Potvrdili to Francúzsko i Hamšík: Na najlepších stále nemáme

Európsky šampionát potvrdil, že Slovensko je stále futbalovým trpaslíkom. Hanbu sme si však v žiadnom prípade neurobili.

Pokojne, bez veľkých emócií opúšťali v pondelok popoludní slovenskí futbalisti kúpeľné mestečko Vichy. Ešte pár fotiek s fanúšikmi či s miestnou čivavou Lanou v rukách portugalskej fanúšičky, zopár podpisov skupinke ruských turistov a šup do autobusu. Aj pre obyvateľov Vichy to bol zážitok, no už dve hodiny po ich odchode to v meste vyzeralo, akoby tam slovenskí futbalisti nikdy neboli.

Plastová stolička strážcu hotela, pred ktorým bol zaparkovaný autobus nášho tímu, zívala prvý raz od 6. júna prázdnotou. Len plagáty a vlajky vo výkladoch prezrádzali, koho mesto známe liečivou vodou a kozmetikou tri týždne hostilo.

Slováci nemajú dôvod byť nespokojní. Rovnako ako pred šiestimi rokmi v Južnej Afrike pri premiére na majstrovstvách sveta, aj teraz pri prvom štarte medzi európskou smotánkou dokázali, že vedia postúpiť zo skupiny. Napriek tomu, že niektorí hráči vo svojich kluboch nehrávajú pravidelne a nie všetkých zastihol turnaj v optimálnej forme.

To je pre malé Slovensko viac než lichotivé zistenie. „Stále sme oproti veľkým mužstvám futbalový trpaslík. Mám obrovskú radosť, že sme si aj tu vo Francúzsku mohli zahrať osemfinále,“ tešil sa v útrobách štadióna v Lille Marek Hamšík.

Najlepší: O Markovi Hamšíkovi, na snímke so synmi, sa vyjadrovali s uznaním aj súperi. Foto: TASR

Priskorá rezignácia

„Možno nám až časom dôjde, čo sa nám podarilo. Ktovie, kedy si Slovensko znovu zahrá na majstrovstvách Európy. Tak či onak, mohli a mali sme Nemcov potrápiť viac,“ poznamenal brankár Matúš Kozáčik.

Najstarší člen nášho výberu Ján Ďurica, v decembri bude mať tridsaťpäť rokov, s ním súhlasil. „Nemci vyhrali zaslúžene. Keby sme však hrali aktívnejšie, mohol byť výsledok iný,“ poznamenal ešte donedávna hráč Lokomotivu Moskva. Napriek tomu, čo by sme ešte donedávna za to dali, aby sme sa vôbec na záverečný turnaj prebojovali.

„Máme byť na čo hrdí,“ myslí si Hamšík, ktorý si na novopoloženom trávniku v Lille doprial po konci súboja s Nemeckom ešte jeden minizápas. So synmi Christianom a Lucasom, za čo mu zatlieskal celý štadión. A spoločné fotky ako blesk putovali internetom.

Futbalisti začínajú doma popularitou doháňať hokejistov. Najmä v základnej skupine bolo Slovákov vo Francúzsku plno. „Na kulisu, akú nám vytvorili, nezabudnem. Najmä tá s Anglickom bola skvelá, počas hymny som mal na tele zimomriavky,“ priznal kapitán Martin Škrtel. Hoci v posledných mesiacoch prežíval v Liverpoole ťažké chvíle, na šampionáte drel. A spolu s Ďuricom boli oporou zadných radov.

Čičíkanie: Jána Ďuricu utešovala po vypadnutí priateľka Magda Šebestová. Foto: TASR

Výmena generácie

Skvelý turnaj má za sebou Marek Hamšík, ktorého by tréner Kozák od novej sezóny rád videl v lepšom klube, ako je Neapol. Aj strelec nášho historicky prvého gólu na majstrovstvách Európy (ME) Ondrej Duda má na viac, než je poľská liga v drese Legie Varšava.

Spolu s Milanom Škriniarom z janovskej Sampdorie, ktorý sa napriek prehre blysol proti Nemcom sympatickým výkonom, by sa mohli stať kostrou tímu pre budúcu kvalifikáciu.

Tréner Ján Kozák totiž ešte v útrobách štadióna Lille avizoval nutnosť omladiť národný tím. Boli sme jedným z najstarších tímov na turnaji a bolo to cítiť.

„Je čas na výmenu generácie. Zápas s Nemeckom mi otvoril oči a poskytol ešte lepší prehľad o charaktere našich hráčov. Nemci vyhrali zaslúžene, proti nám odohrali najlepší zápas na turnaji, k čomu sme im dopomohli rýchlym gólom v našej sieti. Tentoraz sme na prekvapenie pomýšľať nemohli.

To by bolo možné len v prípade, že by všetci hráči na ihrisku siahli na dno síl. A to sa tentoraz nestalo. Hoci aj tak by to asi v tomto prípade nestačilo,“ kriticky hovoril tréner po najvyššej prehre tímu, odkedy si v auguste 2013 sadol na našu lavičku.

Ján Kozák: Podľa mnohých najlepší tréner, akého Slováci mali. Pritom po jeho zvolení niektorí neskrývali rozpaky. Foto: TASR

Únava nerozhodovala

Mnohí ho odpisovali, no dokázal, že je muž na pravom mieste. Výhovorky, že so zraneným Makom či Hubočanom, o ktorého má eminentný záujem Olympique Marseille, by sme možno hrali lepšie, rezolútne odmietol. V únave to nebolo. Aj Nemci sú spolu už vyše mesiaca a zvládajú to nepomerne lepšie.

Kozák v útrobách Štadióna Pierra Mauroya v Lille len chvíľu pôsobil nešťastne. Prvé minúty po zápase. V čase, keď v slušivom obleku pokorne čakal, kým nemecký útočník Mario Gomez, oblečený len v tielku, dokončí krátky rozhovor pre UEFA, aby ho mohol vystriedať pred mikrofónom. Keď mu tvár osvietila kamera, pousmial sa.

„Krásny šampionát. Odchádzam plný dojmov po štyroch skvelých zápasoch. Hráči sa rozdali. Nemám prečo byť sklamaný,“ prehodil diplomaticky.

Už žiadne podcenenie

Jedno však Kozáka musí tešiť. Nemci Slovákov na druhý pokus brali vážne. O podcenení, tak ako koncom mája v Augsburgu, kde sme ich v priateľskom zápase senzačne zdolali 3 : 1, nemohlo byť tentoraz ani reči. Aj také eso ako kanonier Bayernu Mníchov Thomas Müller sa poctivo vracal do obrany a nespúšťal z Juraja Kucku oči. Vedel, čo dokáže Kuco vo vzduchu, a tak s ním skákal na každú loptu.

„Musím byť spokojný. Nepustili sme Slovákov k ničomu,“ tešil sa tréner majstrov sveta Joachim Löw. Schweinsteiger, Boateng či muž zápasu Draxler nám pri našej druhej návšteve v Lille - desať dní predtým sme tam zdolali Rusov 2 : 1 - ukázali, kde je naše miesto. Trefne to pre RTVS vystihol Ladislav Borbély. „Konečne sme sa dostali na ME a dokázali reálne uhrať to, na čo máme.“

Je to výsledok o to cennejší, že Kozákove prepočty zhoreli ako fakľa už v prvom zápase s Walesom. Počítal s tromi bodmi, no po prehre 1 : 2 s ambicióznym výberom mladého trénera Chrisa Colemana sme nemali žiaden.

„Aj tak sme tie potrebné štyri body na postup uhrali. S takými ťažkými súpermi, ako sú Rusi a Angličania. Z toho jednoducho musíte mať radosť,“ tešil sa Kozák.

Tŕpli len chvíľu

Slováci tŕpli naozaj len chvíľu, kým získali istotu, že sa medzi štyri postupujúce mužstvá na tretích miestach v skupine zmestia. Napokon boli v mikrotabuľke tretích tímov najlepší.

Ďalej to už pri stúpajúcej forme Nemcov nešlo, no osemfinálové vypadnutie z tretieho miesta, navyše s majstrami sveta, určite nebolí toľko, ako musí bolieť senzačných víťazov skupiny F Maďarov štvorgólová facka od Belgicka.

Aj Chorvátsko, najlepší tím skupiny D, sa porúčalo v najkratšom možnom čase, keď nenašlo recept na Portugalčanov. Tí ešte stále nevyhrali na turnaji ani jediný zápas v riadnom hracom čase a sú vo štvrťfinále. Aj taký vie byť futbal.

Nová bitka

Čaká nás búrlivé futbalové leto. Viacero hráčov nášho tímu sa v najbližšom čase chystá zmeniť dres. A na jeseň sa začne nová bitka. Tentoraz o postup na MS 2018 do Ruska.

So Škótskom, Slovinskom, s Litvou, Maltou a znovu s Anglickom, ktorých nám žreb prifaril do skupiny. Už bez Stanislava Šestáka, ktorý ukončil kariéru - mimochodom, stalo sa tak 26. 6. 2016 v 66. zápase, keď nastúpil na posledných 26 minút. A možno aj niektorých ďalších.

Hráči typu Škriniar, Duda, Hrošovský však dávajú tímu nádej, že francúzska futbalová eufória nemusí zostať na dlhé roky jedinou. „V poradovníku je veľa mladých. Neočakávam, že príde rovnaký útlm, akého sme sa dočkali po Afrike,“ vraví Šesták, 33-ročný útočník Ferencvárosu Budapešť.

Kozák až taký optimista nie je. Ako povedal krátko po návrate na Slovensko, „stredná generácia nemá potrebnú kvalitu, aby zvládla také náročné súboje, aké tím podstúpil vo Francúzsku“. V poslednej kvalifikácii sme mali aj šťastie. Bude stáť pri nás aj tentoraz?

Vianočné tipy na darček