Pravda o Leonardovi da Vinci: Diela Dana Browna sú nezmysly

Všetko, čo ste chceli vedieť o da Vincim a jeho najznámejších skvostoch, ale netušili ste, že sa na to máte pýtať.

Keď si prečítate túto knihu, budete o Leonardovi vedieť všetko - tvrdí slogan unikátnej encyklopédie Nekonečný Leonardo. Jej autori - riaditeľ Leonardovho múzea vo Vinci Alessandro Vezzosi a Agnes Sabatová - ju prvý raz vydali už v roku 2008, no na Slovensko sa dostala až teraz.

Je to naozaj úctyhodná publikácia. Štyristošesťdesiat ručne zviazaných strán vrátane šestnástich reprodukcií jeho slávnych malieb na pergamene, aký kedysi sám používal.

Exkluzivitu knihy Nekonečný Leonardo ešte znásobuje skutočnosť, že vyšla v obmedzenom náklade tristo kusov, a hoci jej najlacnejšia verzia stojí 990 eur, momentálne je voľných už len jedenásť (!) výtlačkov.

Nové odhalenia

Čo je teda na Nekonečnom Leonardovi také neodolateľné? Predovšetkým, v čase vzniku encyklopédie prišli autori s viacerými prevratnými teóriami a novými objavmi.

V tom čase sa napríklad začalo vážnejšie špekulovať, že portrét mladej dievčiny nazvaný La Bella Principessa, ktorý sa prvý raz objavil na aukcii v roku 1998 a ktorý bol zrejme vyhotovený pre budúceho ženícha, skutočne namaľoval Leonardo da Vinci, ako to predpokladali niektorí odborníci.

„Totiž, aj keď vieme, že Leonardo bol nesmierne plodný maliar, málokto tuší, že iba pri pätnástich dielach je skutočne potvrdené jeho autorstvo,“ povedal nám v exkluzívnom rozhovore autor knihy Alessandro Vezzosi.

Mimochodom, pravosť diela sa medzičasom potvrdila a jeho cena razom stúpla na 160 miliónov dolárov. Jeho majiteľ ju pritom získal za dvadsaťtisíc.

No aj keby v knihe neboli žiadne fantastické odhalenia, bez váhania možno povedať, že je to prvý, naozaj komplexný životopis renesančného génia. Budete však o ňom naozaj vedieť všetko?

Sám Vezzosi, tiež rodák z Vinci, ktorý sa pátraniu po Leonardových stopách venuje už od roku 1969, priznáva, že o jeho najslávnejšom rodákovi je stále čo objavovať.

„Bol to muž plný fantázie, nápadov, skrátka, nepopierateľný génius. Stále je niekde viac ako štyritisíc neobjavených - a ja dúfam, že nie navždy stratených - stránok z jeho zápiskov či denníkov.

Nehovoriac o obrazoch, o ktorých máme záznamy, no ktoré dodnes nikto nevidel. Mnohé sa rozkradli ešte počas jeho života, pri mnohých možno ich majitelia ani netušia, aký poklad doma skrývajú,“ myslí si Alessandro Vezzosi.

Čítajte viac:

Da Vinciho čínsky kód: Je Mona Lisa Leonardova matka z Orientu?

Syn otrokyne?

Vezzosi sa v knihe venuje všetkým obľúbeným hypotézam spojeným s Leonardom da Vinci. Nevynechal ani jeho nemanželský, ba údajne exotický pôvod.

Pátral, čo je pravdy na tom, že jeho matka bola otrokyňa, a to dokonca z Ruska či Bulharska - čo by vraj mohla byť príčina Leonardovej nezvyčajnej fantázie a všestrannosti.

Nevyhol sa ani maliarovej domnelej homosexualite, aj keď jednoznačnú odpoveď nečakajte. „Obvinenie zo sodomie s mladým modelom, prostitútom a zlodejíčkom, ktorému čelil s ďalšími priateľmi, nakoniec stiahli, ale ťažko povedať prečo. Ukázalo sa, že išlo len o ohováranie? Pokus získať peniaze za vydieranie? To už nezistíme,“ vraví Vezzosi.

Miláčik panovníkov

V knihe sa, samozrejme, najviac hovorí o Leonardovej tvorbe. Vo všetkých oblastiach. „Bol nesmierne komplexný autor, ale to nie je žiadna novinka,“ vraví Alessandro Vezzosi.

Zároveň však dodáva, že niektoré z vynálezov, ktoré sa Leonardovi pripisovali, boli skôr výsledkom fantázie jeho obdivovateľov - ako údajný da Vinciho bicykel. A niektoré zasa boli výsledkom fantázie Leonarda - bez toho, aby niekedy mohli fungovať.

„Bol to fantasta, rád vymýšľal nové veci, ale nezriedka príliš popustil uzdu predstavivosti. Mohol si to dovoliť, pretože mal bohatých mecenášov, ktorí jeho výstrelky ochotne financovali. Skôr či neskôr totiž vždy vynašiel niečo, čo sa dalo použiť,“ hovorí riaditeľ Museo Ideale Leonardo da Vinci.

To bol dôvod, pre ktorý si Leonarda obľúbil aj kontroverzný panovník Caesare Borgia. A urobil z neho svojho hlavného vojenského architekta a inžiniera.

Cestovali spolu po Taliansku a Leonardo pre svojho patróna vytvoril viacero prevratných máp. „Samozrejme, aj on musel slúžiť panovníkom, ale len vtedy, keď si myslel, že ide o správnu vec. Mohol si to dovoliť. Bol slobodný človek.“

Čítajte viac:

Tento obraz bol 500 rokov mýtus. Maľoval ho Leonardo alebo jeho milenec?

Zachráňme Leonarda

Azda najviac kontroverzií a mýtov však vyvolávajú da Vinciho obrazy. Pre jeho nesmiernu maliarsku zručnosť ho autori knihy označujú za priekopníka výtvarnej avantgardy, no neboli to len maliarske techniky, ktoré privádzali do úžasu jeho fanúšikov. Jeho obrazy mnohí dodnes považujú za plné symbolov a tajomných odkazov.

Najobľúbenejšími terčami sú pritom Posledná večera, Mona Lisa, jediný potvrdený Leonardov portrét a Uomo vitruviano, Človek vitruviánsky. Prečo vlastne?

Podľa Alessandra Vezzosiho skrátka preto, lebo sú najznámejšie a najviditeľnejšie. Nehovoriac o reklame, ktorú im urobil spisovateľ Dan Brown. Vezzosi otvorene priznáva, že ho nemá rád.

„Každý román je umelecké dielo a ako také musí byť rešpektované. Rešpektujem autorskú licenciu, aj keď sa mi jeho knihy nepáčia. No čo mi naozaj prekáža, to sú zavádzajúce informácie, ktoré v nich prezentuje,“ vraví Alessandro Vezzosi.

Pre Brownove romány dokonca zorganizoval špeciálnu konferenciu nazvanú Zachráňme Leonarda. Presnejšie - také konferencie organizuje vždy, keď sa niekde objavia vymyslené informácie o jeho obľúbenom umelcovi. Účastníkmi sú kapacity z vedeckej obce a záujem vraj býva obrovský.

Na „proces s Brownom“ prišli aj ľudia z Opus Dei, teda z organizácie, ktorú si vo svojich dielach poriadne podáva. „V podstate tam inscenujeme niečo ako proces - ja bývam zvyčajne žalobca. Doteraz sa mi podarilo vždy všetky hlúposti vyvrátiť,“ smeje sa Vezzosi.

„Hoci, aby som bol spravodlivý, musím povedať, že v jednej veci mal Dan Brown pravdu. V tom, že Madonna na skalách bola namaľovaná na plátne. To však bolo jediné.“

Vymyslel špagety?

No ešte viac než Dan Brown nahnevala Alessandra Vezzosiho kniha o Leonardovej kuchyni - Note di cucina di Leonardo da Vinci -, ktorá vyšla v Taliansku v roku 1978.

„Neviem, či ju vydali aj u vás, ale dúfam, že nie. Zosmiešnila všetkých a všetko! Aj my s Agnese Soranovou sme napísali knihu, ale vážnu, serióznu, o víne, oleji a jedlách v časoch Leonarda. Je to kniha, ktorá vznikla na základe dokumentov. Popierame tam skoro všetko, čo je napísané v tej prvej knihe. Lenže, bohužiaľ, medzitým tomu uverilo veľa novinárov,“ hnevá sa Vezzosi.

Detaily? „Napríklad sa tam hovorí, že Leonardo založil spolu s Boticellim reštauráciu, tratóriu. A vraj spolu kreslili jedálne lístky! Podľa tej knihy Leonardo vymyslel aj špagety a nástroj na výrobu lazaní či mlynček na korenie. Taká somarina!“

Leonardo nebol dokonalý, ale geniálny

Prečo Leonardo da Vinci fascinuje toľko spisovateľov a vedcov? A prečo jeho práce tak často obostierajú mýty? S ALESSANDROM VEZZOSIM, riaditeľom Museo Ideale Leonardo da Vinci, sa o tom zhovárala MARTINA SKÚPA.

Leonardo da Vinci je umelec, o ktorom sa napísalo hádam najviac kníh. Prečo?

Je to preto, že je ľahkým prostriedkom na získanie popularity? Podľa mňa preto, lebo je to jednoducho najslávnejší umelec a vedec na svete. Zosobňuje renesančný mýtus, veľmi pestrý a bez limitov. Stal sa protagonistom súdobej kultúry, vstúpil do kroník a histórie. Priťahuje najrôznejšie záujmy. Mnohí chcú ukázať, že ho poznajú, a ukázať jeho univerzálneho génia.

Prečo Leonardovo dielo vyvoláva toľko špekulácií?

Lebo je ideálnym cieľom pre rozprávačov, iróniu, legendy, modlárstvo i znesvätenie. Najmä vďaka svojim výtvarným ikonám ako Posledná večera a Človek vitruviánsky či Mona Lisa, ktoré ešte viac preslávili krádeže, útoky, romány a falzifikáty. Ale on je naozaj výnimočný génius. A jeho dielo studnica poznania.

Bol dokonalý umelec?

Skôr ako dokonalý bol geniálny. Na rozdiel od všetkých iných - vo svojej komplexnosti. Dokonalý? Za takého považovali skôr Raffaela, Kleeho alebo Kandinského.

Čo si myslel o svojich kolegoch maliaroch? A ako sa oni pozerali na neho?

Často sa musel boriť so závisťou, s ohováraním a krivdou. Sporil sa dokonca aj so svojím priateľom Boticellim, no najmä so svojím rivalom Michelangelom. Na druhej strane ho obdivovali umelci ako Raffaelov otec i sám Raffael, jeho učiteľ Verochio, jeho žiaci a patróni: od Sforzovcov, Mediciovcov, Borgiovcov cez francúzskych kráľov až po sultána Bajazida II., vládcu Konštantínopolu.

Hovorilo sa o ňom, že bol veľmi pekný. Je to pravda?

Ako o peknom o ňom píšu jeho obdivovatelia. Ale vlastne nemáme jeho portrét z mladosti, ktorý by to potvrdzoval. Všetky sú iba domnelé. Hovorí sa to o Verocchiovej soche Dávida, niektorí veria, že on sám sa namaľoval na obraze Klaňanie troch kráľov - mal by to byť mladík v pravom dolnom rohu. Inak, bol veľmi svojský aj čo sa týkalo obliekania. Na protest proti diktátu módy chodil v dlhej ľanovej košeli a prostovlasý.

Prečo ste sa vy začali zaujímať o Leonarda da Vinci?

Som pôvodom z Vinci, kde žijem. Chytilo ma to, keď som bol ešte veľmi mladý, v roku 1969. A prečo? Pretože som ho považoval nielen za renesančného maliara, ale za inšpirátora a predchodcu avantgardy 20. storočia - od futurizmu a dadaizmu až po konceptuálne umenie.

Vy sám ste výtvarník. Dokonca ste získali nejaké ceny. Tvoríte ešte?

(Smiech.) Začal som skoro, robil som konceptuálne umenie, obrázky zo slov, ale aj bronzové sochy. Od roku 1973 však nevystavujem. Stal som sa kritikom umenia a svoju niekdajšiu prácu držím v tajnosti - napriek tomu, že som sa podpísal ako Anonym.

Ale možno o dva roky možno opäť ukážem svoje diela a prestanem písať kritiky. No za svoje dielo - v spolupráci s ostatnými - považujem aj Museo Ideale Leonardo da Vinci, Leonardovu záhradu s Labyrintom a Nekonečným uzlom.

Vianočné tipy na darček