RECENZIA: Môže byť horší film než 50 odtieňov sivej? Môže - jeho pokračovanie

Cisár je nahý - musí niekto povedať. A nech sa fanúšičky megaultrakinohitu 50 odtieňov temnoty i zdujú.

Hollywoodskejší nebýva ani Hollywood. Chanelky striedal Valentino, dominantné outfity tie submisívnejšie, čižmy nad kolená vybielený chrup orámovaný červeným rúžom. Skrátka erotický film 50 odtieňov temnoty pritiahol na jeho slovenskú premiéru prominentky, pre ktoré je imidž nadovšetko. Od lokálnych speváčok, cez hviezdy zlatokopectva až po svetovú topmodelku Mišu Kocianovú.

Hviezdy 50 odtieňov sivej sa nenávidia: Ktorým kolegom sa stalo to isté?

Do toho sa ako omylom priplietol Martin Šmahel, ktorý po rozchode s cudnou Miriam Kalisovou asi hľadá stratenú inšpiráciu. A ešte tu bol film, nakrútený podľa erotického bestselleru britskej gazdinky v domácnosti E.L. Jamesovej. Pre čitateľky červenej knižnice je to niečo ako erotická biblia, povinná jazda, ktorú nemôžu ignorovať. Už po prvom filme trilógie, nazvanej 50 odtieňov sivej, mnohé škrípali zubami. A teraz si ich zrejme vybijú celé.

Vrchol herectva hlavného hrdinu: Jamie Dornan viac než svaly neukázal.
Vrchol herectva hlavného hrdinu: Jamie Dornan viac než svaly neukázal.
Foto: Profimedia

Vrchol herectva hlavného hrdinu: Jamie Dornan viac než svaly neukázal. Foto: PROFIMEDIA

Technický sex

Ilúzia, že muž dokáže nakrútiť vášnivejší film než žena, zostala ilúziou. Prvý diel erotickej série postavila jeho režisérka Sam Taylor-Johnsonová na štýlovo dokonalom vizuále. Ten sa vydaril. Možno tým chcela odviesť pozornosť od naivných dialógov, ktoré v knihe čitateľky aj tak preskakujú. To sa podarilo len čiastočne.

Pred premiérou pikantného filmu Páťdesiat odtieňov temnoty sa diali divy: Erotika v nákupnom centre!

No pri technicky nakrútenej erotike, ktorá mala k zmyselnosti blízko asi ako Fico k Matovičovi, sa už diváci dusili od smiechu. Aj preto vlievali nádeje do chlapa, režiséra Jamesa Foleya, ktorého producenti oslovili, aby spracoval druhú časť. Američan však svoj posledný film nakrútil už pred desiatimi rokmi, čo, bohužiaľ, na 50 odtieňoch temnoty dosť cítiť.

Najväčšia skúška diváka: Keď Dakota Johnson čoby Anastasia Steele obzerá svojho budúceho manžela.
Najväčšia skúška diváka: Keď Dakota Johnson čoby Anastasia Steele obzerá svojho budúceho manžela.
Foto: PROFIMEDIA

Najväčšia skúška diváka: Keď Dakota Johnson čoby Anastasia Steele obzerá svojho budúceho manžela. Foto: PROFIMEDIA

Naivka a zvrhlík

Všekto podstatné sa vlastne odohralo v prvom filme. Mladá študentka Anastasia Steelová sa zaľúbila do záhadného miliardára Christiana Greya. Chvíľu trvalo, kým zistila, že je dominantný sadista, ktorý nevinné devy vodí do herne a tam ich zasväcuje do sadomaso praktík. A keďže si uvedomila, že to nie je na úvod jej sexuálneho života asi to pravé vanilkové, utiekla. Druhý diel pojednáva o tom, že Christian sa snaží vo svojich zvrhlých fantáziách krotiť a Anastasia zase zistí, že občas dostať po holej nemusí byť na škodu.

Hviezda filmu 50 odtieňov temnoty vás šokuje! Christiana Greya neznášam, tvrdí herec Jamie Dornan

Na scéne sa zjaví ešte jej nový šéf, ktorého by ste čakali skôr v Hornej Dolnej než v USA, kde sú na sexuálny harašment háklivejší. Dej jemne zdramatizuje i predchodkyňa hlavnej hrdinky, ktorá na dominantného Pána stále nezabúda. Ale späť k veci.

Prečo nehrala Anastasiu?: Bella Heathcote prenasladuje filmového Christiana, no typovo spĺňa skôr kritéria jeho osudovej ženy.
Prečo nehrala Anastasiu?: Bella Heathcote prenasladuje filmového Christiana, no typovo spĺňa skôr kritéria jeho osudovej ženy.
Foto: PROFIMEDIA

Prečo nehrala Anastasiu?: Bella Heathcote prenasladuje filmového Christiana, no typovo spĺňa skôr kritéria jeho osudovej ženy. Foto: PROFIMEDIA

V čom je problém?

Medzi hlavnými hviezdami filmu Dakotou Johnson a Jamie Dornanom jednoducho nefunguje chémia. Nebude to prvý film, ktorému sa to prihodilo, ale v prípade erotického trháku nejde o zanedbateľný detail. Dakota robí, čo môže, ale na úlohu naivky vyzerá až príliš zrelo. Jamie, ktorý necháva občas za sebe hrať svoje svaly, sa iba tak motá okolo. Čo by neprekážalo, akurát je to bez akejkoľvek charizmy, ktokoľvek zo Zelenča by ho herecky schoval do vrecka. Nehovoriac o tom, že kamera musí kamuflovať jeho húpavú chôdzu, čo sa k nástupcovi Mickyho Rourka či Michaela Douglasa naozaj nehodí. Smiech v kine pri erotických scenách už príliš nepočuť. Lebo tvorcovia ich v „dvojke“ prezieravo doplnili hlasnou dynamickou hudbou.

Porno pre mamičky prichádza. Čo inšpirovalo autorku erotickej ságy?

Vtip tvorcov?: Eric Johnson, ktorý dostal vedľajšiu úlohu, pripomína knižného Christiana Greya podstatne viac než Jamie Dornan
Vtip tvorcov?: Eric Johnson, ktorý dostal vedľajšiu úlohu, pripomína knižného Christiana Greya podstatne viac než Jamie Dornan
Foto: PROFIMEDIA

Vtip tvorcov?: Eric Johnson, vpravo, fyzicky vyzerá ako knižný Christian Grey. Jamie Dornan, ktorý ho hrá, nie. Foto: PROFIMEDIA

Podtrhnuté, zrátané

Divák sa môže prichytiť pri otázke, prečo hlavné role nezískala bezbranná Belle Heathcoteová a bezočivý Eric Johnson, ktorí mali pár minút vo vedľajších úlohách. Čo naštve všetkých trendsetterov, tak jediné pozitívum „jednotky”, krásna, až reklamne uhľadená kamera zmizla úplne. Efekt „chudobné dievča zachraňuje bohatého muža, ktorý ju zasype luxusom“ sa tak stratil úplne, hoci fungoval od čias Popolušky až po Pretty Woman. No a keď sa v kine prichytíte pri tom, že sa hráte s mobilom a zívate od nudy, nad vami debatuje už aj tolerantná Gaba a chlapec vedľa zúri, že sa nechal prehovoriť frajerkou, objavovať skrytý odkaz snímky je to posledné, čo vám nenapadne.

Mnohé ženy, ktoré sa prelúskali červenou knižnicou, asi odídu z kina sklamané a zamyslené zároveň. Rozčarované z filmu, na ktorý sa dva roky tešili. A ďakujúc, že v živote prežili podstatne viac vzrušenia než chúďa Anastasia Steelová.

No v každom prípade - choďte sa na film pozrieť. Názor si urobíte sami. Či skôr samy.

Niekdajší sexsymbol Kim Basinger stratila vo filme akúkoľvek mimiku.
Niekdajší sexsymbol Kim Basinger stratila vo filme akúkoľvek mimiku.
Foto: Profimedia

Zabudnite na 9 a pol týždňa:​ Kim Basinger prišla o mimiku. Foto: PROFIMEDIA


VIDEO Plus 7 Dní