Ach, tie kalórie!: Nikto ich nemá rád, ale treba s nimi žiť.

Pozor na ortorexiu: Zo sledovania trendov v stravovaní sa môže vyvinúť závislosť

K starej známej anorexii a novšej exorexii, závislosti od cvičenia, pribudla ďalšia závislosť od zdravého životného štýlu.

Ortorexiu lekári vnímajú ako psychickú poruchu, pri ktorej je človek až posadnutý prepočítavaním nutričných hodnôt a zdravé stravovanie povýšil na duchovnú činnosť.

Zmysel života takýto človek hľadá v zdravých kalóriách a desí sa zjesť nezdravú potravinu, hocičo, čo nie je prírodného pôvodu. Jednoducho, z obyčajného sledovania hitov a trendov v oblasti zdravého životného štýlu a stravovania sa môže nenápadne vyvinúť závislosť.

Čítajte viac:

Odborníčka na chudnutie: Špekáčik nie je pre dámu!

Kde sú hranice?

V obchode pozorne čítate etikety. Dbáte o svoj jedálny lístok. Vyhýbate sa prílišnej konzumácii cukrov a tukov. Doprajete si bohaté porcie zeleniny a ovocia. Všetko je to fajn, ale nepreháňajte to! V opačnom prípade sa zdravé stravovanie a zdravý životný štýl stanú vašou absolútnou prioritou. Okolie začnete otravovať svojimi názormi a vnucovaním biostravovania.

S úsmevom a pohodou: Zdravý životný štýl je „in“ - ale s mierou. Foto: Profimedia.sk

Poškodíte sociálne väzby, veď kto by rád dokola počúval, čo je zdravé a čo nie? Všade si nosíte vlastné biojedlo a odmietate jesť to, čo vám ponúknu v práci, na párty, na návšteve. A časom vylúčite nielen nezdravé, ale i zdravé potraviny zo svojho jedálneho lístka. Ten sa nebezpečne zúži na jeden druh potraviny. Pridruží sa strach, neuróza, stres, zdravotné problémy. Vyčleníte sa z rodiny, pretože vás nechápe.

Čítajte viac:

Odborníčka na stravu: Detox nie je pre každého, delená strava nefunguje

Aktivity, záujmy, práca, priatelia idú bokom. V extrémnych prípadoch môže ortorexia smerovať k chudosti, rednutiu kostí, vypadávaniu vlasov, dokonca až k ohrozeniu života. Kult zdravého životného štýlu: Podľa odborníkov sú najohrozenejšími tí, ktorí majú dobrý prístup k informáciám a nedokážu ich triediť.

Prieskumy uvádzajú, že už aj u nás sa s ortorexiou stretol každý štvrtý človek najmä vo veku 30 - 40 rokov, sú to úspešní ľudia so stabilným zamestnaním. Navyše rozmachu tejto závislosti pomáha napodobňovanie životného štýlu celebrít. Vyhľadať lekára nie je hanba, práve naopak.