Robia sa lepšími a zatajujú manželky s deťmi: Prečo muži klamú?

Žena vytuší, či má partner erekciu kvôli nej, alebo kvôli sebe samému.

O klamstvách žien sme písali minule čísle, pozrime sa bližšie na lži pána tvorstva. A nemáme na mysli len tie, ktoré súvisia s neverou a radou českého sexuológa zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať!

Reč je o vzťahoch, ktoré si zakladajú na dôvere a úprimnosti, a predsa to nemajú jednoduché. Povráva sa, že priemerný muž klame až šesťkrát za deň a vysloví nepravdu oveľa častejšie ako žena. Je to naozaj tak?

Lož ako výhybka

Ruku na srdce, páni - koľkí z vás naschvál prepočuli telefonát od partnerky, tvrdili, že sú o pol hodiny doma, a cesta k milovanej sa zrazu záhadne zdvojnásobila, alebo zatajili, že na pánskej jazde im robili spoločnosť aj neznáme slečny? Drobných klamstiev, nevinných i tých závažnejších, ktorými muži zásobujú svoje polovičky, je neúrekom. Pozrime sa na tie najnevinnejšie lži.

„Ženy sa chcú častejšie rozprávať aj o veciach, ktoré mužov zaujímajú iba okrajovo, prípadne ich nepovažujú za hodné diskusie. Vtedy klamstvo slúži na to, aby sa vyhli nezáživnému rozhovoru,“ hovorí psychológ a psychoterapeut Ľudovít Dobšovič.

V dlhodobom vzťahu by partnerka mala spoznať, kedy muža otázkami zbytočne zaťažuje, a ten by sa mal zase popasovať so svojou neochotou na otvorenú debatu. „Za klamstvom o tom, čo zažil, kde a s kým bol, si píli pod sebou a pod vzťahom konár. Ak sa to dlhodobo opakuje, vytráca sa láska a chuť na spoluprácu, narúša sa intimita,“ upozorňuje odborník.

Foto: profimedia.sk

Milosrdná lož

Páni zväčša neznášajú konflikty. Aj preto nechcú zraňovať úprimnosťou, ktorá môže vyznieť až kruto. Žiadnu dámu by nepotešilo, keby jej miláčik povedal, že na krátku sukňu má tlsté nohy.

„Ženy často pochybujú o sebe a svojom výzore a mužova pravdivá reakcia ich môže zarmútiť či nahnevať. Prejaví sa to napríklad aj tým, že večer v spálni sa ešte ťažšie uvoľní,“ opisuje psychológ. Pre muža je teda výhodnejšia lož, ale tá je len krátkodobé riešenie. Páni si myslia, že takto svoje partnerky chránia, lenže tie vďaka zázračne fungujúcej intuícii zistia, koľko bije.

„Ženy unesú veľa pravdy a oveľa radšej sú, keď je muž úprimný. V tomto sme častejšie zbabelí. Môže to byť dôsledok výchovy, keď matky ochraňujú synov, formujú ich a vyžadujú od nich vyjadrenie lásky aj vtedy, keď im to nevyhovuje.

Lenže odmietnutie matky a vystavenie sa jej smútku vedie k pocitom viny, a tak sa učíme nebyť k ženám úprimní. Žijeme v domnení, že ich treba chrániť - čo nás zároveň kdesi vnútri hnevá. Výsledkom môže byť súcitná lož,“ objasňuje odborník.

Prehnané lichôtky

Muži nie sú bezcitné tvory. Chcú ženy potešiť a robia to radi, najmä ak dostanú odmenu. Keďže ženy venujú mnohokrát prehnanú pozornosť svojmu výzoru, očakávajú aj patričné uznanie.

„Ženy si myslia, že aj my pripisujeme rovnaký význam rôznym umelým vylepšeniam na zovňajšku. Sú zväčša na omyle. A muži, aby ich nesklamali, im polichotia, hoci pravda je taká, že najviac ich priťahuje prirodzenosť a odloženie všetkých umelých masiek. Sloboda a spontánnosť ženy patria medzi najsilnejšie afrodiziaká,“ hovorí Ľudovít Dobšovič.

Falošné vyznania

S citmi sa nezahrávajú len ženy. Len u mužov s tým akosi máme rátať. Že sa nafukujú, predvádzajú, robia lepšími, zatajujú manželky a deti, lichotia nám.

„Do istej miery to patrí k dvoreniu. Keď ženu získa, začína sa hra. Niekedy nebezpečná. Podľa výskumov až dvadsaťpäť percent mužov priznalo, že klamalo, keď žene povedali - Milujem ťa. S takýmito slovíčkami sa nezahráva.

Alebo predsa? „Neraz to býva jeden zo spôsobov, ako si ženu získať. Ak je málo zrelá a nevie čítať v mužových slovách, tak veľmi ľahko naletí,“ priznáva odborník na ľudskú dušu.

Uvádza ďalší príklad, ktorým páni pomerne ľahko dostanú korisť do postele. Povedia jej, že s ňou chcú mať dieťa. „Zaberá to veľmi účinne. Žena by mala mať vybudované kontrolné mechanizmy, ktorými dokáže muža preveriť, či ju naozaj miluje. Myslím, že každá vie vytušiť, či má partner erekciu kvôli nej, alebo kvôli sebe samému. Samozrejme, pre ženy je zaujímavé, ak vzruší partnera práve ona,“ dodáva.

O porne radšej mlčia

Tvári sa ako neviniatko a vzor cnosti a nedostatok sexuálnych aktivít polovičke príliš nevyčíta. Možno za jeho chápavosťou a toleranciou je to, že si prirodzené pudy ventiluje inde. V horšom prípade u milenky, v lepšom - pri porne. Väčšina pánov sa s touto „záľubou“ partnerke nepriznáva.

Mnohé ženy sú v tejto oblasti stále konzervatívne a hoci to dvojici v posteli klape, nie všetky poteší, že sa ich miláčik vzruší aj pri internete. „Raz ma prichytila, ako pozerám erotické stránky, a odvtedy som bol pre ňu úchylák,“ sťažuje sa na manželku Ľubo.

„Ak muž potajomky pozerá pornovideá, signalizuje to, že medzi partnermi je málo intimity a majú pred sebou tajnosti,“ pripomína psychoterapeut. Zväčša vtedy, keď spolu nehovoria otvorene o svojich túžbach, predstavách a fantáziách. Alebo jednoducho majú pochybnosti - muži v súvislosti s malým penisom, ženy s malými prsami, nadváhou či s celulitídou.

„Zamestnáva ich to pri intímnom kontakte a pôsobí ako brzda,“ dodáva Ľudovít Dobšovič. Nuž, ak muž musí doma prosíkať o naplnenie svojich sexuálnych potrieb, začne svoje túžby a fantázie napĺňať po svojom. Masturbácia je bežnou súčasťou intímneho života mužov i žien a pri porne môže byť s kýmkoľvek a akokoľvek. Navyše, muž má pocit, že v podstate partnerku nepodvádza.

„Lenže ak takýto únik trvá dlhšie, partneri sa od seba vzďaľujú. Mali by sa otvorene porozprávať o tom, čo koho vzrušuje, a mať jasno, čo sú ochotní pre druhého urobiť,“ vysvetľuje odborník.

Obaja chcú uznanie

Podľa psychoterapeuta Dobšoviča sa klamstvá mužov a žien líšia v motívoch. Ženy chcú počuť, že sú jediné a najkrajšie, muži potrebujú cítiť, že po nich túžia.

„Spoločné je teda ocenenie a prijatie. Ak však o tom partneri nehovoria, ak nevstupujú spolu do svojich trinástych komnát, začínajú najprv drobné a neskôr možno aj väčšie klamstvá. Lži sú najistejšia cesta ku kríze. Muž by mal mať toľko sily a odvahy, že so ženou bude hovoriť priamo napriek tomu, že sa vystaví jej hnevu. Žena mu to isto odplatí rovnakým dielom. A vtedy do vzťahu vstúpi vášeň.“

Vianočné tipy na darček