Predpoklad spokojného sexuálneho života? Menej teórie, viac praxe

Robte všetko, čo vám vyhovuje a neobťažuje okolie. Dôležité je, či vás to, čo sa deje v posteli, uspokojuje a baví, a nie, či to zodpovedá „štandardu“.

Hra na batoľa ako súčasť posteľných radovánok? Pre väčšinu zrejme absurdná predstava. Existujú však páry, ktoré sa v mene rozkoše oddávajú oveľa bizarnejším hrám.

Ak sa tak deje dobrovoľne, bez nátlaku, psychického vydierania a obťažovania okolia, zbytočne nad tým budeme krútiť hlavou. Keďže všeobecne platný recept na dobrý sexuálny život neexistuje, každá dvojica si musí nájsť vlastnú cestu. Odborník môže podať pomocnú ruku.

Večná otázka

O sexe sa popísali tisícky článkov, zborníkov a kníh, no každý problém má svoje špecifiká a všeobecné riešenia nie vždy fungujú. Každý z nás má vlastnú predstavu o ideálnom sexuálnom živote, líšia sa aj naše sexuálne fantázie. Odborníci napriek tomu upozorňujú, že niektoré otázky počúvajú vo svojich ordináciách stále.

„Najčastejšie sa vo svojej praxi stretávam s tým, že klient má obavy, či je normálny, či sú jeho túžby, predstavy a sexuálna prax normálne, či zodpovedajú štandardu, tomu, čo robia ostatní,“ hovorí uznávaný český sexuológ Petr Weiss. Pripomína, že nemalý podiel na tom majú i médiá, ktoré nezriedka predkladajú falošný obraz o sexualite, a tak prispievajú k vzniku mnohých mýtov.

Často opakovanou mantrou je spoločný orgazmus, o ktorom existuje celý rad teórií. Problémy však môže narobiť už aj frekvencia sexuálnych stykov prezentovaná ako štandard.

Každý, kto sa miluje menej alebo viac, sa môže cítiť nenormálny, respektíve ho môže partner označiť za takého. Hoci žiadne „normálne“ číslo neexistuje. So stanovením diagnózy preto treba byť veľmi opatrný a v prípade problémov sa obrátiť na skutočného odborníka.

Športová disciplína

Štyridsiatnička Andrea priznáva, že aj ona z času na čas podľahne neexistujúcim štandardom a trendom. „Sex mám veľmi rada a viem si ho užiť oveľa viac, než keď som mala dvadsať. Niekedy si však pripadám ako nejaký exotický tvor, keďže ma stále baví klasická súlož a nemám potrebu robiť žiadne šialené experimenty,“ píše na jednom z diskusných fór.

Dvojnásobnej matke Anite zas prekáža, že sex býva prezentovaný ako nejaká výkonnostná disciplína a cíti sa pod tlakom. „Mám pocit, že musím byť excelentná milenka, ktorá vie muža uspokojiť. Neviem, ako to vnímajú muži, ale mňa unavuje predstava, že sex sú preteky s cieľovou páskou.“

Naopak, v sexe hľadá uvoľnenie, intimitu. „Nechcem ho brať ako výkonnostnú disciplínu,“ dodáva tridsaťštyriročná Anita. „Sexualita sa často opisuje ako technický návod. Ak urobíte A, stane sa B. Ak stlačíte tlačidlo C, vyvoláte reakciu D,“ dodáva Petra. V živote to však funguje inak.

(Ne)normálne

Odborníci upozorňujú, že neexistujú jednoznačné hranice medzi tým, čo je normálne, čo je na hrane a čo už za ňou. „Je normálne milovať sa raz za mesiac alebo dvakrát denne? Oba varianty sú v poriadku, ak to vyhovuje danej dvojici. A tak je to vlastne s celým sexom - ak nám to tak vyhovuje, je to v poriadku. Do neporiadku sa to dostane vtedy, keď nútime partnera alebo seba do niečoho, do čoho sa nám nechce, čo nám nevyhovuje,“ zdôrazňuje Weiss.

Čítanie o sexe môže byť dobrou inšpiráciou či dokonca zábavou. Základným predpokladom skutočnej sexuálnej spokojnosti je však menej čítať a viac praxovať. Sexuológ pripomína, že každý človek je individualita.

„Napriek tomu sa ľudia stále zaoberajú určovaním hraníc normálnosti a nenormálnosti. Obklopujú sa rôznymi sexuálnymi mýtmi, majú pocit, že ostatní robia v posteli iné veci, a preto majú určite kvalitnejší milostný život, porovnávajú sa...“

Práve to však podľa neho vedie do pekla. Nie je totiž nič nudnejšie a asexuálnejšie ako premýšľanie o tom, čo robia iné páry v spálni a či si to náhodou neužívajú viac ako vy.

„Nielenže tým dusíte vlastný sexuálny život, ale zároveň sa zaoberáte niečím, o čom nemôžete mať ani potuchy. Napriek všemožným anketám, sexuálnym štúdiám, múdrym knihám a článkom nevieme, čo sa skutočne odohráva v spálňach iných ľudí. Medzi tým, čo ľudia hovoria, a tým, čo naozaj robia, je totiž obrovský rozdiel,“ varuje Weiss.

Dobrovoľnosť

Namiesto čítania a porovnávania sa odporúča sústrediť sa na prax a vlastné pocity. Dôležité je, či vás to, čo sa deje v posteli, uspokojuje a baví, a nie, či to zodpovedá „štandardu“.

„Nič na svete nie je perverzné alebo zlé, ak s tým súhlasia obaja zúčastnení,“ zdôrazňuje Weiss. Podľa neho treba zabudnúť na vety typu „ale každý to predsa robí“ alebo, naopak, „toto nikto normálny určite nerobí“. V opačnom prípade sa ocitnete pod neželaným tlakom, ktorý narobí viac problémov ako osohu.

„Akurát budete pod tlakom a budete seba i partnera nútiť do vecí, do ktorých sa vám vlastne nechce. Alebo sa prestanete venovať tomu, čo vás baví a uspokojuje,“ varuje Weiss.

Sex má byť zábava a nie dôvod na stres a obavy. V prvom rade si ho treba užívať slobodne a bez predsudkov. A čo sa týka receptu na dobrý milostný život, ten si musí zostaviť každý sám podľa vlastných potrieb a fantázií. Hľadanie cesty, ktorá bude vyhovovať obom partnerom, môže byť potvrdením starej pravdy, že aj cesta môže byť cieľ.

Vianočné tipy na darček