Pripútajte sa! Slovensko má oddnes svetový rekord, o ktorom málokto vie

Letecké spojenie medzi Bratislavou a Viedňou bude od piatka 14. apríla opäť najkratším medzinárodným letom na svete. Poďakovať sa môžeme Rakúšanom

Doteraz sa titulom „najkratší medzinárodný let na svete” hrdilo spojenie medzi švajčiarskym letiskom St. Gallen-Altenrhein a nemeckým Friedrichshafen ponad Bodanské jazero. Trvalo neuveriteľných osem minút. Pre nezáujem pasažierov ho však rušia a tak sa táto milá svetová rarita vracia späť na trasu Bratislava – Viedeň, ktorú pasažieri zdolajú za desať minút. To je však stále nekonečne veľa času v porovnaní s najkratším vnútroštátnym letom na svete...

Sme svetoví!

Slovensko má síce Sagana, aj najmenšie veľhory na svete a dokonca držíme aj svetový rekord vo výrobe áut v prepočte na jedného obyvateľa. Ale inak tých medzinárodných „naj“ nemáme veľa. Preto poteší aj milá kuriozita v podobe najkratšieho medzinárodného leteckého spojenia medzi Bratislavou a Viedňou. Tento desať minútový let nefunguje ako bežná linka, ale využívajú ho tranzitujúci cestujúci, ktorí prestupujú na prípoj vo Viedni.

Britský turistický sprievodca po Európe od Ricka Stevensa dokonca upozorňuje, že pasažieri letiaci z Londýna do Rakúska nízkonákladovou aerolinkou Ryanair môžu byť nepríjemne prekvapení, keď ich lietadlo nepristane vo Viedni ale v Bratislave.

Radšej autom

Rakúska aerolinka People’s Air Group dúfala, že na trase zo Švajčiarska do Nemecka ponad Bodanské jazero prevezie ročne aspoň 40-tisíc pasažierov. Let trvajúci len osem minút otvorila v novembri minulého roka, ale po piatich mesiacoch sa ukázalo, že záujem o najkratší medzinárodný let na svete je žalostný. Letenku za 40 eur jedným smerom si kúpilo len 2300 pasažierov a tak sa linka od 14. apríla ruší.

„Zrušenie tohto letu je veľkou škodou pre celý región aj letisko,“ vyhlásil riaditeľ Bodensee Airport Claus-Dieter Wehr. Miestni environmentalisti sa však radujú, pretože pár minútový spoj od začiatku považovali za zlý nápad. Nepáčil sa im veľký hluk pri štarte a pristávaní, ani neúmerne veľká spotreba paliva na taký krátky let.

Ukázalo sa, že ľudia radšej volia pozemnú alternatívu na presun z jedného brehu jazera na druhý. Vzdušnou čiarou táto trasa meria 20 kilometrov a osem minút. Ak však presadnete do auta, cesta okolo celého jazera je dlhá 63 kilometrov a zaberie asi hodinu. Na výber ešte máte romantický vlak, kde si posedíte dve hodiny.

Najkratší meria 3 kilometre

Vôbec najkratší vnútroštátny let na svete premáva medzi dvoma britskými ostrovmi Westray a Papa Westray. Prevádzkuje ho škótsky dopravca Loganair a pasažieri sa po štarte zrejme nestihnú ani pripútať a už pristávajú.

Trojkilometrovú trasu lietadlo preletí za približne minútu. Rekord je 53 sekúnd. Linka je dotovaná zo strany štátu a funguje už od roku 1967. Letenka stojí 17 libier a spojenie je obľúbenou turistickou atrakciou.

  • em
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček