GoGo ich lovil v Petržalke: Najznámejší slovenský youtuber už natočil o honbe na príšerky video.

Pokémonov hľadá aj GoGo. Američanka namiesto virtuálnej postavičky našla mŕtvolu

Svet zachvátila pokémonmánia, žlté postavičky možno raz budú aj vo vašej záhrade. Youtuber GoGo ich hľadal v Petržalke.

Virtuálny svet hier stále posúva svoje hranice. Najnovšie sa ako vírus šíri svetom hra Pokémon Go, pri ktorej hráči zbierajú postavičky v reálnom svete. Šialené? Možno. Ak uvidíte podozrivé osoby, ktoré s mobilom v ruke blúdia najrozmanitejšími terénmi, možno sú to práve oni - lovci žltých príšeriek.

Z USA už prichádzajú prvé varovania ohľadom bezpečnosti. Pri honbe na virtuálnych pokémonov sa totiž môžete zraniť, zapríčiniť dopravnú nehodu či dokonca objaviť mŕtvolu.

Oživená nostalgia

„Keď nevieš, čo je Pokémon Go, tak tvoj život nemá žiadny zmysel, starý…“ hovorí na začiatku videa najznámejšieho slovenského youtubera GoGa jeho kamarát. Čo je to za hru, keď dokázala poblázniť milióny na celom svete až tak, že sú ochotní chodiť so sklonenými hlavami a cez mobil skúmať terén, či sa niekde neobjaví kreslená japonská postavička?

Pokémoni sa prvýkrát objavili v roku 1996 v hrách pre herné zariadenie Game Boy a ich názov je vytvorený z japonských slov Poketto Monsutā - vreckové príšery. Na úspech videohier potom nadviazal kreslený seriál, filmy a rôzne iné hry.

Zvieratká so špeciálnymi schopnosťami, ktoré medzi sebou súperili, mohli fanúšikovia čoskoro zbierať sami v podobe zberateľských kartičiek či suvenírov.

Obľúbené japonské príšerky: Pokémoni sa objavili v 90. rokoch, teraz zažívajú obrovskú renesanciu. Najznámejší je žltý Pikachu.
Obľúbené japonské príšerky: Pokémoni sa objavili v 90. rokoch, teraz zažívajú obrovskú renesanciu. Najznámejší je žltý Pikachu.
profimedia.sk

Obľúbené japonské príšerky: Pokémoni sa objavili v 90. rokoch, teraz zažívajú obrovskú renesanciu. Najznámejší je žltý Pikachu. Foto: profimedia.sk

Hru Pokémon Go vytvoril Niantic spolu s firmou Pokémon Company a Nintendo. Je určená pre mobily so systémom Android a iOS. Začiatkom júla vyšla v Severnej Amerike, na Novom Zélande a v Austrálii a hneď obsadila prvé priečky v počte stiahnutí. Cez App Store a Google Play si ju už stiahlo viac ako 15 miliónov ľudí.

Používatelia na nej trávia viac času než na najpopulárnejších sociálnych sieťach ako Facebook, Twitter či Instagram. Hra zatiaľ na Slovensku nie je oficiálne dostupná, ale nadšenci si ju môžu stiahnuť z rôznych serverov.

Čo vás teda v Pokémon Go čaká? Hráči prechádzajú animovanou verziou Google Maps a hľadajú pokémonov, ktorých sa snažia chytiť a pridať do svojho tímu. Cez displej zariadení vidia v skutočnom priestore virtuálnu príšerku. Odchyt prebieha pomocou zabudovanej kamery v mobile alebo v tablete.

Musíte správnym smerom hodiť červeno-bielu loptu, takzvaný pokéball, aby ste ho ulovili. Hráči teda zbierajú pokémonov, trénujú ich a bojujú s ostatnými hráčmi.

Amerika medzi prvými: Fanúšikovia počítačovej zábavy prepadli hre Pokémon Go. V reálnom svete lovia nereálne monštrá.
Amerika medzi prvými: Fanúšikovia počítačovej zábavy prepadli hre Pokémon Go. V reálnom svete lovia nereálne monštrá.
profimedia.sk

Amerika medzi prvými: Fanúšikovia počítačovej zábavy prepadli hre Pokémon Go. V reálnom svete lovia nereálne monštrá. Foto: profimedia.sk

Havárie i prepady

Aplikácia zobrazuje realitu skreslene - zaznamenáva skutočné prostredie, akoby ste boli v rozprávke. Niekedy si pri pozeraní do mobilu ani neuvedomíte, že ste na reálnej hlavnej ceste alebo inom nebezpečnom mieste. Aj preto z USA prichádzajú rôzne varovania pred nástrahami tejto hry. V Spojených štátoch totiž pokémoni spôsobili niekoľko nepríjemností.

Traja mladíci vo veku od šestnásť do osemnásť rokov v meste O’Fallen prepadávali na odľahlom mieste hráčov, ktorí prišli loviť žlté príšerky. Americké úrady apelujú najmä na to, aby ľudia nelovili pokémonov v autách počas jazdy.

„Počkajte, zaparkujte a až potom Pokémon Go. Nepoužívajte mobilné aplikácie pri riadení,“ varoval na Twitteri Úrad pre bezpečnosť diaľničnej dopravy v Tennessee.

Mladá Američanka Shayla Wigginsová zo štátu Wyoming pri honbe na postavičky objavila pri rieke Big Wind, kde mala byť ukrytá jedna z postavičiek, mŕtvolu. Išlo o muža, ktorý podľa polície nezomrel násilnou smrťou.

Britská BBC zase informovala o tom, že americký pamätník holokaustu vo Washingtone vyzval návštevníkov, aby lovením pokémonov v komplexe nezneucťovali pamiatku židovských obetí nacizmu.

Šialenstvo v Austrálii: Desiatky ľudí pred operou v Sydney mobilmi lovia farebné príšerky.
Šialenstvo v Austrálii: Desiatky ľudí pred operou v Sydney mobilmi lovia farebné príšerky.
profimedia.sk

Šialenstvo v Austrálii: Desiatky ľudí pred operou v Sydney mobilmi lovia farebné príšerky. Foto: profimedia.sk

Liekom na sociálnu úzkosť

Aj keď Pokémon Go nie je prvá hra, ktorá spája virtualitu s realitou, udrela na citlivú strunu používateľov - mnohí totiž v 90. rokoch vyrastali práve na špecifických žltých príšerkách. A tie sa teraz nachádzajú v skutočnom svete. Okrem nostalgie vyzdvihujú pozitíva rekordne sťahovanej hry. Vytiahla používateľov spred monitorov opäť do sveta - na ulicu, do prírody, medzi ľudí.

O pár dní sa začali ľudia deliť o svoje nové zážitky. Jeden Američan pri hľadaní pokémonov narazil na tehotnú ženu, ktorá potrebovala pomoc. Zavolal jej sanitku a tešil sa, že pôrod dopadol dobre a matka s dieťaťom sú v poriadku.

Dvadsaťosemročná Jennifer zase priznala, že vďaka hre dokáže vyjsť medzi ľudí. Trpí sociálnou úzkosťou, dlho zostávala izolovaná v byte, ale vonku pri hľadaní žltých postavičiek zabudne na svoje stavy. Jej život dostal nový zmysel. Nie je jediná, ktorú virtuálna hra vytiahla z ulity do reálneho sveta.

Zabehal si aj GoGo

„Netušil som, že let’s playovať realitu, natáčať sa, riadiť, behať po Petržke, kde som vyrastal, bude také ťažké,“ priznal Go- Go, najslávnejší slovenský youtuber a let’s player, teda človek, ktorý komentuje hranie počítačových hier. Video Pokémon Go zverejnil minulý pondelok a za prvých päť dní malo takmer štyristotisíc pozretí.

Spolu s dvoma kamarátmi chytá postavičky na najznámejšom bratislavskom sídlisku a zisťuje, že to dá celkom zabrať. GoGovo šoumenstvo urobilo z pátrania po pokémonoch vtipné dobrodružstvo.

„Je to môj prvý let’s play vonku,“ priznáva najslávnejší slovenský chalan z internetu. „Sľúbil, že keď získa viac ako dvadsaťtisíc lajkov, bude natáčať ďalšie takéto videá. A už získal viac ako tridsaťtisíc, tak sa teším na ďalšie, kým si to nezahrám sám,“ prezradil nám GoGov fanúšik a odberateľ jeho videí Theo.

Vianočné tipy na darček