Na pláži: Tamara Ecclestonová, bohatá dcéra Bernieho Ecclestona, bosa F1, na gréckom ostrove s manželom a dcérou.

Posteľové embargo na prsia: Ako na sex počas dojčenia?

Keď sa prsia stanú zdrojom potravy pre dieťa, nemusí to znamenať koniec radovánok v posteli.

Moje prsníky patria výlučne dcére. Manžel sa ich pri sexe nesmie ani dotknúť, nie je to žiadna erotogénna zóna. Veď nimi kŕmim naše dieťa. Muž to chápe. Funguje nám to tak už vyše roka, - tvrdí Alena a je jednou z mnohých žien, ktoré vydali na svoje prsia po narodení potomka prísne posteľové embargo.

Zas tie hormóny

Niektoré zachádzajú ešte ďalej. „Čudovala som sa mojej známej, ktorá mi pred rokmi opisovala, že pri styku si predstavuje jablko, ako rastie na strome. Vďaka tomu raz týždenne, keď deti vo vedľajšej izbe pozerali ranné rozprávky, tých päť minút nejako pretrpela. Teraz ju chápem,“ vyznala sa v diskusii Lucia.

Návrat k uspokojivému a pravidelnému milovaniu po pôrode nebýva vždy jednoduchý. Spája sa to i s dojčením. „Počas dojčenia sa žene výrazne zvyšuje hladina hormónu prolaktín, ktorý je zodpovedný za tvorbu mlieka. Zároveň však potláča účinky estrogénov a gestagénov tvoriacich sa v hypofýze a vo vaječníkoch, teda hormónov zabezpečujúcich plynulý priebeh sexu vrátane vlhnutia pošvy a sexuálnej túžby. Preto majú ženy po pôrode zníženú sexuálnu chuť a vzrušivosť. Ich schopnosť dosiahnuť orgazmus je tiež nižšia,“ vysvetľuje sexuológ MUDr. Ivan Kubiš.

Aj pol roka

Podľa lekára väčšina žien vyčkáva so sexuálnou aktivitou do konca šestonedelia, čakajú na gynekologickú kontrolu po šestonedelí a vyjadrenie lekára. Prvé sexuálne styky po pôrode nebývajú bez problémov a sú bolestivé. K negatívnym hormonálnym vplyvom sa pridáva po pôrode únava spojená s dojčením, so starostlivosťou o novorodenca, s nedostatkom spánku, stres zo zmenených sociálnych a finančných podmienok, negatívne hodnotenie telesných zmien po pôrode.

Herečka Thandle Newtonová: Dojčí dvojročného syna Bookera a nevie si vynachváliť materstvo.FOTO: profimedia.sk

Priemerne pol roka po pôrode, bez ohľadu na dojčenie, býva znížené libido, schopnosť orgazmu a frekvencia sexu. Dojčiace ženy neskôr obnovujú sexuálny život, súložia menej často a menej často dosahujú orgazmus.

Plné mlieka a zakázané

Milovanie nie je problém, žena má chuť na sex, ale masírovať prsia či ich aspoň jemne hladiť, považuje za neprípustné. „Konečne nie sú sexuálnym objektom, ale plnia úlohu, na ktorú sú stvorené, a nemám v pláne to meniť!“ stojí si za svojím Alena. Čo robiť v takom prípade? Má muž, ktorého manželkine prsníky vzrušujú, ženu prehovárať, skúšať obmäkčiť alebo sa musí so situáciou zmieriť?

Žena môže dojčiť dieťa celé roky. Ako si zvyknúť na novú situáciu? A je niečo také bežné? „Pre niektorých mužov môže byť pohľad na to, ako veľmi sa matka a dieťa navzájom tešia a potrebujú, sexuálne vzrušujúci. Zväčšené prsia naplnené mliekom sú pre nich sexuálne príťažlivé. Iní muži majú pocit, že dojčiace prsia nie sú erotogénna zóna a je potrebné sa im vyhnúť za každú cenu. Niektoré ženy s tým súhlasia, prsia vyhradzujú pre dieťa. Iné udávajú, že táto oblasť môže byť pre ženy veľmi erotogénna. Tento nesúlad názorov môže spôsobiť problémy v sexuálnom vzťahu páru,“ priznáva doktor Kubiš.

Uterák poruke

Ako teda na to v praxi? Prsníky môžu byť zdrojom nepohodlia pri milovaní, najmä ak sú príliš veľké, príliš citlivé, niektorým vadí unikajúce mlieko. Riešením môže byť nadojčiť dieťatko pred intímnymi hrami, prípadne použiť uterák počas milovania. „Partner nesmie ,zaútočiť‘ na prsia ako predtým, musí byť citlivý, ohľaduplný na reakcie ženy,“ radí odborník.

„Môže ich jemne hladiť dlaňami, hojdať. Jemné dotyky môžu aktivovať sexuálnu reakciu. Najcitlivejšia je oblasť bradaviek. Vhodné je spočiatku ich vynechať zo stimulácie, lebo nepríjemné pocity a bolesť môžu schladiť sexuálnu túžbu. Niektoré ženy dávajú prednosť jemnému ústnemu kontaktu bez cicania. Ústny kontakt s cicaním je spočiatku vyhradený pre dieťa, nie pre partnera. Neskôr, keď to žene vyhovuje, partner by mohol pristúpiť k cicaniu, ak chcú obnoviť túto formu kontaktu, ako to bolo pred pôrodom.“

Slávna fotka: Modelka Giselle Bundchenová stíha kariéru, deti aj manžela.FOTO: profimedia.sk

Ochutnávka?

Keď orálne uspokojovanie partnerov, šteklenie análneho otvoru jazykom či prehĺtanie ejakulátu sú normálne, možno sa ani netreba pozastavovať nad tým, že manžel ochutná manželkino mlieko. Oddaní partneri takto dokonca svojim polovičkám pomáhajú silnejším odsávaním nahromadeného mlieka pri bolestivých zápaloch počas dojčenia.

„Niektorí muži si užívajú chuť materského mlieka a sú presvedčení, že tento pôžitok je normálny. Zisťujú, že chuť materského mlieka sa líši podľa stravy ženy. Niektoré páry si vychutnávajú striekajúci mliečny sprej, iné si vzájomne rozotierajú vytekajúce mlieko na svojich telách, čo ich privádza k sexuálnej extáze,“ opisuje skúsenosti z praxe sexuológ. „Vidíme, že existuje množstvo reakcií alebo kombinácií reakcií, keď laktácia vstúpi do sexuálneho života. Zväčšené prsia naplnené mliekom môžu byť spúšťačom aj vypínačom sexuálneho vzrušenia,“ dodáva. Zároveň opäť pripomína, že „v sexualite platí ešte viac ako inde - koľko ľudí, toľko chutí. Nenúťte partnera do toho, čo sa mu prieči, radšej sa s ním tešte z aktivít, ktoré sa páčia obom“.