Prekliata stavba: Bazén nad starým bratislavským tunelom by si mohol zahrať v horore

„Sedem rokov tu žijem, ale nič sa nezmenilo," hovorí muž, ktorý býva hneď vedľa bazéna nad tunelom pod hradným bralom v Bratislave.

Útočisko tu vraj našlo viacero bezdomovcov, priebežne sa menia a striedajú. No inak „lokalita je toto dobrá," dodáva muž.

Bazén nad tunelom
Bazén nad tunelom
Viktor Malý

Skvelá lokalita

Skutočne skvelá lokalita. Na hradnom vrchu prepych, dole bezdomovci a mŕtvy bazén. Pri troche čierneho humoru by sa dalo povedať, že je to po Pasienkoch "druhá bratislavská päťdesiatka". Začarovaná od samého začiatku!

Bazén nad tunelom
Bazén nad tunelom
Viktor Malý

Bazén postavili okolo roku 1941, po tom, ako sa Lido pri Dunaji ocitlo za nemeckou hranicou. Vraj preto, lebo - hoci bola vojna, obyvatelia mesta sa nemali kde kúpať. Údajne tu toho chceli postaviť oveľa viac než len ten jeden bazén - až tri bazény, skokanskú vežu, reštauráciu… A aby toho nebolo málo, na internete nájdete informáciu, ktorá nás šokuje ešte aj dnes: údajne mala voda stekať umelým vodopádom po skale tamojšieho starého kameňolomu, kde by sa zohriala a do bazénov by už natiekla príjemne teplá. Projekt, ktorý aj dnes prekvapuje svojou veľkoleposťou.

Bazén nad tunelom
Bazén nad tunelom
Viktor Malý

Prekliata stavba

O "bazén nad tunelom" sa zaujímali novinári vždy. V osemdesiatych rokoch minulého storočia sme sa napríklad od jedného z mestských poslancov dozvedeli, že sa celé roky usiloval o dostavanie tohto bazéna a vlastne už aj o jeho rekonštrukciu, pretože sa za tie roky stihol dosť rozpadnúť… Ale nedocielil nič.

Ťažko dnes nájsť pravdu, niektoré zdroje tvrdia, že bazén v polovici minulého storočia raz aj napustili vodou, a aj že im za pár dní vytiekol, iné tvrdia, že voda v ňom nebola nikdy. V deväťdesiatych rokoch ho niekoľkokrát využili na netradičné kultúrne podujatia, konal sa v ňom multimediálny festival s príznačným názvom Bazén.

Píšu o ňom dodnes, nakrútili o ňom film… Je to jednoducho záhadná stavba, ktorá vždy šteklila fantáziu. Taká bratislavská pyramída plná paradoxov s výhľadom na vily na kopci, na luxusný hotel na dunajskom nábreží, na nový obytný komplex, na chatrče bezdomovcov… Oplatí sa na to pozrieť, len dávajte pozor na pitbula! Aby z toho nakoniec naozaj nebol Hostel!