Potvrdené! Víno, pálené či pivo v nízkych, no pravidelných dávkach chránia vaše srdce pred infarktom

“Pitie malého množstva alkoholu každý deň môže byť kľudne súčasťou zdravého životného štýlu,” vyhlásil profesor sociálnej medicíny Imre Janszky z Nórskej univerzity vedy a techniky. Tvrdí, že alkohol v rozumných dávkach robí srdcu viac úžitku, ako škody.

Druh nie je dôležitý

„Nie je podstatné, či pijete víno, tvrdý alkohol, alebo pivo. Alkohol je to, čo zvyšuje dobrý cholesterol,“ tvrdí Janszky, a zároveň upozorňuje, že alkohol na druhej strane zvyšuje tlak, preto je podľa neho dobré piť ho pravidelne, ale v malých dávkach, pohárik, alebo dva denne.

Janszky sa pri svojich odporúčaniach opiera o dve štúdie, ktoré robila jeho univerzita v spolupráci s Karolinska Institute v Štokholme. Tie dokázali niečo podobné, ako väčšina štúdií na svete. Alkohol v malých dávkach chráni, vo veľkých ubližuje a abstinenti si musia srdce chrániť inak, lebo majú väčšie riziko infarktu, ako tí, ktorí si pár krát do týždňa doprajú pohárik.

Aby nezlyhalo

Obidve štúdie, ktoré dali Janszkemu do úst tieto odvážne vyjadrenia publikovali renomované vedecké časopisy. Týkajú sa Nórskej populácie a každá z nich skúma životy tisícok ľudí. V obidvoch prípadoch vedci dokázali, že ľudia, ktorí pravidelne pijú málo alkoholu majú zdravšie srdce ako tí, ktorí pijú len občas, alebo vôbec. Štúdia o alkohole a zlyhaní srdca sa týkala 60 665 ľudí, z ktorých 1588 dostalo zlyhanie srdca.

Väčšina z tých, ktorým zlyhalo srdce nepila vôbec, alebo len veľmi málo, alebo to boli pacienti, ktorí pili priveľa. Najmenej často zlyhalo srdce ľuďom, ktorí si dopriali pohárik alkoholu tri ža päťkrát do týždňa.

Autori výsledky vyhodnotili takto: Ľudia, ktorí pili tri až päť pohárikov do týždňa mali riziko zlyhania srdca o 33 percent nižšie ako tí, ktorí nepili vôbec, alebo požívali alkohol len príležitostne.

Ochrana pred infarktom

Druhá štúdia skúmala, či alkohol dokáže Nórov ochrániť aj pred infarktom. Sledovala životy 58 827 ľudí, ktorých vedci zaradili do skupín podľa toho, koľko alkoholu pijú. Takmer polovica z týchto ľudí nepila vôbec. Po rokoch dostalo infarkt skoro tritisíc účastníkov štúdie.

A zase, najčastejšie to boli tí, ktorí nepili. Z analýzy štúdie vyšlo, že každý jeden pohárik naviac znížil riziko infarktu o 28 percent. Ale aj tu existuje strop. Výskumný tím prišiel na to, že päť a viac pohárikov týždenne už riziko kardiovaskulárnych chorôb zvyšoval.

Ak nepijete, nepite

„Výsledky našej štúdie treba vidieť v širšom kontexte. My hovoríme len o infarkte a zlyhaní srdca, ale existuje množstvo ďalších okolností, pri ktorých môže alkohol škodiť,“ upozorňujú autori štúdie. Alkohol na jednej strane možno chráni srdce, ale na druhej ničí pečeň.

„Vysoká konzumácia alkoholu je jednoznačne spojená s úmrtiami na následky poškodenia pečene,“ upozorňujú vedci. Srdce vieme chrániť aj inak, ako alkoholom. Staré známe pravidlá, ako sú pohyb, menej tuku, nefajčenie, alebo štíhla postava platia a budú platiť aj najďalej.

Vianočné tipy na darček