Prečo muži nehovoria - milujem ťa

Sú to len dve jednoduché slová, po ktorých naše partnerky tak veľmi prahnú. Ale nie vždy sa ich dočkajú.

Jazyk lásky nie je univerzálny. Každý z nás svoje pocity vyjadruje inak. Svojím vlastným, prirodzeným spôsobom. Muži a ženy sú odlišní. Neznášajú prijímanie roly, ktorá im nesedí. Zvlášť pri vyjadrovaní náklonnosti.

A čím viac od nich partnerky túto polohu vyžadujú, tým sú odmietavejší. Americké rodinné filmy a seriály v tejto oblasti narobili viac škody ako úžitku. Zo slov milujem ťa, ľúbim ťa alebo mám ťa rád sa v nich stalo klišé, málo znamenajúca súčasť pozdravu, donekonečna opakovaná fráza, ktorá lezie na nervy, obťažuje a pôsobí teatrálne.

Buďme však spravodliví, režiséri a scenáristi to mysleli dobre a hlavne zďaleka nie sú jedinými vinníkmi, prečo dostať z muža čarovné slovíčka je často doslova heroická práca.

Chlapa robia činy

Niektorí odborníci hovoria, že príčinou môže byť rozdielna štruktúra neurónov v mozgu muža a ženy. Za touto teóriou stojí napríklad americký neurobiológ a nositeľ Nobelovej ceny Paul Greengard. U žien je vraj citové a rečové centrum prepojené jednoduchšie ako u muža, a tak naše dámy ľahšie vyjadrujú svoje pocity, túžby.

Páni, naopak, otázky lásky a vzťahu analyzujú, zamýšľajú sa nad celým spektrom otázok, pričom odpovede nie sú také jednoznačné a priamočiare. Aj preto neraz vnímajú otázku Miluješ ma? za mimoriadne stresujúci faktor. Dráhy medzi neurónmi však nie sú jediným dôvodom. Tých je oveľa viac a netreba na ne žiadne náročné vedecké výskumy. Zaľúbené dámy štandardne očakávajú svoju rozprávku, pozlátku, chcú sa cítiť milované a chcú, aby partner bol z nich pobláznený.

Paradoxne, keď to dosiahnu, neraz ich to začne obťažovať. Chlapi však náklonnosť vyjadrujú inak než slovami. Dokonca ich považujú za istý prejav slabosti.

Kontraproduktívny nátlak

Nemalú úlohu hrajú obavy. Priame vyznanie vnímajú muži ako záväzok, nie ako okamžitý pocit. Majú skúsenosti, že láska časom vyprší, a chcú byť čestní. Prípadne sa chcú vyhnúť výčitkám, ktoré by zákonite prišli - „Veď si mi hovoril, že...“ Na slová lásky totiž ženy obvykle nerady zabúdajú. Z času na čas, vo chvíľach, keď sú plní vášne a túžby, sa žena predsa dočká. Z mužského pohľadu to však znamená menej ako objatie v parku či kytička len tak, pre radosť.

Možno je namieste dodať, že existujú páry, kde chlap s pravidelnými vyznaniami nemá najmenší problém. Tu sa však treba mať skôr na pozore. Buď vzácne miluje viac než žena, je sukničkár a hovorí milujem ťa programovo a manipulatívne, alebo jednoducho chce mať pokoj, a tak povie aj nasilu to, čo partnerka chce počuť. V poslednom prípade hrozí, že žena takýmto nátlakom na prejavy lásky o svojho milovaného príde.

Dôležité sú drobnosti: Ako teda zistiť, že vás muž naozaj miluje? Vždy pamätajte, že on uvažuje inak. Počúvajte ho. Slová ako „je mi s tebou krásne“, prípadne „dnes vyzeráš fantasticky“ nebývajú pravidlom, ale občas sa v konverzácii spontánne vyskytnú. Sú totiž pre neho prirodzenejšie a pravdivejšie. Sledujte tiež, či vás vníma, či sa zaujíma o váš deň, či sa snaží urobiť vám radosť, pričom na úspechu jeho snaženia zase až tak nezáleží. K zaujímavému zisteniu dospeli vedci z oddelenia experimentálnej psychológie na Oxfordskej univerzite. Podľa nich je dobrým barometrom na určenie miery zamilovanosti bozkávanie.

Objavili totiž priamy vzťah medzi dĺžkou a frekvenciou bozkov a kvalitou spolužitia. Paradoxne, nič také nespozorovali v súvislosti s frekvenciou sexuálnej aktivity. Iný výskum skupiny odborníkov z britskej The Open University zase hovorí o tom, že najúčinnejšie v partnerskom vzťahu sú detaily a drobnosti, ktorými sa obdarúvame.

Z otázok, ktoré položili štyrom tisíckam respondentov, vyplynulo, že partneri si cenia napríklad kávu prinesenú do postele, raňajky, ktoré ich po zobudení čakajú v kuchyni, či poznámku o peknej manželkinej postave viac než večeru v drahej reštaurácii, bonboniéru alebo kyticu. Hoci by určite bola veľká chyba posledné tri položky z ideálneho spolužitia vylúčiť.

Nové je dobré

Doktorka Rachel Needlová z univerzity vo Fort Lauderdale na Floride túto teóriu potvrdzuje a dodáva: „Mnohí z nás si myslia, že prejavy lásky majú byť spontánne a keď neprichádzajú samy od seba, niečo vo vzťahu nefunguje. Je to mýtus. Zdravý láskyplný vzťah si vyžaduje čas, energiu, vedomé úsilie, pravidelnú komunikáciu, emocionálne prepojenie.“ Odporúča, aby si partneri sami pre seba pripomínali, prečo sa zamilovali, a pridávali k tomu ďalšie dôvody. Predvídateľnosť totiž môže lásku utlmiť aj zabiť.

Páry by mali hľadať nové impulzy, vniesť do spoločných chvíľ pocit dobrodružstva, prekvapenia. „Rúcajte stereotypy vždy, keď je to možné,“ pripomína psychologička. „Lásku si môžete každý deň vyjadrovať množstvom maličkostí.“ Čo keby ste sa vždy pri raňajkách zamysleli, čím dnes svojej polovičke urobíte radosť? Verte, bude to zábava. Ostentatívne, neoriginálne milujem ťa pri vašich nových nápadoch určite stratí opozeraný šarm. Buďte, skrátka, taký partner, akého by ste si vy sami želali po svojom boku.


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].