Rebríček najšťastnejších národov: Na Slovensku sa nám žije na...

Dnes je Medzinárodný deň šťastia, teda aspoň podľa organizácie OSN, ktorá tento status pridelila práve 20. marcu. Aktuálne zverejnená štatistika potvrdzuje, ktorý národ je najšťastnejší. Hádajte, na ktorom mieste v rebríčku skončilo naše Slovensko.

Relax

Zo 155 krajín sveta sú najšťastnejší Nóri. Taký je aktuálny výsledok prieskumu The World Happiness Report 2017 pre OSN. V závese za šťastnými Nórmi sú Dáni, ktorí boli najšťastnejším národom minulý rok. Tretí skončil Island. V prvej desiatka sú aj ďalší severania – Fíni a Švédi.

10 najšťastnejších národov sveta:

 1. Nórsko
 2. Dánsko
 3. Island
 4. Švajčiarsko
 5. Fínsko
 6. Holandsko
 7. Kanada
 8. Nový Zéland
 9. Austrália
 10. Švédsko

Také Rakúsko skončilo na 13. mieste, za ním nasleduje Amerika, Nemecko je na 16. mieste, Francúzsko na 31. mieste a naši českí bratia na 23. mieste, čiže sú o dosť šťastnejší ako my. Slovensku patrí v rebríčku šťastných národov 40. priečka. Ešte väčší nešťastníci ako my sú Poliaci (46.) či Maďari (75.).

Naopak, na chvoste rebríčka najšťastnejších krajín sa ocitli Rwanda, Sýria, Tanzánia, Burundi a rebríček uzatvára Stredoafrická republika.

Organizácia Sieť na hľadanie riešení hodnotila šesť faktorov: podiel HDP na jednotlivca, očakávaná dĺžka života, sociálna podpora v zložitých životných situáciách, dôvera k vláde, sloboda rozhodovania ľudí ohľadom svojho života a štedrosť a dobročinnosť ľudí.

Relax
 • kor
  Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček