Hrobku faraóna Tutanchamóna objavili neporušenú. Okolnosti smrti panovníka sú nejasné.

Prečo faraóna Tutanchamóna pochovali so stoporeným penisom?

Egyptského panovníka Tutanchamóna neposlali na druhý svet iba s mimoriadne bohatou výbavou hrobky, ale aj posmrtne vzrušeného. Štúdia ukazuje, že za večnou erekciou boli náboženské dôvody. Aké?

Tutanchamónov hrob našli archeológovia začiatkom 20. storočia. Múmii pokrytej čiernou tekutinou chýbalo srdce, zato však mala stoporený pohlavný úd. Penis pri mumifikácii zabalzamovali tak, že bol vztýčený v 90 stupňovom uhle. Prečo taký bizarný rituál?

Vedci sa domnievajú, že 12. faraóna osemnástej dynastie chceli poslať do večnosti ako stelesnenie Ozirisa, ktorý bol nielen staroegyptským bohom podsvetia, ale aj plodnosti.

Penisom proti revolucionárom

Egyptológovia z Americkej univerzity v Káhire tvrdia, že vztýčenia penisu ako symbol Ozirisa a jeho moci malo zastrašiť vtedajších náboženských revolucionárov. Tí začali pôsobiť v krajine za vlády Achnatona, desiateho panovníka 18. dynastie, ktorý chcel zničiť vieru v egyptských bohov a uctievať iba jediného – slnečný kotúč s názvom Aten.

Tutanchamón sa snažil revolúciu zvrátiť, no vo veľmi mladom veku ho dostihla smrť. Časť historikov ju pripisuje infekcii v rane po zlomení nohy, hoci analýza DNA v roku 2010 preukázala aj stopy malárie v organizme panovníka.

Oziris: Staroegyptský boh podsvetia bol zároveň bohom plodnosti. Foto: wikipedia.org

Oziris bez srdca

Počas mumifikácie mŕtvolu panovníka natreli voňavými masťami a vztýčili penis do 90 stupňového uhla. Kožu potreli čiernou kvapalinou, aby pripomínala podsvetného boha Ozirisa. Podľa náboženských textov prikázal faraónov brat Seth odstrániť srdce a pochovať ho osobitne, píše britský portál dailymail.co.uk.

Rituály boli podľa profesora Salima Ikrama z univerzity v Káhire vykonané tak, aby nikto nepochyboval o tom, že Tutanchamón bol bohom podsvetia. „Vztýčený penis evokuje najcharakteristickejšiu Ozirisovu črtu – plodnosť. Bol dokonalým symbolom znovuzrodenia a zmŕtvychvstania,“ vysvetľuje Ikrama.

Čítajte viac:

Vedci spravili virtuálnu prehliadku faraóna Tutanchamóna. Prečo bol pochovaný bez srdca?

Tutanchamón bol posledným z kráľovského rodu 18. dynastie Novej ríše. Faraónom sa stal v roku 1333 pred Kristom ako desaťročný, vládol deväť rokov. Jeho ochromujúcu hrobku s množstvom zlata našli nevykradnutú archeológovia v roku 1922.

Vianočné tipy na darček