Interaktívny obraz Everestu vznikol zo 477 fotografií.

Pozrite si Mount Everest zblízka

Predstavte si, že stojíte pred stanom základného tábora tesne pod najvyššou horou sveta. Nová internetová aplikácia vám umožní, ak už nie adrenalínový výstup, rozhodne aspoň dokonalú ilúziu. Interaktívna fotografia, zložená z neuveriteľných dvoch biliónov obrazových bodov, prináša unikátny pohľad na Mount Everest.

Obraz, ktorý vznikol spojením 477 fotografií, je dielom horolezca a filmára Davida Breashearsa. V spolupráci s neziskovou organizáciu Glacier Works chcel Breashers zdôrazniť vplyv zmeny klímy na životné prostredie. Aj preto plánujú tvorcovia umožniť, aby si ľudia prostredníctvom aplikácie mohli porovnať súčasnú situáciu na najvyššej hore sveta s tou z roku 1921.

"Na interaktívnej fotografii môžete jasne vidieť Khumbu a s troškou námahy dokonca aj základný tábor pod Everestom,“ povedal pre dailymail.co.uk Breashers, ktorý sa na dominantu Himalájí vyšplhal päťkrát v priebehu 33 rokov.

Aj v 3-D formáte

Tvorcovia dúfajú, že sa im podarí projekt zlepšiť natoľko, že sa divák dostane priamo do stanu v základnom tábore. Myšlienka je reálna, keďže na webe je zatiaľ iba zlomok fotografií, ktoré Breashers a jeho spolupracovníci zhotovili. „Zatiaľ sme poskladali obraz iba zo stotiny vytvorených snímok. Čoskoro umožníme ľuďom vidieť aj zvyšných 120 tisíc záberov Himalájí, ktoré vznikli z vrtuľníka.“

Autori chcú neskôr skombinovať staré fotografie s novými a previesť diváka minulosťou Himalájí. Plánujú tiež preniesť fotografie do priestoru. Zlepšená verzia by sa mohla objaviť na webe v júni budúceho roka.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní