Slastné vzdychy: Ich intenzita závisí od vzrušenia, temperamentu dotyčnej a jej schopnosti uvoľniť sa.

Prečo pri sexe vzdycháme? Mužov to vzrušuje

Zvukové prejavy pri milovaní sú vzrušujúce, ale nie pre susedov. Väčšina pánov sa zhodne, že slastne vzdychajúca žena im dáva najavo spokojnosť.

Kopulačná vokalizácia. Týmto termínom nazývajú vedci slastné vzdychanie pri intímnych radovánkach. Pre niekoho samozrejmý sprievodný jav vzrušujúcich chvíľ vo dvojici, pre susedov nočná mora. Prečo má sexuálna aktivita aj takéto zvukové prejavy?

Britskí vedci dospeli k prekvapujúcemu zisteniu - každá štvrtá žena vzdychá preto, aby urýchlila partnerovu ejakuláciu. Vášnivý zvukový prejav nežnej polovičky zväčša ešte väčšmi rozdráždi aj muža a skôr ho privedie k orgazmu.

Inú teóriu, prečo dámy pri sexe vzdychajú, ponúka americký psychológ Christopher Ryan. Ženy hlasným prejavom, podobne ako samice šimpanza svojím škrekotom, lákajú samcov. Nuž, výskumy ponúkajú vskutku zaujímavé vysvetlenia, ale sú aj oveľa lichotivejšie príčiny milostných zvukov.

Hormóny šťastia

Kým sa odborník Artúr Ivančík pustí do objasnenia vášnivých vzdychov, zasvätí nás do chémie ľúbostného aktu. „Prežívanie intímnej chvíle dvoch milujúcich sa ľudí spúšťa v ich telách doslova až magický, ale prírodou miliónmi rokov osvedčený vodopád fyziologických reakcií - na hormonálnej i nervovej úrovni.

Mozog a telo sa už počas predohry postupne pripravujú na príval koktailu neurohormónu dopamín, ktorý hrá hlavnú úlohu spolu s noradrenalínom a beta-endorfínom. Odmeňujú obe milujúce telá darom slasti pri sexuálnom vyvrcholení,“ vysvetľuje.

Vyplavenie noradrenalínu spôsobuje zrýchlenie srdcovej činnosti a dýchania, vedie k zosilneniu a zvýšeniu vnímavosti na rôzne podnety. A tak sa postupne dostávame aj k spomínaným milostným zvukom.

„Zrýchlené dýchanie, slastné stonanie alebo až hlasnejšie prejavy sú už vlastne prejavom sexuálneho vzrušenia z blížiaceho sa vyvrcholenia,“ dodáva odborník.

Vzdychy rozpália

Samozrejme, nie každý má pri milostných hrách potrebu zvukových prejavov. Najmä páni sú v posteli tí tichší. „Niektorí muži sa kontrolujú a sústredia na podanie výkonu a vo chvíľach rozkoše zadržiavajú dych alebo sa vedome zdržiavajú slastných vzdychov. Môže to byť na škodu, lebo tým potláčajú svoju schopnosť naplno a ešte intenzívnejšie prežiť orgazmus,“ upozorňuje psychiater Artúr Ivančík.

U žien je sexuálna vzrušivosť a prežívanie vo všeobecnosti na úplne rozdielnej vzostupnej dráhe ako u muža. „Vonkajšie prejavy vzrušenia, ako sú hlasové prejavy, sú u nich v zásade závislé od štádia a intenzity vzrušenia. Temperament a typ osobnosti tiež zohrávajú dôležitú rolu v ich hlasovom prejave. Najmä však ich ochota a schopnosť prestať sa na chvíľu vedome kontrolovať a poddať sa úplne pocitu ‚malej smrti‘,“ opisuje odborník.

Väčšina pánov sa zhodne, že slastne vzdychajúca žena im dáva najavo spokojnosť a oceňuje prežívanú sexuálnu rozkoš. „Teda aj z odborného pohľadu hlasnejšie prejavy slasti pri milovaní určite pomáhajú intenzívnejšie rozhorieť plameň vášne a prehĺbiť sexuálne prežívanie oboch partnerov,“ dodáva.

Radšej sa hryzie do ruky

Oddať sa slasti a zároveň hlasnými vzdychmi oceniť partnerov výkon je však len jedna strana mince. Tá druhá je oveľa praktickejšia a súvisí s otázkou, čo si o nás pomyslia susedia. „V našom panelovom dome sa niekto venuje veľmi hlasným intímnym hrám a dosť nám narúšajú bežný život,“ sťažuje sa Igor.

„Ešte horšie by bolo, keby mali za susedky Šarapovovú alebo Azarenkovú,“ reaguje na podobné sťažnosti Karol. Naráža na hlučné prejavy slávnych tenistiek pri hre. Viktoria Azarenková dokáže pri dueli vydať zvuk s hlasitosťou deväťdesiatpäť decibelov.

„Nemôžem to zmeniť, je to časť môjho dýchacieho systému. Je to pre mňa prirodzené a robím to už od detstva,“ uviedla Bieloruska. Ruska Maria Šarapovová ju tromfne - jej hlasitosť dosahuje stopäť decibelov.

„V liečbe sexuologických porúch sa pri problémoch s prežívaním orgazmu cielene využívajú aj techniky nácviku relaxačného dýchania, ktoré je pomalé, pomerne hlboké a umožňuje potom dosiahnuť stav hlbokého uvoľnenia na ceste k vyvrcholeniu,“ radí Artúr Ivančík.

Na dýchací systém sa pokojne môžu vyhovoriť aj posteľné dračice. Jednoducho, niektoré ženy svoje vzdychy pri prežívaní erotickej slasti ovládať dokážu, iné nie. „Je to fakt problém. Hryziem si pri tom do ruky, až ma to bolí. Alebo si skryjem hlavu do vankúša,“ priznáva temperamentná Andrea.

Ohľaduplný človek nie je ľahostajný k tomu, či narúša - hoci aj vzrušujúcimi zvukmi - pokoj susedov. Na druhej strane, buchot kladiva či vŕtačky alebo hlasnejšia hádka sú oveľa nepríjemnejšími susedskými zvukmi. „Čo na tom, že dianie za dverami spálne občas začujú aj susedia? Zhodneme sa na tom, že väčšinou možno budú iba závidieť,“ odľahčí tému Artúr Ivančík.

Každému podľa chuti

Psychiater Artúr Ivančík urobil anketu o tom, či páni preferujú ženy s hlasnejšími hlasovými prejavmi pri intímnostiach. Zúčastnilo sa na nej desať mužov vo veku od tridsaťštyri do päťdesiatpäť rokov. Dvaja muži mali základné vzdelanie, štyria stredné a zvyšní vysokoškolské vzdelanie. Výsledok ma neprekvapil,“ priznáva.

„Siedmi páni označili a jednoznačne považovali hlasnejší prejav žien pri intímnostiach za pozitívny a prínosný a zároveň ho vnímajú aj ako ocenenie ich sexuálnej zdatnosti. Dvaja muži sa vyjadrili indiferentne - môžu, ale nemusia byť hlasnejšie prejavy slasti zo strany partneriek. Iba jeden muž z ankety prejavil svoj negatívny postoj k uvedenej otázke,“ dodáva.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní