Ragnarok v stvárnení Emila Doeplera z roku 1905. Mýtický hrdina Odin bojuje proti vlkovi Fenrirovi. Vojna bohov má znamenať koniec súčasného veku.

Pripravte sa na koniec sveta! Podľa Vikingov príde už túto sobotu

Severská mytológia uvádza, že svet v súčasnej podobe skončí 22. februára 2014, teda už túto sobotu. Používa pritom pojem Ragnarok, čo je posledná bitka medzi vikingskými bohmi, v dôsledku ktorej pevninu zaplaví oceán. Potom bude svet obnovený a obývaný generáciou bohov, ktorí bitku prežijú.

Ešte sme sa nestihli spamätať z mayskej apokalypsy, ktorá mala nastať 21. decembra 2012, a už je tu nová hrozba konca sveta. Tentoraz vychádza z teórie starých Vikingov. Podľa severskej mytológie čaká obyvateľov Zeme peklo a následný koniec presne 22. februára 2014.

Vikingovia nazývajú osudný deň Ragnarok. Ide o pomenovanie mytologickej bitky niekoľkých najvyšších bohov, ktorú má sprevádzať séria prozaických udalostí – prírodné katastrofy a potopa sveta.

Výraz, ktorý možno preložiť ako „úsvit bohov“ či „finálny osud bohov“, prvýkrát použil v básni z 13. storočia islandský historik a básnik Snorri Sturluson. Ragnaroku mala podľa Vikingov predchádzať „zima zím“ – tri po sebe nasledujúce tuhé zimy, medzi ktorými nemalo byť žiadne leto. Ďalším sprievodným znakom apokalypsy mala byť absencia morálky a vojny po celom svete. Nepripomína vám to niečo?

Vojna bohov

Ak sú aj hrozivé znamenia v súčasnosti viac ako realistické, legenda už ponúka menej prozaické obrazy. Podľa nej sa v osudný deň z väzenia vymaní mýtický vlk Fenrir, z mora sa vynorí had Jormungand a z podsvetia obrovský drak, ktorí zvedú boj s mŕtvym hrdinom Valhalom.

Ten zostúpi z nebies, aby s bytosťami bojoval. Mohutný zvuk trúby zavolá do boja synov boha Odina a ďalších hrdinov, ktorí napokon v boji s Fenrirom padnú.

Vzápätí pohltí slnko vlk Skoll, jeho brat Hati zasa prehltne mesiac. Z neba budú padať hviezdy a Zemou bude lomcovať obrovské zemetrasenie. Potom sa svet obnoví a obývajú ho tí, čo prežili boj. Pôvodná krajina zmizne pod morom a vytvorí sa nová – utopická pevnina s nekonečnými zásobami.

Novodobí Vikingovia sa pripravujú

Hoci je podobný scenár ťažko predstaviteľný, moderní fanúšikovia Vikingov sa už začali na apokalypsu intenzívne pripravovať. Okrem toho, že odpočítavajú dni a hodiny do konca sveta, sa v týchto dňoch zišli v severoanglickom meste York na slávnosti Jorvik.

Každoročný vikingský festival je za normálnych okolností oslavou konca zimy, teraz má však fatálnejšiu príchuť. V sobotu chce asi tristo novodobých bojovníkov pochodovať mestom a zúčastniť sa na „konečnej bitke bohov“.

Ak sa v sobotu nič nestane, Ragnarok sa pripojí na zoznam k stovke ďalším neúspešným predpovediam konca sveta, vrátane mayskej apokalypsy z 21. decembra 2012 či pádu asteroidu z 1. januára 2000.

Čítajte viac:

Šesť znakov blížiacej sa apokalypsy, ktoré nespomína žiadne náboženstvo

Tieto predpovede sa nikdy nesplnili

Miléniový ošiaľ

Koniec sveta v roku 2000 predpovedali hneď niekoľké teórie. Od pádu asteroidu až po absolútny kolaps elektronického systému, v dôsledku čoho malo dôjsť k najrozličnejším svetovým katastrofám. Ľudstvo rok 2000 prežilo bez vážnejšej ujmy.

Čierne diery

Hrôzostrašné scenáre vznikali pred spustením veľkého hadrónového urýchľovača častíc, ktorý v septembri 2008 sprevádzkovali vedci v CERNe. Skeptici sa obávali, že experiment skončí katastrofou – vznikom veľkého množstva čiernych dier. Nič také sa však nestalo.

Kométa Elenin

Vesmírne teleso s názvom Elenin vyvolalo rozruch v roku 2011, keď sa malo zraziť so Zemou a spôsobiť globálnu katastrofu. Poruchy v zemskej kôre, masívne zemetrasenie a prílivové vlny by znamenali postupný koniec ľudstva.

Najväčší konšpirátori dokonca o kométe hovorili ako o rafinovanej mimozemskej lodi. Napokon sa však nič nekonalo a Elenin sa vo vesmíre rozpadla ešte skôr, ako by dokončila kataklizmatickú misiu na Zemi.

Mayská apokalypsa

Dátum 21. decembra 2012 mali ako osudný označený starí Mayovia. Podľa nich mal v tento deň Zem zničiť asteroid alebo iný vesmírny objekt. Hoci moderní astronómovia dlhodobo upozorňovali, že nič také sa nechystá, teória mala svojich priaznivcov. Pravdu mali vedci.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní