Pozor na prejavy lásky. Môžu vás zabiť.

Pozor na prejavy vášne. Aj obyčajný cucflek môže spôsobiť smrť!

Nedávno médiami preletela bizarná správa. V Mexiku zomrel 17-ročný chlapec na mŕtvicu po tom, čo mu priateľka urobila cucflek. Informáciu ako prvý uverejnil lokálny spravodajský zdroj Hoy Estado de México a nech to znie akokoľvek zláštne, nešťastný mladík nie je na svete jediný.

Na Novom Zélande dostala po modrine z bozkávania mŕtvicu 44-ročná žena. Do nemocnice ju priviezli po tom, čo jej stŕpla horná pera a cítila sa veľmi slabá. Ukážkový cucflek na pravej strane jej krku bol neprehliadnuteľný.

Rádiologické vyšetrenie následne odhalilo krvnú zrazeninu, ktorá bránila správnemu prietoku krvi do mozgu.

Tlak na krčnú cievu

Podľa lekárov bola zrazenina následkom cucfleku. Pri jeho tvorbe zrejme „autor“ modriny zatlačil na vnútornú cievu v krku, ktorá vedie krv do hlavy, takzvanú karotídu. Tá bola na sedemdesiat percent zúžená a poškodená, o čom pacientka ani netušila.

Foto: Profimedia.sk

Z karotídy sa uvoľnila zrazenina, ktorá putovala priamo do mozgu. Prípad Novozélanďanky mal, našťastie, lepší koniec. V nemocnici jej pomohli a dnes je úplne bez následkov. Článok o tomto prípade publikoval The New Zealand Medical Journal.

Mŕtvica aj z kýchnutia

Mŕtvicu väčšinou spôsobí zablokovaná artéria v mozgu po tom, ako ju upchá krvná zrazenina. Vtedy ide o ischemickú mozgovú príhodu. Druhý druh mŕtvice volajú lekári hemoragická, pretože ju zapríčiní prasknutá cieva v mozgu, ktorá spôsobí krvácanie. „V prípade obidvoch pacientov z Mexika a Nového Zélandu to mohol byť práve cucflek, ktorý poškodil cievy v krku a zapríčinil mŕtvicu,“ vyjadril sa profesor neurovedy Thomas Hemmen, z Univerzity California, San Diego.

Foto: Profimedia.sk

„Umrieť na cievnu mozgovú príhodu spôsobenú cucflekom je naozaj zváštne, ale nie nemožné. Stretol som sa s tým, že takúto príhodu dostali pacienti zo zdanlivo malých poranení krku, ktoré vznikli počas zvracania, kýchnutia, alebo rýchleho otočenia hlavy,” povedal neurológ W. Scott Burgin z Univerzity of South Floria College of Medicine.

Vianočné tipy na darček