Pomáhajú moderné technológie láske alebo ju komplikujú?

Technológie zmenili prvé rande a skrátili čas vzájomného spoznávania. Na zistenie, že sa k sebe nehodíte, netreba mesiace.

Žijeme v informačnom svete, stretávame sa na sociálnych sieťach, zoznamujeme na četoch. Komunikácia zaľúbencov sa nezriedka redukuje na textové správy, maily, čety a statusy na sociálnych sieťach.

Zatiaľ čo naši rodičia sa vedeli zoznámiť a zamilovať bez internetu, mnohí z nás si nedokážu predstaviť, čo by robili bez smartfónu a pripojenia na internet. Aká je stratégia hľadania partnera internetovej generácie na rozdiel od tých predchádzajúcich? Pomáhajú moderné technológie láske alebo ju skôr komplikujú?

Stratení v informačnom pretlaku

Smartfóny, tablety, notebooky, desiatky zoznamiek na internete, čety a sociálne siete. To všetko by malo zjednodušiť a urýchliť komunikáciu medzi ľuďmi, rozširovať možnosti zoznámenia. Prinajmenšom sa nás o tom snažia presvedčiť čoraz agresívnejšie marketingové kampane.

Realita je však taká, že čoraz viac ľudí sa cíti osamelo. Zoznamujú sa ťažko a keď sa im to náhodou podarí, vzťah dlho nevydrží. Zdá sa, že informačné technológie skôr bránia láske, ako jej pomáhajú. Vyplynulo to aj z diskusie na jednom z internetových fór, ktorú otvorili dámy pamätajúce časy „analógovej romantiky“, keď boli najväčším komunikačným výdobytkom telefóny a služby socialistickej pošty.

„O mobilných telefónoch sme čítali vo vedeckých časopisoch a pevnú telefónnu linku malo doma len pár vyvolených. Keď mal niekto ozajstný záujem, jednoducho urobil všetko možné, len aby dorazil na stretnutie. Samozrejme, včas, pretože bolo zvykom čakať maximálne desať-pätnásť minút,“ spomína dôchodkyňa, ktorá sa predstavila ako Katarína.

Z dnešných rande sa podľa nej vytráca romantické čaro, napätie z neznámeho. Vďaka mobilným telefónom môžno schôdzku kedykoľvek zrušiť a presunúť na iný deň.

„Dnes vám nemôže rande utiecť. Stačí, keď pošlete správu. A keďže oň nemôžete prísť, pretože ho môžete kedykoľvek presunúť na iný čas, vytráca sa z neho istá jedinečnosť, neopakovateľnosť,“ dôvodí Katarína.

Fakt je, že namiesto kvetiny a posedenia v reštaurácii stačí poslať ospravedlňujúcu SMS a smajlíka, prípadne presunúť schôdzku na neskôr, do virtuálneho sveta. Aj dnes síce platí, že ak to medzi dvoma ľuďmi zaiskrí, dohodnú si rande. V čase mobilných telefónov a internetu sa však možno z neho ľahko ospravedlniť a presunúť ho na inokedy.

Nulová anonymita

Vytratilo sa aj prvotné „oťukávanie“ - pozvoľné zoznamovanie s partnerom, odhaľovanie jeho kladov i záporov. Dnes si možno takmer každého dokonale prelustrovať na internete, prezrieť si jeho fotografie a statusy na sociálnej sieti, vyhľadať informácie v internetových vyhľadávačoch a stretnúť sa s niekým, koho veľmi dobre poznáte.

Platí síce, že vo virtuálnom svete sa možno vydávať za niekoho iného, ukryť svoju skutočnú tvár za falošný profil, no skúsení používatelia internetu vedia prehliadnuť aj pomyselné udičky a vypátrať pravú identitu.

„Za našich mladých čias boli prvé schôdzky vždy zahalené tajomstvom, ktoré dvojica postupne odkrývala,“ spomína päťdesiatpäťročná Valéria. Dnes sa podľa nej mladí ľudia vlastne ani nepotrebujú spoznávať - poznajú sa už z internetu. „A potom sa čudujú, že im to v reálnom živote zrazu neklape,“ dodáva šesťdesiatdvaročná Marta. A čo na to odborníci?

Za aj proti

Asi nikoho neprekvapí, že aj v tomto prípade používajú prirovnanie k ohňu, ktorý vie byť dobrý sluha, ale zlý pán. „Aj keď dnes mnohí tvrdia, že internet a mobilné telefóny zmenšujú vzdialenosti medzi ľuďmi a narúšajú intimitu, jedno im uprieť nemožno - šetria čas. Dnes vám stačí menej času na to, aby ste spoznali, aký je váš potenciálny partner,“ tvrdí odborník na partnerské vzťahy Aleš Kalina.

Hoci osobne vníma moderné informačné technológie ako pomocníka, zároveň upozorňuje na možnosť ich zneužitia. „Vďaka vymoženostiam modernej techniky sa rýchlejšie prejavuje podstata osobnosti. Keď si poviem, že budem spoľahlivý, budem spoľahlivý. ‚Šmejd‘ sa nezaprie v žiadnej spoločnosti, akurát v tej dnešnej bude asi rýchlejšie odhalený,“ argumentuje Kalina.

Jana Macalíková, ktorá sa zaoberá partnerskými vzťahmi, má podobný názor. „Neobviňovala by som moderné technológie, že nám berú romantiku. Uľahčujú nám komunikáciu, či už vo vzťahu, alebo mimo neho, s inými ľuďmi. Zároveň umožňujú, aby sa prejavila určitá stránka našej osobnosti alebo osobnosti nášho partnera. Prostredníctvom sociálnych sietí a četu môžeme objavovať svoje i partnerove tienisté stránky,“ vymenúva pozitíva.

Ak sa k iným správa s úctou a rešpektom, nezneužijeme mobilný telefón na to, aby sme bezdôvodne zrušili schôdzku. „Ak v sebe úctu k druhým nemáme, jeho prirodzený charakter sa prejaví rýchlejšie,“ dodáva Macalíková.

Výmena rolí

Časy sa však predsa len menia a je to tak aj v oblasti vzťahov. V minulosti platilo, že keď sa žene páčil nejaký muž, snívala o ňom a dúfala, že o ňu prejaví záujem. Neodvážila sa zobrať iniciatívu do vlastných rúk a osloviť ho.

Dnes je to inak. Ženy flirtujú ostošesť a tie odvážnejšie pokojne urobia prvý krok. Navyše, neponáhľajú sa. Dnes už neplatí, že ak sa žena do dvadsiatky nevydá, neskôr si muža nenájde. Mladí ľudia sa vzdelávajú, cestujú a sústredia na kariéru, vzťahy a zakladanie rodín nechávajú na neskôr.

Vianočné tipy na darček