Raper z Južnej Kórey nemusí byť krásavec ani macher, aby si získal masy ľudí po celom svete. Stačí, že sa nebojí robiť si žarty aj sám zo seba.

Revolučný Gangnam Style: Juhokórejčan vytrel zrak západu

Nech zdvihne ruku, kto ešte nepočul chytľavý hit Gangnam Style od juhokórejského rapera PSY. Klip, ktorý navonok porušuje všetky možné predpoklady úspešnosti, sa stal fenoménom v priebehu niekoľkých mesiacov.

V súčasnosti si väčšina západného sveta spája Južnú Kóreu s príšerou chrliacou antikapitilistké slogany. Kým obyčajne je Amerika tou krajinou, ktorá v západnom svete udáva hudobné trendy, tentoraz jej vytrel zrak neohrabaný tanec a chronické „hej, sexi lady“ vtipne pôsobiaceho juhokórejského rapera, ktorý má dávno za sebou aj zachladenú pubertu.

Kam sa hrabe Justin Bieber

Video, v ktorom obstarožný chlapík pripomínajúci socialistického vodcu Kim Čong-ila v bielej košeli s motýlikom čudne krepčí v konskej stajni, si získalo v rekordnom čase milióny priaznivcov a prepísalo tak históriu hitov na YouTube. Iba na porovnanie, klip Baby tínedžerského idolu Justina Biebera síce koncom novembra trónil na prvej priečke s 790 miliónmi pozretí, potreboval však na úspech podstatne dlhší čas ako PSY, ktorý dosiahol so 620 miliónmi klikov druhé miesto v histórii.

Dostal aj šéfa OSN

Podsaditý spevák, vlastným menom Pak Če-sang, sa stal medzinárodnou senzáciou. Jeho tanečné pohyby, pripomínajúce jazdu na koni, parodujú ľudia na celom svete, vrátane celebrít. A nielen to. V sídel OSN rapera prijal samotný šéf Organizácie spojených národov Pan Ki-mun, ktorý sa musel zmieriť s faktom, že už nie je najznámejším Kórejčanom na svete, alebo je táto pozícia prinajmenšom vážne ohrozená. „Pri tvrdých rokovaniach mám niekedy chuť pustiť Gangnam Style, aby sa všetci vykašľali na vyjednávanie a zatancovali si,“ nechala sa počuť hlava OSN.

Pan Ki-Mun (vľavo) mal chuť bojovať s hitom rapera PSY (vpravo) za svetový mier. Foto: TASR

Prečo je Gangnam taký populárny?

Gangnam Style, ktorý mal premiéru v júli, dostal pomenovanie podľa modernej štvrti Gangnam v juhokórejskej metropole Soul. Úspech stavia aj na tom, že prakticky zosmiešňuje konzumný spôsob života v bohatom predmestí Soulu, zvanom aj Beverly Hills Južnej Kórey. Čo však spôsobilo takú globálnu megapopularitu? Touto otázkou sa zaoberali viacerí žurnalisti, komentátori i blogeri. Hoci nie je celkom jednoduché nájsť presný dôvod, možno sa oprieť o viaceré body, ktorými tento hit disponuje.

Nápad V klipoch obyčajne vidíme dobre vyzerajúcich mužov, sexi slečny a ich super tanečné schopnosti. PSY nie je práve ideál krásy ani nespĺňa vekové limity (30 - ) a napriek tomu či práve preto sa nebál správať ako tínedžer – rapovať, bizarne sa obliecť a ešte bizarnejšie tancovať.

Humor Množstvo ľudí, ktorí videli klip, má tendenciu sa v určitých momentoch rozosmiať. Nejde pritom o jednu pasáž, klip je priam prešpikovaný vtipnými momentmi.

Hudba Nielen bežní poslucháči či diváci ale aj odborníci pochválili rapera za jeho electro house, pretože tento hudobný štýl zvyšuje potenciál skladby uspieť aj v západných krajinách, kde je elektro hudba populárna. Dokonca aj tí, ktorí nie sú fanúšikmi tohto žánru, si uvedomujú chytľavosť melódie a primárne sa jej nebránia.

Podpora celebrít Gangnam Style dostal viaceré postavy zo šoubiznisu, vrátane Madonny, ktorá PSY-ho tanečné kreácie napodobnila na svojom koncerte. Rapera hostila moderátorka Elen De-Generes vo svojej šou, kde učil tancovať Britney Spears. Recesista z Južnej Kórey jednoducho zapadol. Aj bez rokov driny a bez reality šou.

Čas a technológie Ak by PSY prišiel s klipom povedzme pred desiatimi rokmi, s takým astronomickým úspechom by iste nemohol počítať. Bez technológií by sa jeho video ťažko dostalo na druhý koniec sveta a o bleskovom šírení po sociálnych sieťach nemôže byť ani reči.

Ani samotný raper zrejme neočakával taký úspech a jeho počin bol zrejme najmä recesiou. O to viac si teraz svoj zásah do čierneho spolu so všetkými jeho benefitmi môže užívať. A príbeh videa stále pokračuje.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní