Turisti rozhodli: Hodnotili nakoľko sa v danej destinácii cítili vítaní, či im miestni vedeli ukázať cestu, či sa v meste ľahko orientuje, či ako mesto vyzerá.

Rebríček najpriateľskejších miest sveta: Tu vás privítajú s otvorenou náručou

Turisti hodnotili svoje pocity z navštívených miest. Z ich skúsenosti vznikol rebríček najpriateľskejších miest sveta toho roka, ale aj tých, kde sa návštevníci necítia až tak dobre.

Americký cestovateľský magazín Conde Nast Traveler zverejnil rebríček najpriateľskejších miest sveta pre rok 2016, ale aj tých, kde turisti necítia, že by ich vítali až s takou otvorenou náručou. Za mestá hlasovali v ankete samotní čitatelia.

Prieskum tzv. ceny čitateľov robí časopis už štyri roky. Čitatelia hodnotia nakoľko sa v danej destinácii cítili vítaní, či im miestni vedeli ukázať cestu, či sa v meste ľahko orientuje, či ako mesto vyzerá. Do prieskumu sa zapája viac ako 100-tisíc hlasujúcich. Tu je výsledok.

Pohostinní, milí, tešiaci sa zo života

Za najpriateľskejšie mesto zvolili čitatelia americký Charleston v Južnej Karolíne. Hlasujúci sa zhodli, že mesto je pre návštevníkov perfektné, má svoje čaro a pohodlne sa dá prejsť pešo. „Ľudia sa tu navzájom rozprávajú,“ uviedol jeden z čitateľov. Okrem toho je podľa čitateľov mesto bezpečné a pohostinné. Jeden uviedol, že prívetivosť Charlestonu nemá obdobu.

Charleston stíha austrálske Sydney. Obyvatelia krásneho prímorského mesta sú podľa skúseností čitateľov veľmi priateľskí. „Zakaždým, keď sme zastavili a pozerali do mapy hľadajúc smer, zastavil sa nejaký Austrálčan a ponúkol nám pomoc,“ opísal jeden z návštevníkov Sydney. Ďalší čitateľ tiež pripojil svoju príhodu. Miestna obyvateľka, s ktorou leteli bola taká milá, že im ponúkla, že ich vyzdvihne v hoteli a ukáže im jej obľúbené časti mesta.

Bronzovú pozíciu získalo hlavné a najväčšie mesto Írska Dublin. Íri majú podľa návštevníkov vždy na tvári úsmev. Čitatelia sa zhodujú, že v typických krčmách a reštauráciách spoločne oslavujú život turisti spoločne s miestnymi. „Nikde inde som nezažil priateľskejších pijanov,“ smeje sa jeden z hlasujúcich. Podľa iného sa najlepšie miesta, kam v meste vyraziť dozvedeli nie zo sprievodcu, ale od Dublinčanov.

Dublinčania vždy s úsmevom: V miestnych pohostinstvách stretnete dobre naladených miestnych obyvateľov, ktorí vám neváhajú prezradiť, ktoré miesta máte navštíviť.
Dublinčania vždy s úsmevom: V miestnych pohostinstvách stretnete dobre naladených miestnych obyvateľov, ktorí vám neváhajú prezradiť, ktoré miesta máte navštíviť.
ilustračné, SITA

Dublinčania vždy s úsmevom: V miestnych pohostinstvách stretnete dobre naladených miestnych obyvateľov, ktorí vám neváhajú prezradiť, ktoré miesta máte navštíviť.FOTO: ilustračné, SITA

Pasujú sa so zlou povesťou

V opačnom garde, teda v rebríčku najmenej vľúdnych miest sveta tohto roka je topkou americké mesto Newark, ktoré je najväčším mestom v štáte New Jersey. „Jedno z najsmutnejšie vyzerajúcich miest, ako som kedy videl,“ napísal jeden z čitateľov. Podľa ďalších je to biznis mesto s hustou premávkou a chudobným značením. Svetlými stránkami mesta sú divadelné a športové centrá.

Na striebornej pozícii tzv. najnepriateľskejších miest je pohraničné mesto Tijuana v Mexiku. Mesto priťahuje mnoho turistov, nielen amerických dospievajúcich s vidinou ľahkého spôsobu, ako sa dostať k pivu, ale aj dobrovoľníkov. Napriek tomu má Tijuana stále povesť špinavého a nebezpečného mesta. Avšak sú tu náznaky nádeje – domáce potraviny či pivovarnícka scéna.

Tijuana v Mexiku: Pasuje sa s povesťou špinavého a nebezpečného mesta. Avšak nájdete tu napríklad kvalitné potraviny, na snímke predavač avokáda.
Tijuana v Mexiku: Pasuje sa s povesťou špinavého a nebezpečného mesta. Avšak nájdete tu napríklad kvalitné potraviny, na snímke predavač avokáda.
ilustračné, TASR

Tijuana v Mexiku: Pasuje sa s povesťou špinavého a nebezpečného mesta. Avšak nájdete tu napríklad kvalitné potraviny, na snímke predavač avokáda.FOTO: ilustračné, TASR

Trojku uzatvára americké mesto Oakland v Kalifornii. „Niektoré časti mesta sú desivé,“ vyjadril sa bez obalu jeden z čitateľov. Podľa viacerých sa však mesto začína obnovovať. Miestne reštiky ponúkajú lokálne jedno. Zaujímavá je aj ulička obchodíkov Temescal Alley a konajú sa tu víkendové trhy, kde nakúpite to najlepšie, čo mesto ponúka.

Rebríček najpriateľskejších miest sveta pre rok 2016:

10. Nashville, Tennessee, USA 9. Bruggy, Belgicko 8. Krakov, Poľsko 7. Savannah, Georgia, USA 6. Galway, Írsko 5. Park City, Utah, USA 4. Queenstown, Nový Zéland 3. Dublin, Írsko 2. Sydney, Austrália 1. Charleston, Južná Karolína, USA

Krakov v prvej desiatke: Poľský Krakov je podľa čitateľov amerického cestovateľského magazínu ôsme najpriateľskejšie mesto sveta v roku 2016.
Krakov v prvej desiatke: Poľský Krakov je podľa čitateľov amerického cestovateľského magazínu ôsme najpriateľskejšie mesto sveta v roku 2016.
Norbert Grosz

Krakov v prvej desiatke: Poľský Krakov je podľa čitateľov amerického cestovateľského magazínu ôsme najpriateľskejšie mesto sveta v roku 2016.FOTO: Norbert Grosz

Rebríček najnepriateľskejších miest sveta pre rok 2016:

10. Doha, Katar 9. Lagos, Nigéria 8. Detroit, Michigan, USA 7. Maputo, Mozambik 6. Caracas, Venezuela 5. Atlantic City, New Jersey, USA 4. Dar es Salaam, Tanzánia 3. Oakland, Kalifornia, USA 2. Tijuana, Mexiko 1. Newark, New Jersey, USA

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček