Prísna ochrana: V Sixtínskej kaplnke je zakázané fotografovať, poškodilo by to fresky.

Poskladajte si Sixtínsku kaplnku priamo u seba doma: Unikátna kniha vám svojou cenou vyrazí dych

Onedlho vyjde unikátna kniha o Sixtínskej kaplnke. Dala by sa z nej vytvoriť replika stavby v ozajstnej veľkosti.

V tomto čísle nášho týždenníka ste našli plagát. Jeho ústrednou témou je obrovský detail z výzdoby slávnej Sixtínskej kaplnky v Ríme. Dôvod, prečo sa pozeráte do tváre jednej z postáv obrazu Posledný súd - Kristus sudca, a to dokonca v mierke takmer jedna k jednej, teda tak, akoby ste sa osobne nosom dotýkali fresky zo známej kaplnky, je špeciálny.

Tento a desiatky ďalších „výsekov“ z diel zdobiacich Sixtínsku kaplnku sú totiž súčasťou nevídanej trojzväzkovej publikácie Sixtínska kaplnka, ktorá onedlho vyjde na celom svete v limitovanom náklade 1 999 výtlačkov - z toho sto sa dostane na Slovensko. Predpredaj sa spustí 8. augusta o ôsmej hodine ráno a hoci za sumu, ktorú za ňu záujemcovia zaplatia - teda 12 500 eur, v predpredaji o štyritisíc eur menej -, by sa dalo pokojne kúpiť auto slušných parametrov, talianske vydavateľstvo Scripta Maneant verí, že sa bude predávať ako teplé rožky.

Na fúriku

„Kto nevidel Sixtínsku kaplnku, nemôže mať predstavu o tom, čo dokáže jeden človek,“ povedal v auguste 1787 spisovateľ Johann Wolfgang Goethe, uchvátený nádherou stavby, ktorú v priebehu šestnásteho storočia vyzdobil Michelangelo Buonarroti, Sandro Boticelli, Pietro Perugino a ďalší.

Sixtínska kaplnka: Nádherná stavba je známa najmä vďaka svojej maliarskej výzdobe.
Sixtínska kaplnka: Nádherná stavba je známa najmä vďaka svojej maliarskej výzdobe.
profimedia.sk

Sixtínska kaplnka: Nádherná stavba je známa najmä vďaka svojej maliarskej výzdobe. FOTO: profimedia.sk

Lenže, hoci aj všetky cesty vedú do Ríma, nedostane sa tam každý. Alebo naopak, ak sa tam dostane a navštívi túto sakrálnu stavbu, zatúži ju mať doma. Aj to možno boli dôvody, prečo sa talianske vydavateľstvo Scripta Maneat rozhodlo zrealizovať unikátny projekt - vytvoriť knihu fotografií, z ktorých by ste si po poskladaní mohli vytvoriť Sixtínsku kaplnku v jej reálnej veľkosti.

Keby to nebolo nedôstojné, dalo by sa povedať, že kompletný súbor by ste si museli odviezť na fúriku. Knihy s rozmermi 43,5 krát 61 centimetrov totiž dokopy vážia takmer tridsať kilogramov. Každý z troch zväzkov obsahuje 254 farebných fotografií umiestnených na dvoj-, troj-, a dokonca štvorstránkach. K baleniu v ochrannej kazete sú priložené rukavice - aby si majiteľ knihu nezababral odtlačkami - a dekrét o vlastníctve. Apropo, vlastníctvo. Zaujímavé je, že na treťom zväzku budú vygravírované mená majiteľov trilógie. No iba tých, ktorí si ju zabezpečia do 15. augusta.

Ako sme už spomínali, v predpredaji za trojzväzkové dielo zaplatia noví majitelia „iba“ 8 500 eur. Napriek tomu získajú jeden bonus - možnosť zažiť na vlastnej koži súkromnú skupinovú prehliadku Sixtínskej kaplnky mimo otváracích hodín s odborným výkladom zástupcu Vatikánskeho múzea. A to hneď pre dve osoby. Všetci ostatní budú musieť zaplatiť zvyčajných 15 eur a tlačiť sa s ďalšími turistami.

Autori: Renomovaní talianski fotografi umenia Carlo Vannini, vľavo, a Gabriele Roli nafotili Sixtínsku kaplnku centimeter po centimetri.
Autori: Renomovaní talianski fotografi umenia Carlo Vannini, vľavo, a Gabriele Roli nafotili Sixtínsku kaplnku centimeter po centimetri.
ARCHÍV

Autori: Renomovaní talianski fotografi umenia Carlo Vannini, vľavo, a Gabriele Roli nafotili Sixtínsku kaplnku centimeter po centimetri. FOTO: ARCHÍV

Zákaz fotografovať

Kniha Sixtínska kaplnka vznikala niekoľko mesiacov pod prísnym dohľadom kunsthistorikov. Aj pre nich to bolo niečo mimoriadne a viacerí zrejme napriek unikátnosti projektu zmierali od strachu. Už roky je totiž v Sixtínskej kaplnke zakázané fotografovať, keďže záblesky fotoaparátov narušujú krehkú svetelnú rovnováhu interiéru a stáročné fresky pod ich intenzitou trpia a chátrajú. Koniec koncov, nielen fotografovanie je tu zakázané. Počas návštevy by sa turisti nemali ani zhovárať, lebo „vlhkosť“ sálajúca z úst - ale aj z ľudí všeobecne - a oxid uhličitý, ktorý vydychujeme, freskám škodia. Aj preto v kaplnke v roku 2014 nainštalovali novú vzduchotechniku, ktorej cieľom je zredukovať škodlivé vplyvy návštev na minimum. Posledné testovanie vlani ukázalo, že funguje spoľahlivo, a tak sa o osud stavby a najmä jej výzdoby obávať nemusíme. Zatiaľ.

Každopádne kaplnka už podstúpila viacero rekonštrukcií, doteraz posledná a najväčšia na prelome 80. a 90. rokov trvala štrnásť rokov. Nákladné úpravy, počas ktorých boli odstránené nánosy lepidla nanesené na fresky v minulosti v snahe zabrániť zvetrávaniu, financovala japonská televízia NTV, ktorá bola potom nadlho jediná s povolením fotiť a nakrúcať vnútri.

Vidíte viac ako v skutočnosti

Ďalšiu výnimku dostali už len autori spomínanej luxusnej knihy Carlo Vannini a Gabriele „Ghigo“ Roli. Obaja patria medzi renomovaných fotografov umenia, ktorí majú na konte viacero publikácií na túto tému. Pracovalo sa v noci a fotografi sa museli popasovať s rôznymi úskaliami. Napríklad balansovať na jedenásťmetrovom lešení v tvare veže či pracovať s fotoaparátom umiestneným na sedemmetrovej trojnožke. Na zachytenie malieb do najjemnejších detailov použili špeciálne prístroje s obrovským rozlíšením. Výzdobu centimeter po centimetri skenovali aj „fotoroboty“.

Pomocou najlepšej techniky: Fotoaparáty zachytili diela s rozlíšením, ktoré je vraj lepšie ako rozlišovacia schopnosť oka.
Pomocou najlepšej techniky: Fotoaparáty zachytili diela s rozlíšením, ktoré je vraj lepšie ako rozlišovacia schopnosť oka.
ARCHÍV

Pomocou najlepšej techniky: Fotoaparáty zachytili diela s rozlíšením, ktoré je vraj lepšie ako rozlišovacia schopnosť oka. FOTO: ARCHÍV

Úvodný text a sprievodné vysvetlivky k snímkam napísal súčasný riaditeľ Vatikánskych múzeí profesor Antonio Paolucci. Sedemdesiatštyriročný historik umenia bol svojho času taliansky minister kultúry a vo svete ho považujú za jedného z najväčších expertov na taliansku renesanciu.

Ako sa píše v úvode knihy, ktorá vznikla v spolupráci s Vatikánskym múzeom, „fotografický projekt s najprísnejšími vedeckými kritériami a s použitím najmodernejších digitálnych a softvérových technológií umožnil docieliť dokumentačný stupeň, ktorý svojou vierohodnosťou a presnosťou prevyšuje aj bežnú rozlišovaciu schopnosť ľudského oka“. Presvedčiť sa o tom budú môcť aj Slováci. Pravda, ak sa tento rok nerozhodnú kupovať nové auto.

Sixtínska kaplnka

Sixtínska kaplnka je kaplnka Apoštolského paláca vo Vatikáne, zasvätená Nanebovstúpeniu Panny Márie. Stoji na sever od Baziliky svätého Petra, s ktorým je spojená Kráľovským schodiskom. Vybudovali ju v rokoch 1477 až 1483 na príkaz pápeža Sixta VI. - podľa ktorého je aj pomenovaná - na mieste pôvodnej pápežskej kaplnky. Jej architektom bol Baccio Pontelli.

Kaplnka má pôdorys obdĺžnika s dĺžkou 40,9 metra a so šírkou 13,4 metra. Týči sa do výšky takmer 21 metrov. Veľkosť kopíruje rozmery niekdajšieho Šalamúnovho chrámu v Jeruzaleme, čo má vyjadrovať súvislosť medzi židovským a kresťanským náboženstvom.

Steny sú rozdelené do troch poschodí, v najvyššom pod klenbou sú okná, strednú pokrývajú fresky zo Starého a z Nového zákona. Strop vyzdobil Michelangelo na žiadosť pápeža Julia II. Pracoval na ňom v rokoch 1508 až 1512 a zachytáva stvorenie sveta a prvý hriech, okolo sú výjavy zo Starého a z Nového zákona, Sybila líbyjská siahajúca po Knihe poznania. Jej modelom bol údajne muž.

Sibyla líbyjská: Namaľoval ju Michelangelo, ako model mu údajne stál muž.
Sibyla líbyjská: Namaľoval ju Michelangelo, ako model mu údajne stál muž.
ARCHÍV

Sibyla líbyjská: Namaľoval ju Michelangelo, ako model mu údajne stál muž. FOTO: ARCHÍV

Michelangelo sa do Sixtínskej kaplnky vrátil v rokoch 1536 až 1541. Zákazku na vyzdobenie zadnej steny kaplnky mu zadal pápež Pavol III. Zvolil motív posledného súdu ako varovanie veriacim, aby zotrvali vo viere v časoch reformácie.

Na výzdobe kaplnky sa však podieľali aj ďalší známi maliari. Napríklad Sandro Boticelli či Domenico Ghirlandaio.

Sixtínska kaplnka je známa aj tým, že tam prebieha voľba pápeža.