým, či jej dostatočne jasne ukazuje svoj záujem, svoju náklonnosť a túžbu po nej. Ak toto medzi partnermi nefunguje a už rezignovali, ich vzťah začal zomierať,“ dodáva.

Vianočné tipy na darček