Letný flirt: Nie je láska, ktorá zaváňa viazanosťou, ale osviežujúci zážitok.

Pozor na letné lásky (aby ste na jeseň neplakali do vankúša)

Od letných lások si netreba veľa sľubovať. To, čo sa jednému môže javiť ako výnimočné vzplanutie, môže byť pre iného len nezáväzné dobrodružstvo.

Určite to poznáte! Teplejšie dni prežiarené slnkom prebúdzajú v človeku túžbu po dobrodružstvách a zážitkoch rôzneho druhu. Svetlo a teplo do nás vlievajú pozitívnu energiu, zlepšujú náladu a posúvajú naše vlastné hranice dovoleného.

S tým súvisí i fakt, že akosi prirodzenejšie nadväzujeme nové vzťahy. Tie letné však nemajú práve najlepšiu povesť - ako rýchlo city vzplanú, tak aj pohasnú. „Musíme letné lásky prežívať tak, aby sme z nich na jeseň nemali vrásky,“ upozorňuje sexuologička Danica Caisová.

Slnko a erotika

„Žiadne výskumy to nepotvrdzujú, ale skúsenosti hovoria, že v lete sme naozaj náchylnejší flirtovať. Ľudia majú viac času, lebo si užívajú prázdniny a dovolenky. Sú bezstarostnejší aj dni sú dlhšie, ako stvorené na príjemné veci,“ opisuje sexuologička.

Tridsiatnik Ivan priznáva, že v lete je iniciatívnejší. Nielen v športových aktivitách, ale i tých milostných. Oveľa častejšie a s väčšou chuťou sa zoznamuje so ženami s cieľom erotického dobrodružstva.

„Nuž, hormóny,“ usmeje sa. „Aj z hľadiska navodenia príjemnej atmosféry sú slnečné dni prijateľnejšie. Ak chcem nejakú slečnu upútať, pozvem ju na prechádzku k jazeru či na romantické posedenie pri vínku na terase dobrej reštaurácie,“ dodáva.

Mnohí páni sa zhodnú, že cez leto je viac na čo pozerať. Ženy sú akési krajšie. Alebo vyzývavejšie? „Prechádzajú sa po meste v krátkych šatách a vystavujú na obdiv svoje telá. V kom by sa neprebúdzali živočíšne pudy?“ usmieva sa štyridsiatnik Rudo.

Jeho kolega Milan dodáva: „Letná móda je rozhodne rafinovanejšia a musím priznať, že sa mi dostáva pod kožu. Vďaka nej vnímam ženskú krásu oveľa intenzívnejšie, niekedy radšej nevstávam od stola, aby to na mne nebolo vidieť.“

A ženy reagujú. Uvoľnené a bezstarostné sa nechajú hladiť lačnými mužskými pohľadmi. A často od nich očakávajú viac, než im môžu dať.

Nie láska, flirt

Výlety, letné grilovanie, firemné akcie, večerné párty s hudbou. Stačí trocha alkoholu, teplá letná noc a chémia zrazu zafunguje aj tam, kde sme to nečakali.

Danica Caisová upozorňuje, že skôr ako o letných láskach by sme mali hovoriť o letných flirtoch. „Láska zaváňa viazanosťou, ale letný flirt je osviežujúci a nehrozí sklamanie,“ dôvodí.

Podľa odborníčky mnohé také zoznámenia sa nekončia nevyhnutne intímnym zblížením. Dvojica si často len dobre zatancuje na diskotéke, porozpráva sa na pláži či vyrazí na výlet. A potom ide každý svojou cestou.

„Myslím, že aj flirtovanie sa robí s určitým cieľom,“ netají sa Ivan. „Keď sa žena nechytí, zvádzanie ukončím. Dlhodobý flirt stráca čaro - vždy je cieľom vyskúšať svoje možnosti, prípadne skórovať,“ priznáva tridsaťsedemročný Bratislavčan, ktorý cez leto vyhľadáva viac nezáväzných vzťahov než počas iných ročných období. „Jednoducho - tento čas je na to predurčený,“ dodáva.

Mnohí si doprajú milostné zážitky aj na letných dovolenkách. Sexuologička však varuje, že mladíci v zahraničí môžu byť veľmi vypočítaví. „Je známe, že napríklad staršie Nemky si na letných pobytoch v rezortoch už niekoľko desaťročí rady doprajú takéto sexuálne zážitky. Mladí muži sú im k dispozícii a ženy im za to zaplatia ubytovanie, stravu, prípadne nejaký darček.“

Mladšie slečny sa zas môžu domov vrátiť so zlomeným srdcom. Ich miláčik, s ktorým si vychutnávali romantický západ slnka a ktorému možno na tretí večer dovolili viac ako pôvodne chceli, sa im po návrate domov viac neozval. S ďalším turnusom prišla nová „obeť“ - ďalšia letná láska v sezóne.

Azda najlepšie si slnečné dni užívajú stabilné páry. Bez rizika a sklamaní. „S manželom sme si oveľa bližší, prejavujeme si viac nežnosti a po dobrej večeri niekde v meste si doma častejšie doprajeme príjemné intímne chvíľky,“ priznáva Petra.

Predvídajte!

V každom prípade si netreba od letných lások veľa sľubovať. To, čo sa jednému môže javiť ako výnimočné vzplanutie, môže byť pre iného len nezáväzné dobrodružstvo.

„Vzťahy sú plné erotických nedorozumení,“ varuje Danica Caisová. Muži sú inak nastavení ako ženy, ktoré podľa odborníčky hľadajú skôr stáleho partnera. „Treba pochopiť, že aj keď sa chlapci tvária záväzne, nemyslia to tak. Sledujú vlastné ciele. Ale netreba im to mať za zlé. Jednoducho sú tak nastavení,“ dodáva.

Mužov ako Ivan, ktorí hneď na začiatku dajú najavo, že si chcú s dotyčnou užiť iba príjemné erotické dobrodružstvo, nie je veľa. A potom si mnohé slečny pripadajú podvedené a po lete plačú do vankúša.

Ako teda zabrániť sklamaniu z letnej lásky? Ideálne je neočakávať od každého zoznámenia a prejavených sympatií hlboký cit, ktorý pretrvá. „Treba sondovať. Flirt je rozsiahly systém správania, rituál. Keď sa chce s vami chlapec stretnúť viackrát, cíti sa s vami dobre aj bez toho, že by vás tlačil do posteľných radovánok, možno aj on hľadá vážnejší vzťah,“ vysvetľuje sexuologička.

Pre letné lásky teda platí, že treba byť v strehu a nerobiť si zbytočné ilúzie. Horúce prázdninové či dovolenkové dobrodružstvá sa predsa pokojne môžu zaobísť aj bez zlomeného srdca.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní