Zaujmú aj pobavia: Podľa barmanky berú hostia výstavku ako zaujímavosť, dobrú recesiu či žart.

Raňajky s Ficom? V štvorhviezdičkovom hoteli nájdete výstavu, ktorú mnohí nazývajú obludárium

V rožňavskom hoteli visia podobizne známych osobností vytvorené aj rukou rómskeho pouličného umelca.

Rodisko Pavla Jozefa Šafárika či režiséra oscarového filmu Obchod na korze Jána Kadára má svojim návštevníkom čo ponúknuť. Nielen bohatú históriu, ktorá sa píše od konca 13. storočia, ale aj pestrú paletu atraktívnych turistických cieľov. Od hradu Krásna Hôrka, kaštieľa Betliar až po tajomné jaskyne Slovenského krasu či prírodu Muránskej planiny. Alebo, ak vás lákajú kuriozity, v tunajšom štvorhviezdičkovom hoteli, niekdajšom meštianskom dome, objavíte naozaj unikátnu galériu známych osobností. Ľudoví satirici ju nazvali Obludárium. Pri našej návšteve sme veľmi rýchlo zistili prečo.

Obludy na stene

Príjemný, zhovorčivý personál nás ochotne uvedie do reštaurácie na prvom poschodí, kde sa na stene vynímajú najrôznejšie tváre politického i kultúrneho života. Tróni tu Oliver Andrássy, Jozef Oklamčák, Erika Judínyová, Cigánski diabli, Partička, hneď vedľa je Béla Bugár, Zsolt Simon, Milan Kňažko, Ivan Gašparovič i Robert Fico. Niektoré portréty sú vydarené, iné menej, pre hostí sú však rozhodne atrakciou. Barmanka Andrea nám predstavuje jedného po druhom a tvrdí, že pred NIMI zatiaľ nikto neušiel. Hoci niektorí prehodia, že pána premiéra by tu celkom radi oželeli. „Všetci, ktorí tu visia, náš hotel navštívili. Keď hostia odchádzajú z raňajok, vždy sa pri galérii zastavia, niektorí sa pýtajú na mená a tvrdia, že výstava vytvára zaujímavú atmosféru,“ hovorí Andrea. „Jedni ju berú ako zaujímavosť, iní ako dobrú recesiu alebo žart. Určite sa pri tom bavia a nikto nereagoval vyslovene negatívne.“

Aj jej kolega Peter si myslí, že výstavka nikomu neškodí. Naopak, sú ľudia, ktorí ich navštívia hlavne kvôli nej. Keď zídeme dolu na recepciu, ukáže nám návštevnú knihu, kde popri Ficovi, Egovi či Kalim zanechal odkaz aj známy, večne nedocenený „spevák“ Jozef Patrovič. „Našťastie sme vtedy neslúžili,“ pobavene prehodí recepčný Robo. „Určite by sa sťažoval na zlú kvalitu ovzdušia.“

Lucia potešila

Recepčný si zaspomína aj na ďalšie tváre. Napríklad Luciu Bílú, ktorá mala nedávno koncert v neďalekom štiavnickom kostolíku. Bola to veľká udalosť a speváčka vraj pre veľký záujem odspievala s malou prestávkou hneď dva koncerty.

„Celý kostol bol po vystúpení na nohách, dostala množstvo kvetov,“ pokračuje Robo, ktorého prekvapilo, že je taká útla. „Ako moja mama. Nejaký meter šesťdesiat.“ Sympatická speváčka ich zaskočila svojou skromnosťou. Bola prirodzená, milá, bez manierov.

„Čakali sme, že bude mať nejaké špeciálne požiadavky, chcieť extra jedlá, ale ona si objednala len obyčajné zemiakové placky...“ Aj na prezidenta Kisku spomínajú v dobrom. Ani on sa na nič nehral a bez problémov sa fotil s personálom.

Inak je to vraj s niektorými našimi podnikateľmi. „Keď Slovák len trochu lepšie zarába, hneď si myslí, že je niečo viac. Mali sme tu aj takých, ktorí sa sťažovali, že pri švédskych stoloch nebola obsluha. Zahraniční hostia sú obvykle príjemnejší.“

Cudzincov sa tu zastavilo požehnane. Maďari, Rakúšania, Česi, Nemci, Taliani, Španieli, ale aj Indovia, Japonci. Pri Poliakoch mierne zvraští obočie. Neprichádza ich veľa, ale nejde na nich zabudnúť. Robo si vybaví štvoricu, ktorá tu prespala niekoľko nocí. Na raňajky v cene vraj vyjedli kilo párkov a tridsať vajec, neskôr im v strede apartmánu našli dvojplatničku s obhorenými hrncami.

Všetko má svoje medze

Ale vráťme sa ku galérii. Majiteľka hotela Jana Jakobejová nám hovorí, že vznikla spontánne, zhruba pred šiestimi rokmi, keď hotel otvárali. Jednoducho mali v reštaurácii voľnú stenu a povedali si, že takýmto spôsobom si pripomenú svojich hostí.

Prvého autora podobizní našli na ulici. „Máme v Rožňave Róma, ktorý predáva svoje kresby po meste,“ hovorí majiteľka. „Keď ma raz oslovil na parkovisku pri supermarkete, ponúkla som mu, aby podľa fotografií nakreslil niekoľko portrétov. Časom však začal dvíhať cenu a, úprimne, bol čoraz viac a viac otravný. Tak sme sa dohodli s učiteľkou výtvarnej výchovy na tunajšej škole Silviou Ujházyovou.“

Učiteľka v dielach pokračuje, len zmenila štýl a pre obrazy zvolila výraznejšiu uhlíkovú metódu. Zakrátko by mali na stene reštaurácie pribudnúť ďalšie tváre. Súčasný prezident, Lucie Bílá alebo Lenka Filipová. „Patrovič? Nie, toho tam rozhodne nedáme,“ uzavrie Jana Jakobejová s úsmevom. Nuž, aj recesia má svoje medze, hoci táto tragikomická postavička talentovej súťaže by si určite svojich priaznivcov našla aj v Rožňave.

  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček